Atatürk Anılıyor

İzmir'de Atatürk'ün Ebediyete İntikalinin 71. Yıl Dönümü Nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na Çelenk Konuldu.

Atatürk Anılıyor
10.11.2009 10:44 | Son Güncelleme: 10.11.2009 10:44

İzmir'de Atatürk'ün ebediyete intikalinin 71. yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu.

Cumhuriyet Meydanı'nda saat 09.05'te 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ile göndere çekilen bayrak, daha sonra yarıya indirildi. Anma törenine İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu katıldı.

Bu sırada bir vatandaş, protokole doğru ilerledi, elindeki nüfus cüzdanını göstererek protokol üyelerince de anlaşılamayan bir şeyler söyledi. Vatandaşın anlaşılabilir şekilde konuşamadığı gözlendi. Bu kişi, polisler tarafından, anma töreninin yapıldığı alandan uzaklaştırıldı.

Anıt Şeref Defteri'ni imzalayan Vali Kıraç, deftere şunları yazdı:

''Samsun'dan başlatıp İzmir'de büyük bir zaferle sonuçlandırdığın Kurtuluş Savaşımızla tarih sahnesinden silinmek istenen Türk Milleti'nin ebediyen bağımsız yaşama hakkına sahip olduğunu ve ilelebet payidar kalacağını bütün dünyaya yeniden ve bir kez daha gösterdin. Senin ilke ve inkılapların sayesinde bağımsızlığımızdan ve kültürümüzden taviz vermeden, modern dünyanın sunduğu imkanlardan azami derecede yararlanıyor ve bu yolda büyük bir hızla ilerliyoruz.

Türk Milleti'nin istiklaline ve istikbaline adanan 57 yıllık kısa bir ömürde yaptıklarını asla unutmayacağız, büyük bir minnet ve şükranla anacağız''

-ANTALYA'DAKİ ANMA TÖRENİ-

Büyük Önder Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yılında Antalya'da da anıldı.

Antalya Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Zafer Çelikin, askeri ve mülki erkan ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Anma töreninde iki dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu ve anıta çelenkler konuldu. Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Atatürk'ün ölümünün 71. yılı nedeniyle imzaladığı şeref defterine şunları yazdı:

''Büyük Atatürk,

Çağdaş, laik ve demokratik anlayışın ile aydınlattığın medeniyet yolunda kararlılıkla yürümeye devam eden Antalya'lılar, bugün huzurundayız. Seni görmek demenin behamehal yüzünüzü görmek olmadığını biliyoruz. Bugün fikirlerini, duygularını daha iyi anlıyoruz ve seni yüreğimizde hissediyoruz.

Aziz Atam,

Kurduğun Cumhuriyet ile çağdaş bir devlet yarattınız. Geçmişimizle geleceğimiz arasında güçlü bir köprü olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti bizi daha nice bin yıllara taşıyacaktır. Milletimizin aydınlık zihninde, vefakâr sinesinde ve engin sevgisinde ebediyete kadar varolacaksın. Vatan Sana Minnettardır. Ruhun Şad olsun''

Törenden sonra bir grup şehit yakını, dev Türk bayrağı açarak terör örgütü aleyhine slogan attı. 9 Eylülde mayına basarak şehit olan Deniz Kaya'nın ablası Ayfer Kaya da, terör örgütüne tepki gösterdi. Grup, ''Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez'', ''Bu bayrak inmez vatan bölünmez, ''Kahrolsun PKK'' sloganları atarak bir süre yürüdü.

-ATATÜRK HAVALİMANI'NDA SAYGI DURUŞU-

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yılı dolayısıyla Atatürk Havalimanı'nda da anıldı.

Atatürk Havalimanı dış ve iç hatlar terminallerinde çalışan kamu ve özel sektör personeli, Türk Hava Yolları (THY) ve özel hava yolu şirketi çalışanları ile yolcular, saatlerin 09.05'i gösterdiği sırada çalan sirenler eşliğinde bir dakika saygı duruşunda bulundu.

Bu arada, Atatürk Havalimanı terminali büyük boy Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile donatıldı.

-BAKÜ'DE DE ANILDI-

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yılında Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinde yapılan törenle anıldı.

Törene Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Türk Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğgeneral Özhan Ayaş ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Törenden sonra büyükelçilikte Atatürk'ün fotoğrafları sergilendi.

Kaynak: AA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Atatürk Anılıyor - Haberler