Ayasofya'nın cami olmasına bir tepki de Ermenistan'dan geldi

Ayasofya'nın tekrar camiye çevrilmesine bir tepki de Ermenistan'dan geldi. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü konuyla ilgili "Derin endişe duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

12.07.2020 15:47 | Son Güncelleme: 12.07.2020 16:20

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anna Nağdalyan, "Türk yetkililerin, UNESCO Dünya Miras Alanı olan Ayasofya'yı camiye dönüştürme kararından derin endişe duyuyoruz" dedi.

"TÜRKİYE'NİN SON KARARI AYASOFYA'NIN MİSYONUNA NOKTA KOYUYOR"

Ayasofya'nın yalnızca tarihi ve kültürel bir anıt değil tarih boyunca dini, kültürel ve siyasi önem taşıdığının altını çizen Nağdalyan şöyle devam etti: "Ayasofya'ya müze statüsü verilmesi ve UNESCO Dünya Miras Alanı Listesi'ne eklenmesi medeniyetler çatışmasının değil işbirliği ve insanlığın birlik olmasının bir sembolüydü. Maalesef Türk yetkililerin bu son kararı, Ayasofya'nın bu önemli misyonuna ve sembolize ettiği şeylere nokta koyuyor."

"ULUSLARARASI TOPLUM YAKINDAN TAKİP ETMELİ"

Ayasofya kararının, UNESCO Dünya Miras Alanı Listesi'nin amacı ve anlamında büyük değişiklikler yapılması konusunda 'tehlikeli bir emsal' teşkil ettiğini savunan Nağdalyan, "Uluslararası toplum, özellikle UNESCO, Türkiye'de benzer statüdeki tarihi alanların korunmasını yakından takip etmeli" dedi.

Ayasofya’nın cami olmasına bir tepki de Ermenistan’dan geldi
Yorumlar (14)
ALİ KOOÇ: bileniniz varmı. . merak ediyorum. fatih için ayasofya neden bu kadar önemliydi. istanbulu feth ettikten sonra ilk olarak ayasofyayı cami yaptı ve arkasından o meşhur bedduayı yaptı. sonuçta 1453 yılına kadar kiliseydi. bizim kültürümüzle inançımızla hiçte alakalı bir yer değildi. hadi camiye çevirdi. beddua neden yaptı. bize ait inancımızla ilgili bir mabet olsa tamam anlarımda . . alt tarafı kilise
KAFKASYA: Tutmayın küçük enişteyi. .
DOGRU SÖYLER: Bizde azarbaycanin 25 in sizin tarafinizdan isgalinden endise duyuyoruz. Ayasofya567 senedir elimizde, ve kproma altinda. Soru su ; Avrupada veya hiristian ülkelerde camilerimiz ayni koruma altindami, Yoksa yilda yüzlerce defa tahribmi ediliyor. ? Iki yüzlüler siz kendi evinizin önünü temizleyin ve bize karismayin, yoksa bircok ayasofyahic degilse temizlik ve bakim icin bizim olur. Saygi ve selamlar
Haberler››Dünya››Ayasofya'nın cami olmasına bir tepki de Ermenistan'dan geldi - Haberler