Ankara: Türkiye-fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu'nda Çatlak

Fransa Parlamentosu'nun Ermeni Soykırımı İddialarını İnkar Edenlere Hapis Cezası Öngören Yasa Teklifini Kabul Etmesinin Ardından Türkiye-fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu'nda CHP'li ve AK Parti'li Üyeler Birbirini Suçladı.

13.10.2006 13:11 | Son Güncelleme: 13.10.2006 13:11Ankara: Türkiye-fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu'nda Çatlak
Fransa Parlamentosu'nun Ermeni soykırımı iddialarını inkar edenlere hapis cezası öngören yasa teklifini kabul etmesinin ardından Türkiye-Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu'nda CHP'li ve AK Parti'li üyeler birbirini suçladı.

Türkiye-Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekili ve AK Parti Erzurum Milletvekili Ömer Özyılmaz, dostluk grubunun CHP'li Başkanı Şükrü Elekdağ'ı çalışmamakla ve particilik yapmakla suçladı. Özyılmaz, Fransa Parlamentosu'nun aldığı karara tepki göstermek amacıyla Dostluk Grubu'ndan yaşanan istifalara da karşı çıktı. "İstifa etmenin hiçbir çözüm getirmez" diyen Özyılmaz, istifa yerine daha etkin çalışılması gerektiğini vurguladı.

Dostluk Grubu'nun Fransa Parlamentosu'nun gündeminde bulunan teklifle ilgili bugüne kadar hiçbir çalışma yapmadığını, kendisinin bireysel çabalarının olduğunu dile getiren Özyılmaz, "CHP particilik yapmıştır. 4 yıldır faaliyette olan bu dostluk grubu hiçbir plan program yapamamıştır. Ortada yapılan hiçbir şey yoktur. Şimdi sayın Elekdağ ve bazı milletvekilleri CHP adına çalışma yapmak üzere Paris'e gittiler. Oysa Dostluk Grubu olarak oraya gitseydik çok daha faydalı olurdu. CHP, Dostluk Grubu'na sahip çıkmamıştır. Bireysel çalışmışlardır" diye konuştu.

Özyılmaz, Fransa'nın 400 bin Ermeni vatandaşını abluka altına alarak, bugünlerini riske attığını vurguladı. Fransa'nın bu kararla Ermenileri hem Türkiye hem dünyaya karşı zor durumda bıraktığını belirterek, "Demokrasilerde azınlığın çoğunluğa tahakküm ettiğine örnek olacaktır. Bugün ve yarın demokrasi derslerinde gösterilecek bir kanun çıkarılmıştır. Bu karar iki ülke ilişkilerine, Türkiye-AB ilişkilerine büyük zarar verecektir. Fransa, düşünce özgürlüğü ve demokrasiye karşı kavga başlatmıştır" dedi.


Kaynak: İHA

25.02.2020 19:16:44