Haber, Son Dakika, Haberler

Bağdat: Saddam Hüseyin'in Yargılanması

Irak Devrik Lideri Saddam Hüseyin ve 6 Arkadaşının 1980'li Yılların Sonlarında Anfal Operasyonu Sırasında Yüzbinden Fazla Kürt'ün Öldürülmesi ile Yargılandığı Davanın Bugünkü Duruşmasında Mahkeme Baş Savcısı, "Sanıklara Hoşgörülü Davranan" Mahkeme Başkanının İstifa Etmesi Talebinde Bulundu.

13.09.2006 10:40 | Son Güncelleme: 13.09.2006 10:40
Bağdat: Saddam Hüseyin'in Yargılanması
Irak devrik lideri Saddam Hüseyin ve 6 arkadaşının 1980'li yılların sonlarında Anfal operasyonu sırasında yüzbinden fazla Kürt'ün öldürülmesi ile yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında mahkeme baş savcısı, "sanıklara hoşgörülü davranan" mahkeme başkanının istifa etmesi talebinde bulundu.

Mahkeme başkanının, sanıkların, avukat ve görgü şahitlerini tehdit etmesine çok hoşgörülü davrandığını ileri süren savcı Munkith el Faroon, bugünkü duruşmanın açılışında, "Duruşma savcılara yargı gücü vermiyor, sanıkların görgü şahitlerine soru sormasına izin vererek görgü şahitleri avukatlarının rolünü kısıtlıyor" dedi.

Faroon, "Sanıklar çok ileri gittiler. Kabul edilemez ifadeler ve kelimeler kullandılar. Açık tehditlerde bulundular. Başsavcılık ofisi hakimi bu davadan çekilmesini talep ediyor" şeklinde konuştu.

Bu talebi kabul etmeyen Mahkeme Başkanı Abdullah el Ameri ise, "Hakim koordine etmelidir. Huzuru sağlamalı ki kimse adaleti suistimal etmesin. 25 yıldır yargı sisteminde çalışıyorum" açıklamasında bulundu.

1987-88'de Anfal katliamı ile ilgili olarak geçen ay başlayan duruşmalarda Saddam Hüseyin sık sık savcıyı tehdit etmiş ve görgü şahitlerine sorular sormuştu.

Kaynak: İHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Dünya ››Bağdat: Saddam Hüseyin'in Yargılanması - Haberler