Ardahanlılar, fakültelerinin açılmasını istiyor

Ardahan'da açılması beklenen Kafkas Üniversitesi Ardahan İnsani Bilimler Fen ve Edebiyat Fakültesi'nin bir an önce açılması istendi.

27.12.2007 12:42 | Son Güncelleme: 27.12.2007 12:42Ardahanlılar, fakültelerinin açılmasını istiyor
Ardahan'da açılması beklenen Kafkas Üniversitesi Ardahan İnsani Bilimler Fen ve Edebiyat Fakültesi'nin bir an önce açılması istendi.

Ardahanlı tabelacı İsmail Bulutlar, esnaflardan işyeri camlarına "Fakültemizi istiyoruz" yazılı afiş asmalarını istedi.

Tabelacı Bulutlar, fakültenin bir an önce açılması için ilginç bir girişimde bulundu. Kendi imkanlarıyla hazırladığı tabelayı fakültenin yapılacağı söylenen Halilefendi Mahallesi'ndeki Köy Hizmetler binasının önüne koydu.

45 yaşında, 4 çocuk babası olan İsmail Bulutlar, kendi hazırladığı ve üzerine 'K.Ü. Ardahan İnsani Bilimler Fen ve Edebiyat Fakültesi' yazdığı tabelayı göstererek, siyasiler ile yetkilileri, Ardahan'a vaat ettikler fakülte sözünü bir an önce yerine getirmelerini istedi. Kendisi gibi bir çok insanın imkan olmadığı için okuyamadığını anlatan Bulutlar, okuyanların ise bölgede yüksekokul ve fakülteler olmadığı için eğitimlerine devam edemediğini söyledi.

Bulutlar, yaptığı bu girişimin kısa sürede gerçekleşmesi durumunda, hazırladığı tabelanın daha güzelini binaya asacağını söyledi.

Ardahanlının, fakülte aşkı tabelayla sınırlı değil. Şefik Alpaslan isimli bir vatandaş ise aracının arkasına 'Ardahanımızı seviyoruz. Fakültemizi istiyoruz.' şeklinde bir yazı yazarak, fakültenin bir an önce açılmasını istedi.

Volkan Özkan isimli Çıldırlı vatandaş ta beklenen fakültenin logosunu bilgisayarda yaparak email adreslerine gönderiyor.

Kentte her geçen gün göçün arttığını, bu göçün birinci nedeninin eğitim olduğuna dikkat çeken Ardahanlılar, açılacak bir fakültenin akabinde gelecek olan üniversitenin Ardahan'ı eski hareketli günlerine döndüreceği gibi kent ekonomisine, kültürüne, sosyal yaşamına da büyük renk katacağını düşünüyor.

Yerel gazetelerin her gün konuyu işleyerek gündemde tuttuğu fakülte hayalinin bir an önce gerçekleşmesi için çaba gösteren Ardahanlılar, hemşerileri olan Kars Kafkas Üniversitesi Rektörü Aba Müslüm Güven'den bu hayallerinin bir an önce gerçekleştirmesini bekliyor.

Kars Kafkas Üniversitesi'nin Ardahan'da kurulacak olan fakülte için 100 milyon YTL'lik ödenek ayırdığı öğrenildi. Ardahan'a fakülte kurulmasına ilişkir karar ise daha önce resmi gazetede yayımlanmıştı.

"ARDAHAN'DA BİR TANE YÜKSEK OKUL VAR O DA DEPREME DAYANIKSIZ"

Ardahan'da 850 öğrenci eğitim gördüğü Kars Kafkas Üniversitesi Ardahan Meslek Yüksekokulu binasının depreme dayanıksız olduğu iddia edildi.

Açılacak olan bir fakültenin yüksekokulun kent ekonomisine kazandırdığından daha çok kazanç sağlayacağına dikkat çeken Ardahanlılar, yüksek okullarının da bir an önce sağlam bir binaya taşınmasını istiyor.


Kaynak: CHA

23.02.2020 04:37:35