Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Başkanlığı'na Yeniden Altan Demirdere Seçildi

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği'nin (Aifd) V. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda, Yönetim Kurulu Başkanlık Görevine Dr. Ecz. Altan Demirdere 5. Kez Seçildi. Toplantıda Ayrıca Yeni Yönetim Kurulu'nun 9 Asil ve 8 Yedek Üyesi ile Yeni Denetim Kurulu Üyeleri de Belirlendi.

25.05.2007 13:58 | Son Güncelleme: 25.05.2007 13:58Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Başkanlığı'na Yeniden Altan Demirdere Seçildi
Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği'nin (AİFD) V. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda, Yönetim Kurulu Başkanlık görevine Dr. Ecz. Altan Demirdere 5. kez seçildi. Toplantıda ayrıca yeni Yönetim Kurulu'nun 9 asil ve 8 yedek üyesi ile yeni Denetim Kurulu üyeleri de belirlendi.

V. Olağan Kurul sonrasında bir açıklama yapan AİFD Genel Sekreteri Engin Güner, 2003 yılı başında Türk insanına hizmet etmek için kurulmuş olan derneğin, Türk tıbbında 'yenilikçi' ilaçlar, teknoloji ve bilgiye erişimin artırılması, sağlık alanında 'etik ve şeffaf' bir ortam oluşturulması için çalışmaya devam ettiğini söyledi.

2004 yılında uygulanmaya başlanan referans fiyat sistemi sayesinde Türkiye'de orijinal ilaçların Avrupa'dan en az yüzde 26 daha ucuza satıldığını, bu uygulamaların hastaların orijinal ilaçlara ulaşmasını kolaylaştırdığını söyleyen Güner, ilaç sanayiinin büyük fedakarlıkları sonucunda ilaca erişimin devlete fazla ek yük getirilmeden sağlandığını, 2006 yılında kamu ilaç harcamalarındaki reel artışın sadece yüzde 5 olduğunu kaydetti.

Türkiye'de hastaların acil kaliteli bakım ve tedavi talebinin dikkate alınarak yeni ilaçlara daha fazla harcama yapılması gerektiğini, tasarruf etmek adına ilaç harcamalarını daha da azaltmanın doğru olmadığı gibi artık mümkün olmadığını belirten Güner, "İlaçta yapılan tasarrufların, daha uzun tedavi süresi, hastaneye yatma ve ameliyatlara yol açması dolayısıyla, aslında devletin toplam sağlık harcamalarını daha da artırdığı bilinen bir gerçektir. İlaç sanayii, artık sağlık sektöründe tasarruf ihtiyacı

ortaya çıktığında başvurulacak en kolay adres olarak görülmemelidir. 2006 yılında yalnızca yüzde 5 civarında artan ilaç harcamalarına kıyasla diğer sağlık hizmetlerindeki artışın yüzde 42 seviyesinde olduğu göz ardı edilmemeli, asıl tasarruf bundan sonra diğer sağlık alanlarında aranmalıdır" dedi.

Bugün Türkiye'de kişi başına yılda 134 dolar ilaç harcaması yapıldığının unutulmaması gerektiğinin altını çizen Engin Güner, "Bu rakam OECD ülkeleri ortalamasının ancak 3'te 1'i kadardır. Türk hastalarının ilaç kullanımında uluslararası standartlara kavuşma zamanının geldiğine inanıyoruz. Tasarruf kolay görülen değil ancak doğru ve gerekli olan alanlarda yapılmalıdır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hükümetimizin olumlu çalışmalarını bizlerle diyalog halinde sürdüreceğine inanıyoruz" diye

konuştu.

(CHT-SN-SN-E)


Kaynak: İHA

21.02.2020 07:12:02