Azerbaycan'da Türk Doktorların Çalıştığı Tam Donanımlı Hastane Açıldı

Türkiye'nin kanser tedavisinde en iyi doktorlarından olan Prof. Dr. Süleyman Dinç'in girişimleriyle Azerbaycan'ın Gence şehrinde 'Gence International Hospital' kuruldu.

04.03.2016 20:42Azerbaycan'da Türk Doktorların Çalıştığı Tam Donanımlı Hastane Açıldı
Türkiye'nin kanser tedavisinde en iyi doktorlarından olan Prof. Dr. Süleyman Dinç'in girişimleriyle Azerbaycan'ın Gence şehrinde 'Gence International Hospital' kuruldu. Hastane alanında uzman 70 Türk doktor ve 30 hemşire ile Azerbaycan'ın en donanımlı hastanelerinden biri konumunda. AZERBAYCANLILAR ARTIK TEDAVİ OLMAK, AMELİYAT OLMAK İÇİN TÜRKİYE'YE GİTMİYORLAR
Hastane Müdürü Prof. Dr. Süleyman Dinç, Azerbaycan'da sağlık alanında boşluğun olduğunu ve böyle bir yatırım yapmayı kararı aldıklarını söyledi. Dünya standartlarında olan hastanenin tam donanımlı ve tüm branşları kapsadığını söyleyen Dinç, Azerbaycan'ın Gence kentinde dünya standartlarında bir hastane açtık. Tüm branşlar, kemik iliği nakli dahil, tüm hastalıklarda tedavi edilen ve uluslararası standartlarda hekimlerin tamamen Türk olduğu bir hastane açtık. 70 yataklı bir hastane. Hastanemizde yapılmayan ameliyat ve yapılmayan işlem yok. Dünya standartlarında en yüksek saydığımız kemik iliği nakli bile yapmaktayız. Bizim amacımız kardeş ülke Azerbaycan'da, gerçek tıbbi hizmetin gerçekleşmesini sağlamak. Azerbaycanlılar artık tedavi olmak, ameliyat olmak için Türkiye'ye gitmiyorlar. Özellikle bizim standartlarımıza ulaşan hastane Azerbaycan'da az var. Bakü'de ameliyat olmak isteyenler, Gence'ye geliyorlar. Şöyle düşünelim, hasta Türkiye'ye gideceğine bir uçağa bineceğine, yanlarında iki kişi de götüreceklerine, iki saatlik bir seyahatle kendi ülkeleri içinde ameliyatlarını, tedavilerini olabiliyorlar.

AZERBAYCAN'DA YAŞAYAN TÜRK VATANDAŞLARINA SSK HİZMETİ VERECEĞİZ

Hastanede Türkiye'deki SSK sisteminin de geçeri olduğunu ve Azerbaycan'da yaşayan Türk vatandaşlarının da bu hizmetten faydalanabileceklerini söyleye Süleyman Dinçer, Azerbaycan'da yaşayan on binin üzerinde vatandaşımız var. Bunun içerisinde emekli olan, sigortalı olanlara hastanemiz en kısa zamanda bu sistemi de faaliyete geçireceğiz. SSK başkanımızla görüştük en kısa zamanda yardımcı olacaklarını söylediler. Bu anlaşma sayesinde, tedavileri için Türkiye'ye gitmelerine gerek kalmayacak. Nasıl Azerbaycanlı kardeşlerimizin tedavileri için Türkiye'ye gitmelerine gerek kalmadıysa, Türk vatandaşlarımızın da gitmelerine gerek kalmadı dedi.

AZERBAYCAN 'DA İLK DEFA KEMİK İLİK NAKLİNİ BİZ YAPACAĞIZ

Prof. Dr. Dinçer, Azerbaycan'da ilk defa ilik naklini Türk hekimlerin yapacağını belirtti. Dinçer, Yapılmayan bir işi yeniden başlatmak bizim için çok önemli. Şimdiye kadar yapılmayan kemik ilik naklini biz gerçekleştireceğiz. Bu bizim için çok önemli bir gelişme olacak. Kanserde ilaçlar değişti, artık tüm kanserlerde imoterapi ön plana çıkıyor. Artık tüm kanserlerde imoterapi ön plana çıkıyor. Bu antibiyotik tarzı tedavi kanser tedavisi diyoruz. Kimyasal tedaviler gibi hücre öldürücü değil, kanser hücrelerini öldürücü tedavi artık ön planda dedi. - Kan

Süleyman Dinçer, Süleyman Dinç, Azerbaycan, Türkiye, Politika, Güncel

Kaynak: DHA

14.10.2019 03:12:51