02.05.2014 13:52

Ankaralı Sürücüler Dikkat: Başkentgaz'ın Acil Araçlarına Geçiş Üstünlüğü Tanındı

Ankaralı Sürücüler Dikkat: Başkentgaz

Başkentgaz'ın Acil 187 araçları, trafikte itfaiye ve ambulans gibi araçlarla aynı derecede geçiş üstünlüğü yetkisi aldı.

Başkentgaz'ın Acil 187 araçları, trafikte itfaiye ve ambulans gibi araçlarla aynı derecede geçiş üstünlüğü yetkisi aldı. Başkentgaz Genel Müdürü Mustafa Kurnaz, "Trafikteki araç sürücülerinden, acil araçlarımıza yol verme konusunda duyarlı olmalarını bekliyoruz" dedi.

Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş (Başkentgaz) Genel Müdürü Mustafa Kurnaz, yaptığı açıklamada, doğalgaz dağıtım sisteminde meydana gelen kaçak ve hasarlara kısa sürede müdahale etmek konusunda, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) mevzuatında doğalgaz dağıtım şirketlerine, acil müdahale gerektiren ihbarlara en geç 15 dakika içinde ulaşacak organizasyonu yapma görevi verildiğini belirterek şunları kaydetti:

" Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 18.06.2009tarihli, doğalgaz acil müdahale araçları için yayınladığı yazıyla da doğalgaz dağıtım sisteminde meydana gelen gaz kaçağı ve hasarlarına kısa sürede müdahale etmek amacıyla kullanılacak araçlara kırmızı renkli ışıklı uyarı işareti takılmasına izin verilmiştir.

Başvurumuz üzerine Emniyet Müdürlüğü, Doğalgaz 187 araçlarına, acil müdahale gerektiren ihbarlara ulaşmasında trafikte geçiş üstünlüğü sağlanması için konunun UKOME kapsamında değerlendirilmesini istedi.07.03.2014 tarihli Ankara Büyükşehir Belediyesi UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) kararına göre deBaşkentgaz'ın Acil 187 araçlarına kırmızı tepe lambası takılması izni alındı."

-"HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR"-

Geçen hafta da kırmızı tepe lambaları ve sirenleri takılan araçların trafiğe çıktığını bildiren Mustafa Kurnaz, "Böylelikle araçlarımız geçiş üstünlüğüne sahip oldu. Yani itfaiye, ambulans gibi hayati önem taşıyan olaylara müdahale ettiği için bu araçlarla aynı derecede geçiş üstünlüğü almış oldu. Bu nedenle trafikteki diğer araç sürücülerinin bu konuda duyarlı olmalarını ve itfaiye, ambulansa yol verdikleri gibi Acil 187 araçlarının sirenlerini duyduklarında da yol vermelerini bekliyoruz" dedi.

Kurnaz, Acil 187 personeline tablet bilgisayarlar da alındığını ve böylelikle ihbarları sistemden takip etmeleri, sonlandırmaları ve başka ihbarlara yönlendirilmelerinin sağlandığını, bu çalışmalar sonucunda olay yerine ulaşma sürelerinin de düştüğünü belirtti.
Kaynak: ANKA
Politika, Güncel