Atso, Minsk Ticaret Sanayi Odası ile İşbirliği Protokolü İmzaladı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Belarus'un Minsk Ticaret ve Sanayi Odası arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Atso, Minsk Ticaret Sanayi Odası ile İşbirliği Protokolü İmzaladı
07.07.2011 13:10 | Son Güncelleme: 07.07.2011 13:10

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Belarus'un Minsk Ticaret ve Sanayi Odası arasında işbirliği protokolü imzalandı.

ATSO'da düzenlenen protokol törenine ATSO Başkanı Çetin Osman Budak ile Minsk Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Natallia Vilkovskaya'nın yanı sıra, Belarus Büyükelçiliği Müsteşarı Andrei Ermolovıch, Belarus Büyükelçiliği Konsolosu Evgeny Nesterenko, Belarus Antalya Fahri Konsolosu Laçin Mırza ile her iki odanın yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Törende konuşan ATSO Başkanı Budak, Türkiye'nin 1991'de bağımsızlığını ilan eden Belarus'u ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu söyledi. Belarus ve Antalya arasında ticaretin yanı sıra kültürel ve sosyal ilişkileri de geliştirmeyi arzuladıklarını belirten Budak, "Kentimizin geçen sene ihracatı 900 milyon dolara yaklaşmıştır. Bu rakamın içerisinde Belarus'a yaklaşık 8 milyon dolar civarında ihracatımız bulunuyor. Belarus'tan ithalatımız 600 bin dolar seviyesinde. Antalya'ya gelen Belaruslu turist sayısı ise 100 bin civarında. Bu protokol bir başlangıç niteliğinde. Protokolümüzün her iki ülke için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. " dedi.

Minsk Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Natallia Vilkovskaya, toplantıda Belarus'taki yatırım imkanlarıyla ilgili bir sunum yaptı. Belarus'un Avrupa Birliği ve Rusya gibi pazarlara açılmak için köprü görevi gördüğünü anlatan Vilkovskaya, devletin büyük çaplı özelleştirmeler gerçekleştirdiğini, yatırımcılara vergi muafiyeti sağlandığını bildirdi. Antalya'da Serbest Bölge ve Organize Sanayi Bölgesi'nde firma ziyaretleri gerçekleştirdiklerini anlatan Vilkovskaya, Antalyalı işadamlarını Minsk'e davet etti.

Konuşmaların ardından hazırlanan protokol Budak ile Vilkovskaya tarafından imzalandı.

Kaynak: CHA

Etiketler: Ekonomi, Haber
Haberler››Ekonomi››Atso, Minsk Ticaret Sanayi Odası ile İşbirliği Protokolü İmzaladı - Ekonomi