Arınç: Chp, Suriye Politikasına Duygusal Bağlardan Dolayı Karşı Çıkıyor

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, izledikleri Suriye politikasına karşı çıkan CHP'ye eleştirerek, "Bu dönemde tezkere yazıldı ve Meclis'e gönderildi."

14.10.2012 17:50 | Son Güncelleme: 14.10.2012 17:50Arınç: Chp, Suriye Politikasına Duygusal Bağlardan Dolayı Karşı Çıkıyor
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, izledikleri politikasına karşı çıkan CHP'ye eleştirerek, "Bu dönemde tezkere yazıldı ve Meclis'e gönderildi. CHP bağırıyor; 'savaşa hayır' Biz savaşa gitmiyoruz ki. Bize saldırı var. Bu durumda çok açık söylüyorum. Siz CHP'nin bu kadar Esed ve Baas rejimine yakınlığını araştırın çok duygusal bağlar bulacaksınız." dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'da düzenlenen AK Parti Bursa İl Teşkilatı'nın 29. İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı. Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Bülent Arınç, değerlendirmelerde bulundu.

"KILIÇDAROĞLU İLE ESAD ARASINDA DUYGUSAL BAĞLAR VAR"

Suriye'nin 'nin komşusu olduğunun altını çizen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bu zamana kadar Suriye ile iyi komşuluk ilişkilerimiz oldu. Türkiye'yi örnek aldıklarını söylüyorlardı biz de demokrasi adına onlara yardımcı oluyorduk. Bu durumda Kılıçdaroğlu'nun sorduğu ve cevabını çok iyi bildiği "Bunlarla iyi idiniz de ne oldu da bir gecede bu kadar kötü oldunuz? Biz onlarla iyi iken Suriye'de katliamlar olmuyordu, kan akmıyordu. Biz onlarla bir arada iken, onlar Türkiye ile dost olmanın güzellikleri yaşanıyordu. Halep'te şu anda 17 bir kişi hayatını kaybetti. Kandil gecesinde bombalar atıldı." şeklinde konuştu.

Bunun üzerine Türkiye'nin asıl dostunun Suriye halkı olduğunun belirtilerek bu cinayetlerin durdurulmasını hükümet olarak istediklerini anlatan Bülent Arınç, "Yaklaşık 100 bin insan bu süreçte Türkiye'ye sığındı. CHP diyor ki bunlara kapınızı açmayın içinde şunlar şunlar var. Ancak biz kimseyi kapımızı kapatmayız. Ardından Suriye'den bombalar Türkiye'ye düşmeye başladı. Önce uçağımız düşürüldü. Suriye tarafı da 'biz vurduk' demişti. Biz bütün dünyaya ilan ettik ki, uçaktan çıkan bulgular da bizi haklı çıkardı. Uçağımız bir kaç sorti yapıp çıkmış ama uluslararası sularda vurulmuş. Suriye'ye notamızı verdik ve 'bunun hesabını ver' dedik. Onu ayrı takip ediyoruz." diye konuştu.

Hatay'da düşen bombaların yeni canlara mal olduğunu anlatan Başbakan Yardımcısı Arınç, Suriye yerine başka bir Arap ülkesi olması halinde CHP'nin bu kadar karşı çıkmayacağını kaydetti. Bülent Arınç, şöyle devam etti: "Suriye'nin yerinde mesela Katar olsa idi, bizim ülkemize bombalar atılsa idi Kemal Kılıçdaroğlu'nun nasıl bağıracağını bir tahmin edin. Pis Araplar diye başlarlar, nerede uçaklar, nerede bombalar diye bağırırlardı. Bunun niçin Suriye'ye yapmıyorlar. Biz 'Hazır ol cenge, istersen sulhu selahı' sözüne inanıyoruz. Biz bir yanağına tokat atıldığı zaman öbür yanağını dönenlerden değiliz. Bize yapılan saldırı misli ile cevabını bulur. Bize atılan bombaların misli karşılık veriliyor. Ama bunu daha büyüğü olur mu buna hazırlıklıyız."

Suriye politikasının doğru olduğunu anlatan Bülent Arınç, Suriye konusunda bütün dünyanın alkış tutmasına rağmen izlenen politikaya CHP'nin karşı çıkmasını halkın ferasetine havale etti.

'Zulümle abad' olunmaz diyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Dünyanın neresinde zulüm varsa o zulmü yapanlar yaptıkları zulmünün altında kalsın." şeklinde sözlerini tamamladı.

Cumhuriyet Halk Partisi, Bülent Arınç, Türkiye, Suriye, Politika, Güncel

Kaynak: CHA

18.01.2020 13:11:53