Azerbaycan, Türkiye Sanayisine Hayran

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak, Türkiye-Azerbaycan arasındaki ticari işbirliği güçlendirmek ve Azerbaycan'ın ticari pazarı hakkında bilgiler vermek için Gaziantep'e gelen Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Bağrov, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim...

16.05.2012 17:20 | Son Güncelleme: 16.05.2012 17:20Azerbaycan, Türkiye Sanayisine Hayran
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak, Türkiye- arasındaki ticari işbirliği güçlendirmek ve Azerbaycan'ın ticari pazarı hakkında bilgiler vermek için Gaziantep'e gelen Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Bağrov, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

Gaziantep Ticaret Odası'nda yönetim kurulu üyeleriyle Türkiye ile Azerbaycan ülkeleri arasındaki ticaret işbirliğini konuşan Büyükelçi Bağrov, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin her geçen gün daha da iyiye gittiğini söyledi. Azerbaycan'ın da Türkiye gibi ihracat hacmini genişlettiğini dile getiren Bağrov, Azerbaycan ekonomisinin gelişmesinde Türk işadamlarının önemli katkılar sağladığını ifade etti. "Azerbaycan-Türkiye bir millet iki devlettir" diyen Büyükelçi Bağrov, şöyle konuştu: "Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler günden güne ileriye gidiyor, gelişiyor. Bizdeki rakamlar tabi ki Türkiye'ye oranla eksiktir. Bizim esas maksadımız ileriki devirde Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerimizi daha da zenginleştirmek, yüksek rakamlara çıkarmaktır. Geçen yıl ihracat hacmimiz 2,5 milyardan 3,5 milyara ulaşmıştır. Şuanda Azerbaycan'da Gaziantep'ten 20'ye yakın şirketler ticaret ilişkileri kurmuşlardır. Bunu daha ileriye götürmemizde yarar var. Azerbaycan-Türkiye bir millet iki devlettir. Biz geçen yıl bağımsızlığımızın 20. yılını kutladık. Bu 20 yıl içerisinde Azerbaycan'ın ekonomik alandaki gelişmesinde Türkiye'deki işadamlarının önemli katkıları var. İnşallah önümüzdeki yıllarda işbirliğini daha da arttıracağız. Azerbaycan'da ekonomik istikrar var. Türkiye'deki kardeş işadamlarımızın faaliyet göstermesi için her türlü potansiyel var."

Azerbaycan'ın Türkiye'nin sanayi tecrübesine ihtiyaç duyduğunu belirten Türk-Azerbaycan İş Konseyi Başkanı Cengiz Gül de, ekonomik ilişkilerde henüz arzu edilen noktaya ulaşamadıklarını konuşmasına kaydederken, şunları söyledi: "Azerbaycan ile Türkiye arasında ticari alandaki ilişkilerin daha ileriye gitmesi için faaliyet gösteriyoruz. Her iki ülkede ilişkilerin daha da ilerlemesi için aktif olarak hükümetler bazında ciddi destek veriyorlar. Azerbaycan ile Türkiye çok yakın. Ama bakıldığı zaman arzu etiğimiz noktada değiliz hala. Bunu da bir türlü yakalayamıyoruz. Bunda iki tane handikap var. Bir tanesi, millet iki devlet diyoruz ama iki tarafta gerekliliklerini yerine getirmiyor. Gaziantep son 20 yılda yakaladığı akıl almaz sinerjiyi Azerbaycan'la paylaşması lazım. Türkiye'nin Gaziantep'in müthiş küçük sanayi tecrübesinin Azerbaycan ile paylaşması lazım."

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan ise Azerbaycanlı işadamlarının Gaziantep'in imkanlarından faydalanabileceğini söyledi. Aslan, konuşmasında, "Azerbaycan deyince biz Türkiye'den ayrı tutmuyoruz. Azerbaycan hem bizim kardeş ülkemiz hem de soydaş ülkemiz. Bunun dışında tek millet iki devlet söylemini yürekten benimsiyoruz. Türkiye-Azerbaycan ilişkileri geçen süreç içerisinde giderek yukarıya doğru ivme kazanıyor. Tabi istediğimiz rakamlara ulaşabilmiş değiliz. Geçen yıl itibari ile 3,5 milyar dolar bir ticaret hacmimiz var. Bunun çok daha yukarılara doğru çıkacağına inanıyoruz ve de çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Tabi burada yaptığımız birçok antlaşmanın getirileri var ama daha birçok da antlaşma yapmamız gerektiği kanaatindeyim. Gaziantep-Azerbaycan ilişkileri de gelişiyor, geçtiğimiz yıl itibariyle yaklaşık 50 milyon dolar ticaret hacmimiz var ama Gaziantep gibi sanayisi, ticareti gelişmiş bir ilin Azerbaycan ile ticaret hacmini de yeterli görmüyoruz. Dolayısıyla büyükelçimizin ve iş konseyi başkanımızın ziyaretleri aynı zamanda ilişkilerin daha da yukarılara taşınmasıyla ilgili bir fırsat diye düşünüyorum. Biz Gaziantep Ticaret Odası olarak kardeş Azerbaycan ülkesiyle ilişkilerimizin gelişmesi doğrultusunda elimizden gelen her türlü şeyi yapmaya hazırız. Gaziantep orta doğu pazarı ve Afrika pazarları noktasında çok geniş bir imkana sahip. Dolayısıyla Gaziantep'in imkanlarının özellikle Azerbaycanlı iş adamlarının kullanması gerektiğini düşünüyorum. Bu bağlamda karşılıklı iş birliği, karşılıklı ziyaretlerle bu gelişimi hızlandırabiliriz" ifadelerine yer verdi.

Oldukça samimi diyalogların yaşandığı, 'ihracat ve ekonomi işbirliği' konularının ele alındığı toplantıda Büyükelçi Bağrov'a Türk-Azerbaycan İş Konseyi Başkanı Cengiz Gül ile Ticaret Ataşesi Elşan Abdulazimov eşlik etti. Toplantı sonunda Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, Azerbaycan heyetine çeşitli hediyeler takdim etti.

Gaziantep Ticaret Odası, Azerbaycan, Türkiye, Ekonomi

Kaynak: İHA

26.01.2020 14:20:06