Ankara Saldırısı Sonrası Korkutan Tespit: Fırtınanın İlk Habercisi

Ankara'daki saldırının ardından Güvenlik Uzmanı Nihat Ali Özcan, "Fırtınanın ilk habercisi" yorumunu yaptı. Gazeteci Avni Özgürel ise "Suikast olabilir" dedi.

10.10.2015 16:22 | Son Güncelleme: 10.10.2015 16:39Ankara Saldırısı Sonrası Korkutan Tespit: Fırtınanın İlk Habercisi

Güvenlik Uzmanı Nihat Ali Özcan ve istihbarat konusunda çalışmalarıyla tanınan Gazeteci Avni Özgürel Ankara'daki saldırıyı gerçekleştirebilecek şüphelilerin listesinin epey uzun olduğunu ve benzer provokasyonların tekrar edebileceğini söyledi.

"FIRTINANIN İLK HABERCİSİ"

TOBB ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Uzmanı Nihat Ali Özcan, saldırıyla ilgili şu yorumu yaptı;

"Kurbanların kimliğine bakınca bu katliamı yapanların net bir hedefe kilitlendiği görülüyor. Bu hedef de Türkiye'nin hassas ve harekete geçmiş fay hatlarındaki çatlağı derinleştirmek. Olağan şüpheliler listesi uzun. IŞİD olabilir. Doğrudan ya da dolaylı olarak yabancı devletlerin istihbaratları olabilir. Bu açıdan bakıldığında listenin başında Suriye'nin olduğu söylenebilir. Ancak korkarım ki bu bir başlangıç. Fırtınanın ilk habercisi… Çünkü etrafınızda bu kadar çok kara delik varken sizin de bir parçanız bu kara deliğe çekilmeye çalışılması sürpriz olmaz. Bu saldırıların devam etmesinden endişeleniyorum. Bunu engellemek de devletin kapasitesiyle ilgili."

"SUİKAST OLABİLİR"

İstihbarat konusunda çalışmalarıyla tanınan Gazeteci Avni Özgürel de şüphelilerin çok olduğu konusunda Özcan ile hemfikir. Özgürel, başka eylemlerin de olabileceği görüşünde.

"Eylemin yapılış biçimi ve hedefi Suruç saldırısının bir benzeri. Emniyet, Sıhhiye meydanında tedbir almış ama saldırı toplanma yerinde meydana geldi. Yani emniyetin ve istihbaratın tedbirlerini boşa çıkarmışlar. Demek ki bunun arkasında profesyonel bir planlama var. Rastgele bir canlı bomba eylemi değil. Türkiye son zamanlarda cephaneliğe çevrildi. Kimi yerde 5, kimi yerde 20 ton patlayıcı yakalandığını unutmamak gerek. Bu saldırıyı herkes, terör örgütleri de, istihbarat örgütleri de düzenlemiş olabilir. Kim yaptı deseniz, bir gerekçe bulursunuz. Şüpheli listesi epey uzun. Bu tip saldırıların değil ama, başka türlü provokasyonların devam edeceğinden endişeliyim. Suikastlar gibi mesela. O yüzden herkesin güvenliğinin arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Duyarlılıkla hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum." (Kaynak: Al Jazeera)


Nihat Ali Özcan, Avni Özgürel, Türkiye, Güncel

7.12.2019 10:30:53