28.03.2011 14:39

Antalya Valisi Altıparmak, Makam Aracında Bile Kitap Okuyor

Antalya Valisi Altıparmak, Makam Aracında Bile Kitap Okuyor

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ın İyi Bir Kitap Dostu Olduğu Ortaya Çıktı.

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ın iyi bir kitap dostu olduğu ortaya çıktı. Makam aracıyla seyahat ederken bile kitap okuyama vakit ayıran Vali Altıparmak'ın, bitirdiği kitapları hediye ettiği öğrenildi. Vali Altıparmak, tatillerde öğrencilerin evine kitap göndermesiyle de tanınıyor. Altıparmak, çocukları dizi furyasından kurtarıp kitaplarla tanıştırmak için anne babalara büyük görev düştüğünü söyledi.

Ahmet Altıparmak, Kütüphaneler Haftası'nın başlangıcı sebebiyle kendisini ziyaret eden İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanlarını kabul etti. Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi'nin yılda 25 bin kişiye 55 bin civarında ödünç kitap verdiğini öğrenen Vali Altıparmak, "Rakam çok yüksek gibi görünebilir ama Avrupa ülkeleriyle karşılaştırılmalı." dedi.

Antalya'nın Türkiye şartlarına göre iyi noktada olduğunu ifade eden Altıparmak, 'Türkiye Okuyor' kampanyasında iyi bir noktada olunduğunu söyledi. Şehir merkezi ve ilçelerin kütüphaneye sahip olmasının yeterli olmadığını belirterek, belde ve köylere de yaygınlaştırılmasını isteyen Vali Altıparmak, batılı ülkeler seviyesinin yakalanmasını istedi.

Vali Altıparmak, çocukların farklı hayat tecrübelerini öğrenecekleri kitaplarla erken yaşta tanıştırılması gerektiğini dile getirerek, "Birikimi oradan sağlamaları lazım. Bu kadar diziyle kazanılacak değerlerle, kitaptan kazanılacakları kıyas edersek kitaplar çok çok ön plandadır. Onun için de velilerin çocuklarını dizi izlemek yerine kitap okuyama yönlendirmeleri lazım. Dizi nasıl bir furyayla tam tersine tüm Türkiye olarak kitap furyası başlatmamız lazım." diye konuştu.

VALİ KİTAP KURDU ÇIKTI

Öte yandan ziyarette Antalya Valisi'nin kitap düşkünü olduğu da ortaya çıktı. İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar başkanlığındaki heyet yanlarında Vali Altıparmak'a hediye etmek için kitaplar getirdi. İskender Pala'nın 'Şahsultan', Cemil Meriç'in 'Işık Doğudan Gelir' ve Bernard Lewis'in 'Modern Türkiye'nin Doğuşu' isimli kitaplarından oluşan hediyeyi açan Vali Altıparmak, üç kitabı da okuduğunu söyledi.

Hediyeler için "Herkesin okuması gereken kitaplar" değerlendirmesinde bulunan Altıparmak, "10 kitap okumaktansa bir kitabı 3–4 kez okuyun." dedi.

Vali Altıparmak'ın gün içinde boş kaldığı zamanlarda ve makam aracıyla seyahat ederken sürekli kitap okuduğu, bitirdiği kitapları ise hediye ettiği öğrenildi. Altıparmak tatillerde öğrencilerin evlerine kitap göndermesiyle de tanınıyor. Altıparmak son olarak yarıyıl tatilinde Antalya'daki 4 bin öğrenciye kitap hediye etmişti. - ANTALYA
Kaynak: CHA
Politika, Güncel