28.04.2012 13:21

"Arap Baharı Konferansı"

"Arap Baharı Konferansı"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Arap halklarının mücadelesinin insan haklarına saygılı, demokratik ve çoğulcu rejimlerle başarıya ulaşacağını, özgür ve adil seçimlerle taçlanacağını belirterek, "Aksi takdirde, demokratik değerleri"...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Arap halklarının mücadelesinin insan haklarına saygılı, demokratik ve çoğulcu rejimlerle başarıya ulaşacağını, özgür ve adil seçimlerle taçlanacağını belirterek, "Aksi takdirde, demokratik değerleri özümsememiş çoğunlukçu anlayışlar yeni diktatörlükler ortaya çıkaracaktır" dedi.

Partisinin Le Meridien Otel'de düzenlediği "Arap Baharı Konferansı"nın açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, Arap coğrafyasındaki değişim rüzgarlarının başarıya ulaşabilmesi için gerekli olan unsurlardan birisinin de dayanışma olduğunu belirtti.

Yerel, demokratik, ilerici ve özgürlükçü güçlerin yalnız bırakılmaması, seslerinin dünya kamuoyuna duyurulması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Fakat, bunun dış güçler tarafından istismar edilerek yeni çatışma odakları yaratılması için kullanılmasına karşı çıkmalıyız. Ne yazık ki, egemen güçler Arap halklarıyla dayanışma adı altında onların taleplerini kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirme ve bölgedeki taşeron ülkeler vasıtasıyla Arap coğrafyasını işgal etme gayreti içindeler. Böylesi tuzak ve oyunlara karşı çıkmanın yolu, dünyanın bütün bölgelerindeki eşitlik ve özgürlük hareketleriyle dayanışmaktan geçer."

Filistinli şair Mahmud Derviş'in "Bütün insanların kalpleri benim kimliğimdir. Öyleyse pasaportumu alın" sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu anlayışın, uluslararası kamuoyunun demokrasi, özgürlük ve insanlık onuru için ayağa kalkan Arap halklarıyla dayanışmasının çıkış noktası olması gerektiğini belirtti.

-"Her ülkenin sorunları ve değişim temposu farklıdır"-

Arap ülkelerindeki değişim sürecinin geleceğinin henüz netleşmediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Her ülkenin sorunları ve değişim temposu farklıdır. Mevsimlerin değişmesi gibi geçiş dönemleri de zordur. Arap ülkelerinin yeknesak bir bütün olmadığı, her birinin tarihlerinin, geleneklerinin, siyasi kültürlerinin, sosyal ve toplumsal yapılarının farklı olduğu bir gerçektir. Çoğulcu ve katılımcı demokrasilerin ülkelerin içinde de mevcut olan bu farklılıklardan yeni zenginlikler ortaya çıkaracağını unutmamalıyız" diye konuştu.

Kıptilerin kendini ifade edemediği bir Mısır, Şiilerin eşit haklardan mahrum olduğu bir Bahreyn ve Türkmenlerin sorunlarını dile getiremediği bir Irak'ın demokratik olmadığını aktaran Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Arap halklarının mücadelesi insan haklarına saygılı, demokratik ve çoğulcu rejimlerle başarıya ulaşacak; özgür ve adil seçimlerle taçlanacaktır. Aksi takdirde, demokratik değerleri özümsememiş, çoğunlukçu anlayışlar yeni diktatörlükler ortaya çıkaracaktır. Bu noktada Suriyeli büyük şair Adonis'in

'Dini diktatörlüklerle karşı karşıya bırakılmaktansa kayıp olmak daha iyi' sözünü bir uyarı olarak hatırlatmak isterim. On yıllardır baskı rejimlerinin ve diktatörlerin yönetimindeki Arap ülkelerinde toplumsal barış büyük yara almış, dini ve etnik gruplar arasındaki anlaşmazlıklar kemikleşmiştir."

"Arap Baharı"nın getirdiği değişimlerin toplumsal barışı ve istikrarı tesis etmek için yeni fırsatlar sunabileceğini bildiren Kılıçdaroğlu, "Bu fırsatlardan birisi, biraz önce değindiğim çoğulcu ve katılımcı demokrasidir. Bir diğeri de hukukun üstünlüğü ilkesi ve vatandaşların hakkını koruyan hukuk sistemleridir. Arap halklarının özgürlük ve demokrasi arayışları yapılacak yeni anayasalarda garanti altına alınmalıdır. Yapılacak anayasalar sadece vatandaşlarla devlet arasındaki ilişkilerin boyutunu değil, yeni düzenlerin geleceğini de belirleyecektir" dedi.

-"CHP, Arap halklarının yanındadır"-

Lübnanlı düşünür Halil Cibran'ın "Kaynağı adalet olan bir dünya kaynağı merhamet olan bir dünyadan daha büyüktür" sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bu nedenle, hukukun üstünlüğü ilkesinin Arap coğrafyasına yerleşmesi, yeni diktatörlüklerin önünü kesecektir. Sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini benimsemiş Cumhuriyet Halk Partisi, geçmişte olduğu gibi bugün de demokrasi, özgürlük ve insanlık onuru için mücadele eden Arap halklarının yanındadır. Tuzaklar, tehlikeler ve sapmalarla dolu bu uzun yolda Arap halklarının her birisi kendi özgün çizgilerini kendileri belirleyecekler ve hedeflerine mutlaka varacaklardır. Arap halklarının dış müdahaleler, işgal tehditleri, model ülke olma heveslileri ve dini rejim destekçileri karşısında dayatılanı kabul etmeyeceğini ve düşledikleri özgür ve eşit geleceği kuracaklarına olan inancımız tamdır. Dışarıdan müdahalelerle rejimleri değiştirme arzusunda olanlara, uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin meşruiyet açısından önemi kadar Halil Cibran'ın bir sözünü de hatırlatmak isterim;

(Haritayı saklayabileceğin en güvenilir yerin yüreğindir)"

Kılıçdaroğlu, CHP olarak Türkiye'de gerçek demokrasi istediklerini, insanların hür olmasını, geleceğe güvenle bakmasını ve adalete güvenebilmelerini istediklerini kaydetti.

Bu anlamda Arap halklarıyla aynı yolda yürüdüklerini ve geleceğin sosyal demokraside olduğuna inandıklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Partimiz ve Türkiye için bir ilk olan bu konferansta Arap halklarının demokrasi ve özgürlük yürüyüşünde bir adım daha atılırsa bundan mutluluk duyacağız. Bu konferans, farklı fikirleri dinleyerek ve birbirimizi anlayarak bilgileneceğimiz ve zenginleşeceğimiz bir fırsattır. Sözlerime son vermeden önce Halil Cibran'ın

'Sırtını güneşe çevirirsen gölgenden gayrı bir şey göremezsin' sözünden hareketle Cumhuriyet Halk Partisi olarak yüzünü güneşe çeviren ve aydınlık geleceği gören Arap halklarının yanında olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isterim" dedi.- İSTANBUL
Kaynak: AA
Mahmud Derviş, Halil Cibran, Cumhuriyet Halk Partisi, Kemal Kılıçdaroğlu, Yerel