ATO'dan Narenciye Sempozyumu

Çukurova Tarımında ve Ekonomisinde Önemli Paya Sahip Olmasına Karşın Son Yıllarda Birçok Nedenden Dolayı Sıkıntılı Günler Geçiren Narenciye Sektörünün Yaşadığı Sorunların Ortaya Konulabilmesine Yönelik Olarak Adana Ticaret Odası (ATO) Tarafından Eylül Ayı İçerisinde Kapsamlı Bir Sempozyum Düzenleneceği Bildirildi.

ATO'dan Narenciye Sempozyumu
26.05.2007 10:09 | Son Güncelleme: 26.05.2007 10:09

Çukurova tarımında ve ekonomisinde önemli paya sahip olmasına karşın son yıllarda birçok nedenden dolayı sıkıntılı günler geçiren narenciye sektörünün yaşadığı sorunların ortaya konulabilmesine yönelik olarak Adana Ticaret Odası (ATO) tarafından eylül ayı içerisinde kapsamlı bir sempozyum düzenleneceği bildirildi.

Sempozyumun etkin ve verimli bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için Dörtyol'dan Silifke'ye kadar uzanan coğrafyada, narenciye sektörüyle ilgili kurum, kuruluş firma yetkili ve temsilcilerinin katılımıyla ATO'da, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Münif Yeğenağa yönetiminde bir ön toplantı gerçekleştirildi.

Adana Çiftçiler Birliği, Silifke Ziraat Odası, Silifke Turunçgil Üreticileri Birliği, Erzin Turunçgil Üreticileri Birliği, Beta Sulama Fidan, Turunçgil Ziraat A.Ş, Kozan Turunçgil Üreticileri Birliği, Narka Tarım Ürünleri, AYTÜB, Baler Ziraat, Seyhan Ziraat Odası, Adana Ticaret Borsası, Yüreğir Ziraat Odası, Mersin Ziraat Odası, Erdemli Ziraat Odası ve Adana Ticaret Odası temsilcilerinden oluşan 30 kişinin katıldığı toplantının ardından yapılan ortak açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Narenciyedeki sıkıntılar, doğal bir etkileşim ile diğer sektörleri ve nihayetinde genel bölge ekonomisini de olumsuz yönde etkiler duruma gelmiştir. Bugüne dek sorunların çözümüne yönelik çok çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da, sektörde henüz bir düzelme sağlanabilmiş değildir. Bu kapsamda Adana Ticaret Odası tarafından, kesin tarihi daha sonra açıklanmak üzere 2007 yılı eylül ayı içerisinde narenciye sektörünün ele alındığı, sorunlarının incelendiği ve çözüm önerilerinin ortaya konulduğu geniş katılımlı bir sempozyum düzenlenmesi planlanmaktadır. Sözkonusu sempozyuma narenciye sektörüyle ilgili kamu kesimi temsilcilerinin, sivil toplum kuruluşlarının, üreticilerin, ihracatçıların ve ilgili tüm tarafların katılımı hedeflenmektedir. Etkinlikle, yurt ve dünya genelindeki mevcut durumun analizi, sektörün sorunları, çözüm yolları, kısa ve uzun vadede sektöre ilişkin ulusal ve uluslararası projeksiyonlar ve narenciye sektörünün bölgesel düzeyde güçlendirilmesi için yapılması gereken çalışmaların ortaya konulması öngörülmektedir. Böylelikle 2007-2008 narenciye sezonu başlarken tüm tarafların konuya dikkati çekilerek, ortaya konulacak karar, görüş ve önerilerin yeni sezonda uygulamasına başlanabilecektir."

Toplantıda, konunun tüm yönleriyle değerlendirilerek, narenciye sektörüyle ilgili tüm boyutları kapsayan verimli bir çalışma yapılabilmesi için içerik ve usul bakımından da önemli kararlar alındı.

Sempozyumun hazırlık çalışmalarının sürdürülebilmesi için alt çalışma grupları oluşturulurken, gerçekleştirilecek çalışmalara fikir ve görüşleriyle katkıda bulunmak isteyen tüm kişi, kurum ve kuruluşların Adana Ticaret Odası'na başvurabilecekleri bildirildi.

(MT-MT-Y)

26.05.2007 10:08 TSİ

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Yerel››ATO'dan Narenciye Sempozyumu - Haberler