Aydın uzmanı uyardı; 'diyabet hastalığı değil, düzensiz yaşam öldürür'

Uzmanı uyardı; 'Diyabet hastalığı değil, düzensiz yaşam öldürür'AYDIN'ın Kuşadası ilçesinde düzenlenen panelde konuşan Adnan Menderes Üniversitesi Endokronoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr.

15.11.2019 14:40 | Son Güncelleme: 15.11.2019 14:47
Uzmanı uyardı; 'Diyabet hastalığı değil, düzensiz yaşam öldürür'
AYDIN'ın ilçesinde düzenlenen panelde konuşan Adnan Menderes Üniversitesi Endokronoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu Şarer Yürekli, diyabet hastalarının sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için diyet programlarına bağlı kalmaları gerektiğine dikkati çekip, Diyabet hastalığı değil, düzensiz yaşam öldür derken, Diyetisyen Efe Torunbalcı da diyabetlilerin tedavisinde en büyük rolün hastanın kendisinde olduğunu söyledi.
Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Rotary Kulübü ve Kuşadası Diyabet Derneği tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında panel düzenlendi. Diyabet hastalarının sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamak için Kuşadası Belediyesi İbramaki Sanat Galerisi'nde düzenlenen panele Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Endokronoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu Şarer Yürekli ve Diyetisyen Efe Torunbalcı konuşmacı olarak katıldı. Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turan ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) Başkanı Levent Köylü'nün de dinleyici olarak katıldığı panelde konuşan Doç. Dr. Banu Şarer Yürekli, diyabet hastalarının sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için diyet programlarına bağlı kalmaları gerektiğinin altını çizdi.
'DİYABETLE YAŞAMAK MÜMKÜN'
Tedavisi mümkün olmayan diyabet hastalığının organ yetmezlikleri gibi ölümcül vakalara neden olabileceğine dikkati çeken Doç. Dr. Yürekli, Doğru tedavi ve programla uzun yıllar yaşanabilir. Diyabet hastalığı, doğuştan gelen 'Tip 1' ve çevresel koşullardan kaynaklanan 'Tip 2' olarak ayrılmakta. Diyabet hastalığının yüzde 80'lik bir kısmını Tip 2 grubu oluşturur. Risk grubunda olan kişiler sürekli kontrol altında olmalıdır. Organ ve benzeri dokularda hasar oluşumunu engellemenin tek yolu kan şekeri, tansiyon ve kan yağlarının çok iyi bir şekilde kontrol altında tutulmasından geçer. Diyabetle yaşamak mümkündür. Yeter ki kendinize dikkat edin dedi.
'HER ZAMAN İNSÜLİN GEREKMEYEBİLİR'
Dr. Banu Şarer Yürekli'nin ardından konuşan Diyetisyen Efe Torunbalcı da diyabet hastalarının beslenmesi ile ilgili bir sunum yaptı. Diyabet hastalığı ile ilgili bilgi veren Torunbalcı, Diyabet, insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği sonucu ortaya çıkan ve kan şekeri yüksekliği ile seyreden, kronik ve ilerleyen bir hastalıktır. İnsülin, vücudumuzda pankreas tarafından salgılanır. Yemeklerle alınan besinlerdeki şekerin hücre içine girerek enerji olarak kullanılabilmesi için anahtar görevi görür. İnsülinin yokluğu veya etkisizliği sonucu hücre içine giremeyen şeker kanda yükselmeye başlar. Tip 1 diyabette, insülin salgısı hiç yoktur veya yok denecek kadar az olduğundan tedavisinde mutlaka insülin kullanılır. Tip 2 diyabette ise vücutta insülin salgısı yetersizdir, salgı bozukluğunun yanı sıra insülin direnci vardır. Bu nedenle de tedavisinde her zaman insülin gerekmeyebilir. Bazen beslenme tedavisi ve egzersizin yanı sıra ağızdan şeker düşürücü ilaçlarla tedavi edilebilirken, ilerleyen dönemde insülin kullanılması gerekmektedir dedi.
'TEDAVİDE EN ÖNEMLİ ROL DİYABETLİ HASTADA'
Tedavide en önemli rolün diyabetli hastada olduğunu belirten Torunbalcı, Hekim diyabetli kişiyi yönlendirecektir ama beslenme şeklinden başlayarak yaşam tarzındaki tüm değişiklikleri yapmak hastanın sorumluluğundadır. Tedavide en önemli rolün hastaya verilmesi ve hastanın bunu başarabilmesi eğitimle mümkün olmaktadır. Diyabetle birlikte sağlıklı olarak yaşamak mümkündür. Diyabetli kişiler yıllarca diyabetle birlikte normal insanlar gibi yaşayabilmektedir. Diyabet, yaşamı kısıtlayıcı bir hastalık değildir. Diyabetli çocuk, okuluna rahatlıkla gidebilir; günlük aktivitesini yapabilir. Diyabetliler yapabilir. Diyabetliler arasında maratoncular bile bulunmaktadır diye konuştu.
Aydın uzmanı uyardı; 'diyabet hastalığı değil, düzensiz yaşam öldürür'

Adnan Menderes Üniversitesi, Kuşadası, Güncel

Kaynak: DHA


14.12.2019 19:15:30