Ankara Kırsalda Durum Çok Beter

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Başbakan Erdoğan'ın Yanıtlaması İçin TBMM'ye Verdiği Soru Önergesinde Ankara'nın Kırsalıyla İlgili Çarpıcı Bilgiler Yer Aldı.

Ankara Kırsalda Durum Çok Beter
11.05.2009 01:40 | Son Güncelleme: 11.05.2009 01:40

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması için TBMM’ye verdiği soru önergesinde Ankara’nın kırsalıyla ilgili çarpıcı bilgiler yer aldı. Ateş’in soru önergesinde verdiği bilgilere göre Ankara’nın ilçelerinin ve kırsal kesiminin Ege’nin, Trakya’nın, Akdeniz’in ve hatta doğu bölgelerinin bile gerisinde.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş Ankara’nın ilçe ve kırsal kesimindeki geri kalmışlıkla ilgili Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması için TBMM’ye soru önergesi verdi. Ateş’in soru önergesinde verdiği bilgilere göre Ankara’nın ilçelerinin ve kırsal kesiminin Ege’nin, Trakya’nın, Akdeniz’in ve hatta doğu bölgelerinin bile gerisinde.

Ateş’in sor önergesinde şu bilgiler verildi:

"2004 yılında Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yapılan ve İlçeler İtibarıyla Sosyo-ekonomik Gelişmişlik düzeyini gösteren tabloda ülke genelindeki 872 ilçe bulunmakta, Sosyo-ekonomik Gelişmişlik sıralamasında; Bala 601, Haymana 585, Kalecik 435, Evren 355, Güdül 350, Çamlıdere 307, Ayaş 253, Kızılcahamam 249, Ayaş 253 ve Nallıhan 202’ inci sırada yer almaktadır. Tüm bu veriler Ankara’nın ilçelerinin ve kırsal kesiminin Ege’nin, Trakya’nın, Akdeniz’in ve hatta doğu bölgelerimizin bile gerisinde kaldığını göstermektedir.

Ankara’nın merkezi ile ilçeleri ve kırsal kesimi arasında var olan ekonomik ve sosyal dengesizlikler her geçen yıl daha da artmaktadır. Ankara’nın ilçe ve kırsal kesiminin deki geri kalmışlık kısır döngüsünü kırmak için, buralara yönelik olarak ivedilikle kalkınma politikaları geliştirilmesi ve uygulamaya konulması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bir an önce Ankara’nın Merkeziyle ilçeleri arasındaki gelişmişlik farkının azaltılması gerekmektedir."

Çarpıcı sorular

Ateş’in soru önergesinde şu sorulara yer verildi:

Bu ilçelerimizde, kaç doktor görev yapmaktadır, doktor başına düşen hasta sayısı nedir? Hangi uzmanlık alanlarında doktor bulunmamaktadır? Bu branşlara ne zaman atama yapılacaktır?

Halen kaç okulda ikili öğrenim yapılmaktadır? Derslik başına düşen ortalama öğrenci sayısı nedir? Branş öğretmeni açığı bulunan okul var mıdır? Kaç okulda ve hangi branşlarda açık bulunmaktadır? Öğretmeni bulunmayan köy ve okul var mıdır? Bu eksikler ne zaman giderilecektir?

Bu ilçelerimizde ve bu ilçelere bağlı belde ve köylerde, son beş yıl içerisinde temeli atılan, yapımına devam edilen veya tamamlanan okul, derslik, çocuk yuvası, hastane, sağlık ocağı, dispanser, huzurevi, kültür merkezi, spor alanı, kütüphane, köy konağı sayısı nedir?

İlçeler neden geri kaldı?

Söz konusu ilçelerde ve bağlı belde ve köylerde son beş yıl içerisinde, temeli atılan, yapımına başlanan veya tamamlanan alt yapı projeleri nelerdir? Bu projelerle ne kadar kaynak ayrılmıştır? Bu kaynağın ne kadarı harcanmıştır? Tamamlanma durumu nedir?

Ankara’nın ilçe ve kırsal kesiminin de ki geri kalmışlık kısır döngüsünü kırmak için buralara yönelik olarak hazırlanan kalkınma programları var mıdır? Açıklar mısınız?

Bu ilçelerimizin işsizlik oranı konusunda yapılan bir çalışma var mıdır? Bu oran nedir?

Başkent Ankara’nın yanı başında yer alan bu ilçelerimizin Sosyo-ekonomik Gelişmişlik tablosunda bu kadar gerilerde bulunmasının nedenleri nelerdir? Bu tablonun değiştirmeye yönelik olarak hükümetiniz döneminde hangi somut adımlar atılmıştır?

Kaynak: DHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Politika››Ankara Kırsalda Durum Çok Beter - Haberler