10.04.2012 16:26

Ayakta Durmakta Zorlandı

Ayakta Durmakta Zorlandı

Meral Okay, son yolculuğuna uğurlandı. Sezen Aksu, yakın arkadaşını son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

Kanser nedeniyle 53 yaşında hayatını kaybeden senarist ve oyuncu Meral Okay, düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Meral Okay için Bebek Hümayun-u Abad Camii'nde tören düzenlendi.

Törende Meral Okay'ın babası Ata Katı, taziyeleri kabul etti. Katı, gazetecilerin soruları üzerine ''İnsanlara ve topluma çok teşekkür ediyorum'' dedi.

Meral Okay'ın tabutu, burada öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından omuza alınarak alkışlar eşliğinde cenaze aracına taşındı. Cenaze aracı, tekbirler eşliğinde camiden ayrıldı.

19 YIL SONRA EŞİNE KAVUŞTU

Senarist ve oyuncu Meral Okay'ın cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda 1993 yılında vefat eden eşi Yaman Okay'ın yanında toprağa verildi.

SANAT CAMİASI YALNIZ BIRAKMADI

Törene, Meral Okay'ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra CHP İstanbul milletvekili Süleyman Çelebi, BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Sezen Aksu, Atilla Saral, Tarık Akan, Engin Altan Düzyatağan, Bergüzar Korel, Erol Evgin, Mustafa Altıoklar, Cem Özer, Oktay Kaynarca, Vahide Gördüm, Altan Gördüm, Şirin Payzın, Nedim Saban, Reha Muhtar, Yonca Evcimik, Özcan Deniz, Ali Sunal, Gül Sunal, Ceyda Düvenci, Ayşe Özyılmazel, Birol Güven, Burak Kut, Bahar Korçan, Engin Akyürek, Elif Şafak, Sinan Tuzcuoğlu, Aydan Şener, Cüneyt Özdemir, Ozan Güven, Atilla Özdemiroğlu, Mehmet Ali Alabora, Halil Ergün, Demet Akbağ, Nükhet Duru, Mahsun Kırmızıgül, Hülya Avşar, Işın Karaca, Meltem Cumbul, Tolga Karel, Adnan Şenses, Özgü Namal, Göksel, Hrant Dink'in ağabeyi Orhan Dink, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz, eski Galatasaray Başkanı Adnan Polat, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal da katıldı.

'MUHTEŞEM YÜZYIL'DAN VEDA

Cenazeye, Meral Okay'ın senaryosunu yazdığı ''Muhteşem Yüzyıl'' dizisinden Halit Ergenç, Nebahat Çehre, Meryem Uzerli, Burak Özçivit, Okan Yalabık, Selma Ergeç, Nur Fettahoğlu ve Semi Keçik de katıldı.

KILIÇDAROĞLU'NDAN ÇELENK

Cenazeye; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ve Türkan Şoray çelenk gönderdi.

'SENİ SEVİYORUZ'

Cenaze boyunca Meral Okay'ın tabutunun önünde üzerinde ''Seni Seviyoruz'' yazılı bir çelenk durdu. Çerkez kökenli sanatçının cenazesine çeşitli Çerkez dernekleri de çelenk gönderdi.

ERGENÇ: ONUNLA ÇALIŞMAK BİZİM İÇİN ŞANS

''Muhteşem Yüzyıl'' adlı dizide Kanuni Sultan Süleyman'ı canlandıran Halit Ergenç, 'Çok sevdiğimiz bir insanı kaybettik. Nur içinde yatsın. Allah rahmet eylesin'' dedi.

Herkesin, ölümünden sonra güzel şeylerle anılmak ve insanların iyi dileklerini almak istediğini söyleyen Ergenç, ''Çok sevgili ve çok sevilen bir insandı. Yaptığı son işte beraber çalışmak benim ve bütün arkadaşlarım için çok büyük bir şans oldu. Hiçbir ölüm beklenmez. Biz de beklemiyorduk. Hastalığı devam ediyordu fakat her ölüm erkendir, o da çok erken gitti'' şeklinde duygularını dile getirdi.

UZERLİ KONUŞAMADI

''Muhteşem Yüzyıl'' dizisinde ''Hürrem Sultan''ı canlandıran oyuncu Meryem Uzerli ''Şu an çok üzgünüm, konuşamayacağım'' dedi.

YALABIK: ÜZGÜNÜM, SÖYLEYECEK SÖZ YOK

Aynı dizide ''Pargalı İbrahim''i canlandıran Okan Yalabık da ''Çok üzgünüz çok, söyleyecek başka birşey yok'' diye konuştu.

DENİZ: BÜYÜK ACI

Sanatçı Özcan Deniz ise ''Çok önemli, entelektüel birikimi olan, aşkı çok iyi anlatabilen, çok iyi bir yazar ve oyuncuyu kaybettik. Hepimizin ablasıydı. Kendisini unutmayacağız. Ölüm haberini alınca çok büyük bir acı hissettim'' ifadesini kullandı.

Deniz, başrolde oynadığı ''Asmalı Konak'' adlı dizinin de senaristi olan Okay'ın, birçok kişinin, özellikle de kendisi üzerinde büyük emeği bulunduğunu vurguladı.

ŞENSES: DİZİLERİN
Kaynak: Diğer
Özcan Deniz, Sezen Aksu, Meral Okay, İstanbul, Güncel