ATO'da "Bilişim Vadisi Zirvesi"

TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Kocaeli İllerinden Birinde Hayata Geçirilmesi Planlanan "Bilişim Vadisi Projesi'ni" Masaya Yatırdı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile ATO, Aso ve Atb Başkanları "Bilişim Vadisi'nin" Başkent'te Kurulması İçin Ankara Milletvekillerinden Destek İsteme Kararı Aldı.

12.06.2010 10:31 | Son Güncelleme: 12.06.2010 10:31ATO'da
TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Kocaeli illerinden birinde hayata geçirilmesi planlanan "Bilişim Vadisi Projesi'ni" masaya yatırdı. Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) gerçekleştirilen "Bilişim Vadisi Zirvesi'nde, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklığıoğlu, ATO, Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanları "Bilişim Vadisi'nin" Başkent'te kurulması için Ankara milletvekillerinden destek isteme kararı aldı.

ATO'dan yapılan açıklamaya göre TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu'nun ATO'da yapılan toplantısında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Kocaeli illerinden birinde hayata geçirilmesi planlanan "Bilişim Vadisi Projesi" masaya yatırıldı. Toplantıya katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ATO Başkanı Sinan Aygün, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve ATB Başkanı Faik Yavuz, Bilişim Vadisi'nin Başkent'te kurulması için Ankara milletvekillerinden destek istemeye karar verdi. Önümüzdeki günlerde, Ankara milletvekillerinin Bilişim Vadisi Projesi'nin ele alınacağı yemekli bir toplantıya davet edilmesi planlanıyor.

-ANKARA BİLİŞİM VADİSİ'Nİ HAKEDİYOR-

Toplantıda Bilişim Vadisi Projesi ile ilgili bir sunum yapan İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve ATO Meclis Üyesi Üner Karabıyık, Ankara'nın Bilişim Vadisi'ni hak ettiğini belirtti. Ankara'nın ulaşım ve altyapı bakımından projeyi taşımaya uygun bir kent olduğunu vurgulayan Karabıyık, "Finans kuruluşlarının İstanbul'a taşınmasıyla doğan boşluğu dolduracak en iyi proje Bilişim Vadisi'dir" dedi.

Projenin en önemli ayaklarından birisinin üniversiteler olacağını hatırlatan Karabıyık, Ankara'da 4'ü devlet, 7'si de vakıf olmak üzere 11 üniversite bulunduğuna dikkati çekti. Karabıyık, Ankara'nın üniversiteler bakımından Eskişehir ve Kocaeli'ne, altyapı, ulaşım ve trafik bakımından da İstanbul'a kıyasla daha avantajlı olduğunu bildirdi.

-İSTANBUL BİLİŞİM VADİSİ GİBİ DEV BİR PROJEYİ KALDIRMAZ-

Ciddi bir trafik sorunu yaşayan İstanbul'da ulaşımın özellikle yağışlı aylarda içinden çıkılmaz hale geldiğini hatırlatan Karabıyık, "İstanbul gibi kaotik bir şehrin Bilişim Vadisi gibi dev bir projeyi kaldırması mümkün değil. Bilişim Vadisi'ni İstanbul'da kurmak bu kentin sorunlarına bir yenisini eklemek olur" dedi.

-OKULLARA GİRİŞİMCİLİK DERSİ-

Toplantıda ayrıca, girişimciliğin özendirilmesi için üniversiteler ve liselerde bu konuda dersler konulması, girişimci rol modellerinin bu derslerde öğrencilerle bir araya gelmesi önerildi. Kurul üyeleri, eğitim programlarına AB fonlarından ve Euro Chambers'tan destek alınması önerisinde bulundular. Ankara'da Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) kurulması için girişimde bulunulması konusunun da ele alındığı toplantıda, Ankara'nın 1. Teşvik bölgesinde olmasının sanayiciler açısından ciddi rekabet dezavantajı oluşturduğu bu dezavantajın ancak katma değeri yüksek sanayi ürünlerine yönelmek suretiyle aşılabileceğine değinildi.

-ANKARA'DA GİRİŞİMCİLİK ÖZENDİRİLECEK-

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İl Genç Girişimciler Kurulu üyelerinden girişimciliğin özendirilmesi konusunda çaba sarf etmelerini istedi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de, Ankara'nın savunma sanayine yoğunlaşması gerektiğini belirtti. Özdebir, Airbus'ın Kuzey Afrika'daki bir fabrikasını kapatacağını, bu yatırımı Ankara'ya çekmek için uğraş verilmesi, bu çerçevede Ankara'dan yurtdışına direkt uçuşların artırılması gerektiğini bildirdi. ASO'nun meslek lisesi yaptıracağını ancak bu lisenin özel bir lise olacağını, öğrencilerin öğrenim bedelinin de ASO tarafından karşılanacağını anlatan Özdebir, "Öğretmenleri kendi istediğimiz özelliklerde seçmek ve bu yolla eğitimin kalitesini artırmak istiyoruz" dedi.

-ATO'DAN DIŞ TİCARET MESLEK LİSESİ-

ATO Başkanı Sinan Aygün ise ATO olarak Dış Ticaret Meslek Lisesi yaptıracaklarını, bu yolla Ankaralı üretici ve tüccarların dış ticaret imkanlarının artırılmasını hedeflediklerini söyledi. ATB başkanı Faik Yavuz da, projelerin hayata geçirilmesi için siyasi desteğin şart olduğuna vurgu yaparak, Ankara milletvekilleri ile temasa geçilmesi önerisinde bulundu. (ANKA)

(HGS/ÖMR)


Kaynak: ANKA

19.01.2020 02:03:03