Bilim insanları, Antarktika'da 90 milyon yıl öncesine ait yağmur ormanı kalıntıları buldu

Bilim insanları Amundsen Denizi'nde yaptığı çalışmalar sonucunda, Antarktika'da 90 milyon yıl önce yağmur ormanı bulunduğuna dair kanıt elde etti.

02.04.2020 15:06 | Son Güncelleme: 02.04.2020 16:33

İngiliz ve Alman bilim insanlarının Amundsen Denizi'nde Pine Adası yakınında kutup araştırma gemisinin sondaj makinesi kullanarak deniz tabanından aldığı örneklerden yeni bir gerçeği ortaya çıkardı. Bu çalışmaya göre Antarktika'da 90 milyon yıl önce yağmur ormanı bulunduğuna dair kanıt elde edildi.

90 MİLYON YAŞINDA TORTU BULUNDU

Science Daily'nin haberine göre ayrıntıları Nature dergisinde yayımlanan çalışma sırasında, ince taneli killi ve alüvyonlu tortu örneğinin 90 milyon yaşında olduğu tespit edildi. Tortuyu bilgisiyarlı tomografiyle inceleyen bilim insanları, orman toprağı, polen, tohum ve hatta ağaç kökünün saflığını korumuş örneklerini keşfetti.

''BEKLEDİĞİMİZDEN DAHA SICAK BİR İKLİM GÖRDÜK''

Çalışma ekibinden Prof. Dr. Tina van de Flierdt, "90 milyon yaşındaki bu ormanın saklı kalması istisnai bir durum ancak açığa çıkardığı dünya çok daha şaşırtıcı. Karanlık aylar boyunca bile bataklıklı ılıman yağmur ormanları, Güney Kutbu'na yakın bir noktada yetişebilmiş. Bu beklediğimizden daha sıcak bir iklimi ortaya koyuyor." ifadelerini kullandı. Araştırma ayrıca 115 ila 80 milyon yıl önce Tebeşir Dönemi sırasında atmosferdeki karbondioksit seviyelerinin de daha yüksek olduğu fikrini uyandırdı.

Bilim insanları, Antarktika’da 90 milyon yıl öncesine ait yağmur ormanı kalıntıları buldu

Kaynak: AA

Etiketler: Dünya, Güncel, Haber
Haberler››Dünya››Bilim insanları, Antarktika'da 90 milyon yıl öncesine ait yağmur ormanı kalıntıları buldu - Haberler