Antalya İmparator Caracalla'nın Tek Heykeli Antalya Müzesi'nde

İmparator Caracalla'nın tek heykeli Antalya Müzesi'ndePERGE Antik Kenti'nde 2014 yılında Sütunlu Batı Cadde üzerinde, Batı Kent Kapısı ile Kuzey Hamamı'nın birbirine bağlandığı noktada ortaya çıkarılan Caracalla Çeşmesi'ni süsleyen eserlerden en önemlisi olan İmparator Caracalla'ya ait dünyadaki tek heykel bulundu.

03.08.2016 18:29 | Son Güncelleme: 03.08.2016 18:29Antalya İmparator Caracalla'nın Tek Heykeli Antalya Müzesi'nde
İmparator Caracalla'nın tek heykeli Müzesi'nde

PERGE Antik Kenti'nde 2014 yılında Sütunlu Batı Cadde üzerinde, Batı Kent Kapısı ile Kuzey Hamamı'nın birbirine bağlandığı noktada ortaya çıkarılan Caracalla Çeşmesi'ni süsleyen eserlerden en önemlisi olan İmparator Caracalla'ya ait dünyadaki tek heykel bulundu.

Antalya Müzesi başkanlığında kazı çalışmaları 2012'den beri devam eden Perge Antik Kenti kazısı ve restorasyon çalışmalarında, aralarında tek parça halindeki İmparator Caracalla heykeli ile 2 adet Aphrodite heykeli, Asklepios, Tykhe, Aphrodite, Nemesis, Helios, Selene, yılanlı heykel, giyimli erkek heykeli, giyimli kadın heykeli, at heykeli olmak üzere 13 eser bulundu. Paha biçilemez bu eserler için, Antalya Müzesi içinde 'Perge Batı Cadde ve F5 Çeşmesi Salonu' adıyla özel bir salon oluşturuldu. Bu salonda Batı Cadde'den çıkan Athena Heykeli, Hellenistik dönem kuleleri önündeki meydandan çıkan Aphrodite heykeli ile kuzey hamamının batı köşesinde yer alan Nymphaeumu havuzu içinden açığa çıkarılan 13 heykel sergileniyor.

Bu heykeller arasında dünyada tek olan Roma İmparatorluğu'nda 2'nci yüzyılda tahta çıkan 'Caracalla' takma adıyla bilinen Marcus Aurelius Antoninus'un, görkemli ve tek parça halindeki tek heykeli de bulunuyor. İmparator Caracalla'nın dev mermer heykelinin hemen yanında ise onun görkemini ve herkesten büyük olduğunu anlatan küçük bir asker heykeli bulunuyor. Sadece sağ kol bilek kısmından itibaren sağ eli ve bu eliyle tuttuğu ve başının arkasına uzanan ve ne olduğu bilinmeyen nesnenin eksik olduğu dev heykelde Caracalla'nın giysisinde Medusa ve kartal figürleri yer alıyor.

Nymphaeumu havuzu içinden çıkartılan İmparator Caracalla heykeli 2.20 metre yüksekliğinde. İmparatorun günümüze kadar bir bütün olarak ulaşan ilk ve tek heykeli olan ve çok özel öneme sahip olduğu belirtilen Caracalla'nın Perge'den çıkan heykelinin başında, hiçbir portre tipinde görülmeyen bir Corona Civica (meşe yapraklarından yapılan çelenk) bulunduğu belirtildi. Antalya Müzesi yetkilileri, Caracalla heykeli ve çeşmesi ile birlikte çok sayıda çok önemli değere sahip eserlerin bu alanda ortaya çıkarıldığını ve Antalya Müzesi'nde özel bir bölüm oluşturulduğunu kaydetti.

Antalya, Politika, Güncel

Kaynak: DHA

20.02.2020 21:34:08