Bakan Koca, "Hazırlık içerisindeyiz" demişti! İkinci Bilim Kurulu üyelerinin isimleri netleşti

Koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken aralarında Aydınlı Prof. Dr. Pınar Okyay'ın da olduğu 7 halk sağlığı uzmanı bilim kuruluna davet edildi. Bakan Koca, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "İkinci bir bilim kurulu hazırlığı içerisindeyiz" demişti.

06.04.2020 05:44 | Son Güncelleme: 06.04.2020 10:44

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, Koronavirüs ile mücadele kapsamında oluşturulan bilim kuruluna davet edildi.

BAKAN KOCA "HAZIRLIK İÇERİSİNDEYİZ" DEMİŞTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında covid-19 salgını ile ilgili ikinci bir bilim kurulu hazırlığı içerisinde olduklarını kaydetmişti. İkinci bilim kurulu hakkında Bakan Koca, "Daha çok vakaların ve sayıların konuşulduğu bir dönemden farklı olarak, psikolojik, sosyolojik, istatistiki ve din sosyolojisi boyutuyla farklı bir ekibin çalışacağı bir kurulun hazırlığı içerisindeyiz" demişti.

7 HALK SAĞLIĞI UZMANI BİLİM KURULU'NA DAVET EDİLDİ

Aralarında Aydınlı Prof. Dr. Pınar Okyay'ın da olduğu 7 halk sağlığı uzmanı bilim kuruluna davet edildi. Davet edilen uzmanlar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığındaki toplantıya katıldı. Aynı zamanda Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Başkanı da olan Prof. Dr. Pınar Okyay salgınla ilgili alınması gereken önlemleri bir kez daha hatırlattı.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay

"YAŞAMI KISITLAYICI ÖNLEMLER ALINMALI"

Prof. Dr. Pınar Okyay yaptığı açıklamada şu önerilerde bulundu; "Vatandaşların yaşamsal desteğini sağlayan meslekler dışındaki alanlara kısıtlama getirilmesi gerekiyor. Evde kalan vatandaşların ihtiyaç ve güvenliklerinin sağlanması çok önemli. Besin zincirini sağlayan lojistik taşımacılık, fırın ve eczaneler gibi alanlarda çalışanlara yönelik alınacak özel önlemler ile iş gücünden düşmelerinin de önün geçilmeli. Kısa zamanda yerelde verileri okuyarak oluşan kümelere göre yaşamı kısıtlayıcı önlemler alınmalı."

İŞTE DAVET EDİLEN UZMANLAR

Kurula davet edilen halk sağlığı uzmanları, Adnan Menderes Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, Osmangazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, Sağlık Bakanlığı Sağlık Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Özer, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztür ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Tevfik Sünter isimlerinden oluştu.

Bakan Koca, ’Hazırlık içerisindeyiz’ demişti! İkinci Bilim Kurulu üyelerinin isimleri netleşti

Kaynak: İHA

Yorumlar (17)
GÖZLEM: Son üç günün '' yeni vaka '' sayılarına bakın. . Günde 3. 000 yerinde sayıyor gibi. Bu sayılar 7-10 gün öncesinde alınmış olan tedbirlerin sonucu. . Önümüzdeki günlerde ''yeni vaka '' sayılarının 3 bin seviyesinin altında gelmesini bekliyorum. Olasılığı çok yüksek. Vaka sayılarına sakın aldanmayın. Yanlış yere odaklanmayın. Testlerin sayıları arttı. Pozitiflik oranı yüzde 15''llere düştü. Sahra hastaneleri geç geldi, geliyor. Hastaneler de rahatlayacak. Kararlar merkezden değil, yerel''den veri
GÖZLEM: Bilim kuruluna sadece Prof. Dr. ''ları doldurmuşsun. . . ! Bunlar sadece tıp uzmanı. Bu kurula özellikle BAYTARLARI ve Sosyologları, gazetecileri, postacıları, muhtarları hatta sokaktaki adamı almak daha da doğru olur. Sağlık işletme mezunları neredeler. ?Bırakın da Prof. Dr. ''lar hastaları ile meşkul olsunlar. Onların da bilmedikleri çok şey var. ! Siyasetten arının. . !
X MEN: ne içtin la sen???
0 0