ATO'da 'Bilişim Vadisi Zirvesi' Görüşüldü

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İl Genç Girişimciler Kurulu'nun Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) Yaptığı Toplantıda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Kocaeli İllerinden Birinde Hayata Geçirilmesi Planlanan 'Bilişim Vadisi Projesi' Görüşüldü.

12.06.2010 14:07 | Son Güncelleme: 12.06.2010 14:07ATO'da 'Bilişim Vadisi Zirvesi' Görüşüldü
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İl Genç Girişimciler Kurulu'nun Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) yaptığı toplantıda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Ankara, İstanbul, Eskişehir Ve Kocaeli illerinden birinde hayata geçirilmesi planlanan 'Bilişim Vadisi Projesi' görüşüldü.

Toplantıya katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ATO Başkanı Sinan Aygün, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Faik Yavuz, Bilişim Vadisi'nin Başkent'te kurulması için Ankara milletvekillerinden destek istemeye karar verdi. Önümüzdeki günlerde, Ankara milletvekillerinin Bilişim Vadisi Projesi'nin ele alınacağı yemekli bir toplantıya davet edilmesi planlanıyor.

Toplantıda Bilişim Vadisi Projesi ile ilgili bir sunum yapan İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve ATO Meclis Üyesi Üner Karabıyık, Ankara'nın Bilişim Vadisi'ni hak ettiğini belirtti. Ankara'nın ulaşım ve altyapı bakımından projeyi taşımaya uygun bir kent olduğunu vurgulayan Karabıyık, "Finans kuruluşlarının İstanbul'a taşınmasıyla doğan boşluğu dolduracak en iyi proje Bilişim Vadisi'dir." dedi.

Projenin en önemli ayaklarından birisinin üniversiteler olacağını söyleyen Karabıyık, Ankara'da 4'ü devlet, 7'si de vakıf olmak üzere 11 üniversite bulunduğunu ifade ederek, "Ankara üniversiteler bakımından Eskişehir ve Kocaeli'ne, altyapı, ulaşım ve trafik bakımından da İstanbul'a kıyasla daha avantajlı. Ciddi bir trafik sorunu yaşayan İstanbul'da ulaşım özellikle yağışlı aylarda içinden çıkılmaz hale geldi. İstanbul gibi kaotik bir şehrin Bilişim Vadisi gibi dev bir projeyi kaldırması mümkün değil. Bilişim Vadisi'ni İstanbul'da kurmak bu kentin sorunlarına bir yenisini eklemek olur." değerlendirmesini yaptı.

Toplantıda, girişimciliğin özendirilmesi için üniversiteler ve liselerde bu konuda dersler konulması, girişimci rol modellerinin bu derslerde öğrencilerle bir araya gelmesi önerildi. Kurul üyeleri, eğitim programlarına AB fonlarından ve Euro Chambers'tan destek alınması önerisinde bulundu. Ayrıca, Ankara'da Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) kurulması için girişimde bulunulması konusunun da görüşüldü.(CİHAN)


Kaynak: CHA

27.01.2020 17:39:55