Ankara Üniversitesinden Meteor Yağmuru Daveti

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi, "Cameloperdalids (Zürafa) Kuyrukluyıldızlar ve Meteor Yağmuru Özel Etkinliği" düzenleyecek.

Ankara Üniversitesinden Meteor Yağmuru Daveti
23.05.2014 11:24 | Son Güncelleme: 23.05.2014 11:24
Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi, "Cameloperdalids (Zürafa) Kuyrukluyıldızlar ve Meteor Yağmuru Özel Etkinliği" düzenleyecek.

Ankara Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, üniversite bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Saçılma noktası "Cameloperdalis (Zürafa)" takım yıldızında yer aldığı için bu isimle anılan meteor yağmuru, 209P/LINEAR kuyruklu yıldızının Güneş'e yaklaştığı sırada eriyen yüzeyinden serbest kalan ve yörünge üzerine dağılan kalıntıya Dünyaya girmesiyle başlayacak. "Meteor fırtınası"nde saatte binin üzerinde göktaşının görülebileceği tahmin ediliyor.

Cameloperdalids meteor yağmuru, yarın  Türkiye'de 09.00-12.00 saatlerinde meydana gelecek. Ancak yanan göktaşlarının izlerinin gündüz saatlerinde gökyüzünde gözlenemeyecek kadar sönük olması nedeniyle, Türkiye'den gözlem için gece saatlerini beklemek gerekecek. 

Ankara Üniversitesi, Kreiken Rasathanesi aracılığıyla bu gök olayının izlenmesi için etkinlik düzenleyecek. Etkinlikte meteor yağmurları konusunda bilgiler aktarılacak. Sunum ve havanın uygun olması durumunda teleskopla ve çıplak gözle gözlemler yapılacak.

Üniversite, bu gök olayını izlemek, Jüpiter, Mars ve Satürn gibi gezegenleri teleskopla gözlemek isteyenleri yarın saat 19.30-23.30'da Kreiken Rasathanesine davet ediyor. - Ankara

Kaynak: AA