Avro Bölgesi Ekonomi ve Maliye Bakanları Toplantısı

Avro Grubu Başkanı Dijsselbloem: "Yunanistan'ın hala yapması gereken ev ödevleri var"

07.07.2014 17:36Avro Bölgesi Ekonomi ve Maliye Bakanları Toplantısı
BRÜKSEL (AA) Hollanda Maliye Bakanı ve Avro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, serbest bırakılması kararlaştırılan 1 milyar avroluk kredi diliminin Yunanistan'ın Avrupa Birliği (AB)+Uluslararası Para Fonu (IMF) mali programında ev ödevlerini tamamladığı anlamına gelmediğini belirtti.

Avro bölgesi ekonomi ve maliye bakanları toplantısına girişinde basına konuşan Dijsselbloem, Yunanistan için cuma günü onaylanan 1 milyar avroluk kredi diliminin, mali programda mayıs ayında tamamlanması gereken reformlar için öngörüldüğünü hatırlattı.

Dijsselbloem, "Yunanistan'ın hala yapması gereken ev ödevleri var. Mali program yıl sonuna kadar devam edecek" dedi.

AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF yetkililerinden oluşan Troyka, Yunanistan'dan onaylanan kredi dilimi karşılığında 11 bin 500 kamu çalışanının işine son verilmesi, kamudaki yolsuzlukla mücadele, kamu alacaklarının etkin tahsilatı ve eczanelerin kar marjının düşürülmesi gibi ön şartların karşılanmasını talep ediyordu.

Yunanistan'dan bir sonraki kredi dilimi için ise kamu hizmetlerinin daraltılması, siyasi partilere kamu fonlamasının kısılması, yeni orman yasası, bazı özelleştirmeler ve vergi düzenlemeleri isteniyor.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sol Syriza partisinin birinci çıkmasının ardından reformları yavaşlatmakla suçlanan Yunan hükümetini, yarın Atina'da olması beklenen Troyka heyetiyle zorlu müzakereler bekliyor.

Avro bölgesi ekonomi ve maliye bakanları, Yunanistan'a ilaveten, bütçe kurallarının esnekleştirilmesini ve bankalara sermaye takviyesini de görüşecek. Toplantıda Fransa'nın, İran, Sudan ve Küba gibi ülkelere yönelik ABD yaptırımlarını ihlal eden işlemleri nedeniyle en büyük bankası BNP Paribas'ya uygulanan yaklaşık 9 milyar dolarlık para cezası karşısında doların konumunu tartışmaya açması bekleniyor. - Brüksel

Avrupa Birliği, Yunanistan, Hollanda, Brüksel, Ekonomi

Kaynak: AA

17.10.2019 06:34:35