Atocha Katliamının 13. Yıl Dönümü

Avrupa tarihinin en büyük terör saldırılarından biri olan 11 Mart Atocha saldırısının 13. yıldönümü. Saldırının gerçekleştirildiği Atocha tren istasyonunun yakın mesafeli trenler bölümünde (Atocha Cercanias) anma töreni düzenlendi.

11.03.2017 16:03 | Son Güncelleme: 11.03.2017 16:03Atocha Katliamının 13. Yıl Dönümü
tarihinin en büyük terör saldırılarından biri olan 11 Mart Atocha saldırısının 13. yıldönümü. Saldırının gerçekleştirildiği Atocha tren istasyonunun yakın mesafeli trenler bölümünde (Atocha Cercanias) anma töreni düzenlendi. 11Mart Derneği Başkanı Eulogio Paz "Sadece hatırlamak yetmez. Bizim 11 Mart öznelinde tarihsel bir hafızaya ihtiyacımız var." dedi. Paz, 2004 yılında gerçekleşen saldırı sırasında 'da şimdi de parlamentoda birinci parti olan muhafazakar Halk Partisi'nin başkan José María Aznar'ın, 'de Tony Blair'ın ve ABD'de George W. Bush'un iktidarda olduğunun altını çizdi ve saldırıda onların da sorumluluklarının bulunduğu belirterek "Hala dinci terörizm tehdidi sürüyor" dedi. Toplamda on sekiz olan saldırının faillerinden on tanesi halen cezaevinde. 2 tanesi ise önümüzdeki aylarda salıverilecek. Kalanların cezaları ise 2044'e kadar sürecek.

Ne olmuştu?

İspanya genel seçimlerinden üç gün önce, 11 Mart 2011 tarihinde Madrid'in Atocha tren istasyonunun yakın mesafeli trenler bölümünde 4 trende eş zamanlı olarak 10 bomba patlatılmıştı. Patlamada 192 kişi ölmüş, yaklaşık 2 binin kişi yaralanmıştı. O dönemde İktidarda olan muhafazakar Halk Partisi, saldırının hemen ardından fail olarak ETA'yı ilan etmiş ve tüm büyükelçiliklere saldırının ETA tarafından gerçekleştirildiğine dair açıklama yapılması talimatını vermişti. Ancak yürütülen resmi soruşturma sonucunda saldırının El Kaide'de sempatizanı kişiler tarafından yapıldığı anlaşılmıştı. - Madrid

Tony Blair, İngiltere, İspanya, Avrupa, Politika, Güncel

Kaynak: DHA

29.01.2020 20:26:35