Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi kararına Bahçeli'den ilk tepki: Tertemiz alınların secdeyle buluşması sağlanmıştır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ayasofya'nın ibadete açılması kararıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli, "Ayasofya'nın kapıları hamdolsun ardına kadar açılarak tertemiz alınların secdeyle buluşması sağlanmıştır" dedi.

10.07.2020 19:09 | Son Güncelleme: 11.07.2020 08:09

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ayasofya'nın ibadete açılması ve yönetiminin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmesi kararı sonrası açıklamalarda bulundu.

Sözlerine "Ayasofya Camii Türk milletinin mukaddes bir emaneti, mazisi İstanbul'un fethine kadar dayanan kutlu bir mabedidir" diye başlayan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Fetih sembolümüz olmakla birlikte, 567 yıllık bir geçmişin itibar ve inanç onuru olan Ayasofya'nın 24 Kasım 1934'de müzeye dönüştürülmesini müteakip alev alan tartışmalar bugüne kadar uzanan bir seyir izlemiştir. Nihayetinde Danıştay 10.Dairesi muazzam bir karara imza atarak Ayasofya Camii'yi müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu Kararı'nı iptal etmiştir.Bunun üzerine yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'yla Ayasofya Camii Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmiş, böylelikle ibadete açılmasının önünde hiçbir mani hal ve engel kalmamıştır."

"AYASOFYA KARARI MEMNUN ETMİŞTİR"

"Milliyetçi Hareket Partisi Danıştay 10.Dairesi'nin kararından ziyadesiyle memnun, mesut ve mutmaindir. Çünkü Ayasofya Camisi'nin ibadete açılması konusu uzun yıllardır tavizsiz arzumuzdur. Müslüman Türk milletinin haklı ve meşru beklentisi karşılık bulmuş, Ayasofya'nın kapıları hamd olsun ardına kadar açılarak tertemiz alınların secdeyle buluşması sağlanmıştır. Nitekim bugün tarihi bir gün olarak tezahür etmiştir. İnanç haklarımızı, egemenlik kazanımlarımızı tahrip ve taciz etmek maksadıyla kuyruğa giren ülkeler, odaklar ve husumetle beslenen çevreler kaybetmiştir. İrade milletin, karar hukukundur."

"TÜRK -İSLAM ALEMİNE HAYIRLI VE MÜBAREK OLSUN"

"Ayasofya'nın tekrar ibadete açılması sürecinde açık irade beyanıyla tarafını ve samimiyetini gösteren Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sürekli Vakıflar, Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği'ne, elbette Danıştay 10.Dairesi'nin değerli hukuk insanlarına yürekten teşekkür ediyorum. Ayasofya Camisi'nin Türk-İslam alemine hayırlı ve mübarek olmasını, bu tarihi mabedimizde yapılacak ibadetlerin, kılınacak namazların kabulünü Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum."

Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararına Bahçeli’den ilk tepki: Tertemiz alınların secdeyle buluşması sağlanmıştır
Yorumlar (42)
CEMAL: İŞ OYA ÇIKARA GELDİ Mİ NE İNSANLIK KALIYOR NE DE MİLLİYETÇİLİK, MEHMETÇİKLER ŞEHİT OLMUŞ CENAZELER KALKIYOR, SANKİ AYASOFYA KAÇACAKMIŞ GİBİ GÜNDEMİ DEĞİŞTİRİYORLAR.
BÜDÜ: ORHAN AYDOĞDU. . . Bak ne güzel söylüyorsun, Atatürk''ün büyüklügü iste burada, kimse boy ölcüsemez. O yüzden ''Yurtta sulh cihanda sulh'' demis. Örnegin, nasil ki müslümanlar icin kutsal olan Kudüs''teki Mescid-i Aksa''yi ele tümüyle gecirmeye kalkan yahudilere karsi durup tepkilerimizi gösteriyorsak, bizim de diger din mensuplarinin kutsal saydiklarina saygi göstermek zorundayiz. Göstermiyorsaniz eger, Israillilerin yaptiklarina söz söyleme hakkiniz dogamaz. Iste Atatürk bu ilkeyi benimsemisti
0 0
ORHAN AYDOĞDU: Bu ülkede bizler herdaim şehitler verdik ve vermeyede devam edeceğiz sizlerin anlamadığı burası Türkiye üç bir yanı deniz dört bir yanı düşman birde sizler gibi düşünen zihniyeti de eklersek bu ülke hepinize rağmen iyi ilerliyor hamd olsun
0 0
Haberler››Güncel››Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi kararına Bahçeli'den ilk tepki: Tertemiz alınların secdeyle buluşması sağlanmıştır - Haberler