12.11.2015 10:10

Arjantin'de 5. Uluslararası Latin Arap Film Festivali

Arjantin

Buenos Aires'te "Festival Internacional de Cine Latino Arabe" adıyla düzenlenen Uluslararası Latin Arap Film Festivali, Arjantinli sinemaseverleri bir araya getiriyor.

BUENOS Arjantin 'in başkenti Buenos Aires 'te "Festival Internacional de Cine Latino Arabe" adıyla bu yıl 5'incisi düzenlenen Uluslararası Latin Arap Film Festivali, Arjantinli sinemaseverleri Arap filmleriyle bir araya getiriyor.

Ülkenin en önemli sinema salonlarından Cine Gaumont'da gerçekleştirilen açılış gecesinde, Roger Allers'ın Lübnanlı Şair Halil Cibran 'ın "Peygamber" adlı kitabından uyarladığı, kitapla aynı adı taşıyan uzun metrajlı animasyon filmi gösterildi.

Festivalde 16'dan fazla ülkeden 36 filmin gösterileceği belirtilirken, listede Tunuslu yönetmen Muhammed Damak'ın Jeudi Apres-Midi (2013), Mısırlı yönetmen Ahmed Abdullah'ın Decor (2014) ve Lübnanlı Yönetmen Ekrem Zaateri'nin 28 Gece ve Bir Şiir (2015) adlı filmleri de bulunuyor.

Festival kapsamında 3 konferans düzenlenecek

Bu yılki festivalde ilk kez film gösterimlerine paralel olarak Tunus, Filistin ve Suriye 'ye dair 3 farklı konferansın da düzenleneceği belirtildi.

Tunus'a dair gerçekleştirilecek konferansta, ülkedeki kültürel çeşitlilik, Tunus'un yeniden demokratikleşmesi ve Arjantin'le Tunus arasında ortak yapım olanakları başlıklarının ele alınacağı ifade edildi.

Diğer iki konferansın ise "Suriye halkının insanlık krizi" ve "Filistinli kimliğinin yeniden tanımlanmasında sinemanın rolü" konularında gerçekleştirileceği kaydedildi.

"Filistin sineması bu festivalin ruhu"

Festival Direktörü Edgardo Bechara El Khoury, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Festivalde Suriye'yi ilk kez bu yıl ele alıyoruz ancak Filistin başından beri festivalin bir parçası. Filistin sineması bu festivalin ruhu. Filistin halkının ve film yapımcılarının varlıklarını gösterebilmeleri için yeni bir alan açmak istiyoruz" diye konuştu.

Festivalde Güney ülkelerinin nasıl işbirliği yapabileceğinin konuşulduğunu dile getiren El Khoury, seyircilerde yeni bir algı oluşturmak için sinema ve televizyon alanında Latin Amerika ve Arap ülkelerinin ortak tecrübelerinden neler öğrenilebileceğinin tartışıldığını söyledi.

Festivalde filmler 3 farklı kategoride yarışıyor

Festivalde resmi seçkiler arasından uzun metrajlı Arap filmleri, kısa metrajlı Arap filmleri ve Latin Arap panoraması gibi 3 farklı kategoride filmlerin yarışacağı belirtildi.

Organizasyonun sonunda, görsel-işitsel post prodüksiyon hizmetleri için kullanılmak üzere değeri 20 bin doları aşan ödüllerin verileceği ifade edildi.

Latin Arap panorama bölümünde ikisi Arjantin'den, biri Colombia'dan uzun metrajlı filmler yer alıyor. Ayrıca festivalde Arap dünyasından kurmaca ve belgesel filmlerin aynı kategoride yer aldığı 10 uzun metrajlı film ve yine Arap dünyasından kısa metrajlı 8 filmin yarışacağı bildirildi.

Festivale ünlü oyuncu ve yönetmenler davet edildi

Festivalin bu yılki özel davetlileri arasında Limon Ağacı, Münih ve Babel gibi filmlerden tanınan Filistinli oyuncu ve yönetmen Hiam Abbas, Filistinli yönetmen Kamal Aljafari, Mısır'da yaşayan film yapımcısı ve yazar Philip Rizk de yer aldı.

Hiam Abbas, burada yaptığı açıklamada "Sizden tümüyle farklı kültüre sahip bir yabancı, eğer onunla tanışmak için çabalamazsanız size hep yabancı olarak kalacaktır. Arjantin Ortadoğu'dan çok uzak bir ülke. Arap kültürünü bir şekilde bu şehre taşımak zaten tüm sınırları ortadan kaldırmak ve insanları yakınlaştırmak anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

Sinemanın "insanlara sizin kim olduğunuzu, kişisel hikayenizi, düşüncelerinizi, varlığınızı, acılarınızı, sevginizi ve genel olarak duygularınızı bilmelerine izin vermenizi sağlayan bir metafor" olduğunu vurgulayan Abbas, bu nedenle filmleri Buenos Aires'e getirerek Arjantin halkına göstermenin çok önemli olduğunu söyledi.

- Festival, ülkeler arasında kültürel bir köprü oluşturmayı hedefliyor

Uluslararası Latin Arap Film Festivali'ni organize eden Cine Fertil, sergiler, sinema haftaları, film festivalleri gibi kültürler arası diyalog araçları oluşturmayı hedefliyor.

2003 yılında kurulan Cine Fertil'in, Latin Amerika halkına sosyal, kültürel ve sanatsal anlatılarla Arap dünyasına ulaşmaları için bir alan oluşturma gayretinde olduğu belirtiliyor.

Ayrıca kuruluş, Arap ve Latin Amerika ülkeleri arasındaki ortak görsel-işitsel yapımlar için stratejilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar sürdürüyor.

Festivalin daha 3. yılında 13 binden fazla seyirciye ulaşarak Arjantin'de en fazla ziyaretçi alan 10 festival arasındaki yerini almayı başardığı vurgulanıyor.

Arjantin Kültür Bakanlığı , Parlamento , Ulusal Sinema ve Görsel-İşitsel Sanatlar Enstitüsü (INCAA) tarafından da desteklenen festival, Latin Amerika ve Arap ülkeleri arasındaki en önemli kültür alışverişi organizasyonlarından biri olarak kabul ediliyor.

Festival kapsamında bu yılki onur konuğu ülke olan Tunus'a dair "Tunus Sineması Haftası"nın da Arjantinli sinemaseverlerle buluşturulduğu ifade edildi.

Arjantinlileri Arap filmleri ile buluşturan 5'inci Uluslararası Latin Arap Film Festivali, 16 Kasım'da sona erecek.
Kaynak: AA
Filistin , Tunus , Arjantin , Kültür Sanat