Bakan Eker: Ette 8 Lira Uçuk Fiyat, Amacımız 20 Liranın Altında Tutmak

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin Et Talebini Bildiklerine Dikkat Çekerek, "8 Liradan Et Verelim, Diyenler Uçuk Rakamlardan Bahsediyor." İfadesini Kullandı. Eker, Aldıkları Tedbirler Sayesinde Et Fiyatlarının Belirli Oranlarda Düştüğünü Belirterek "20 Liranın Altında Olması İçin Gerekli Tedbirleri Almayı Düşünüyoruz." Dedi.

Bakan Eker: Ette 8 Lira Uçuk Fiyat, Amacımız 20 Liranın Altında Tutmak
13.07.2010 12:27 | Son Güncelleme: 13.07.2010 12:27
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin et talebini bildiklerine dikkat çekerek, "8 liradan et verelim, diyenler uçuk rakamlardan bahsediyor." ifadesini kullandı. Eker, aldıkları tedbirler sayesinde et fiyatlarının belirli oranlarda düştüğünü belirterek "20 liranın altında olması için gerekli tedbirleri almayı düşünüyoruz." dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte 'Tarım Bilgi Sistemi' protokolü imza töreninde bir araya geldi. Törende gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Eker, et fiyatları ile ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kasaplık canlı hayvan ithalatı kararının alındığı 26 Nisan tarihinde kıymanın ortalama market fiyatları 23,77 liraydı. 11 Temmuz itibariyle fiyatlar 19,80 liraya geriledi. Yüzde 17-20 arasındaki fiyat düşüşü tüketimde yüzde 25'lik artış meydana getirdi. Son 1 hafta 10 gün içinde kıpırdanma olduğu kesin. Ciddi bir yükseliş değil."

Türkiye'de hayvan sayısında 2002 yılına göre artış var azalma bulunmadığını belirten Mehdi Eker, "11 milyon yaklaşık büyükbaş hayvan var Türkiye'de. Her sene doğum oranını biliyoruz. Bunların kulağında küpe var ve bunların hepsi kayıtlı. Besi ahırlarını belirli aralıklarla kontrol ediyoruz. Türkiye'de 1 milyon ton kırmızı et üretimi var. Sorun burada bir kayıt dışılık." dedi.

Bu tabloya rağmen spekülatörlük yapanlara dönük denetim yapıldığını söyleyen Eker, "Spekülatif maksatla hareket edenlere karşı elimizdeki imkanları kullanıyoruz. Gerek denetim gerekse kasaplık, besilik canlı hayvanı getiriyoruz. Aldığımız tedbirlerle et fiyatlarının belirli oranlarda düştüğünü gösteriyor. 20 liranın altında olması için gerekli tedbirleri almayı düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

TARIM BİLGİ SİSTEMİ

Öte yandan Tarım Bakanlığı, bugün protokolünü imzaladığı Tarım Bilgi Sistemi ile daha kolay veri sağlanabilmesi için sistemi yaygınlaştıracak. Bakan Eker, Eker, "Kurumlar arası irtibatın iyi sağlanması, verilerin çek etmek için müşterek çalışma yapılıyor. Protokol birlikte çalışmanın esaslarını belirliyor. Tarım istatistikleri daha sağlıklı derlenip işlenecek güvenilirlik oranı yükselecek. Sağlıklı veriler elimizde olacak. Sağlıklı veriler üzerinden planlama yapacağız." bilgisini verdi. Projeyi ilk olarak Ankara, Ayaş, Gölbaşı ve Çubuk ilçelerinde iki köyde uyguladıklarını kaydeden Eker, protokol ile sistemin daha yaygın hale geleceğini vurguladı.

Devlet Bakanı Yılmaz ise sistemle bürokrasinin azalacağını rekolte tahmini, gübreleme, arazi toplulaştırılması, hastalık ve zararlı kontrolünün düşük maliyetle gerçekleştirileceğini ifade etti.

Kaynak: CHA

Etiketler: , Haber