Bakan Eker: "Tarım Sektörünün Gelişimi İçin İşletme Kayıt Sistemi Gerekli"

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, İşletme Kayıt Sisteminin Hem AB Uyum Kriterleri Açısından Hem de Tarım Sektörünün Gelişmesi Açısından Önem Taşıdığını Söyleyerek, Protokol Hayata Geçtikten Sonra Türkiye'deki Tarım İstatistiklerinin Daha Sağlıklı Derlenerek Daha Sağlıklı İşleneceğini ve Güvenilirlik Oranının Yükseleceğini Belirtti.

Bakan Eker:
13.07.2010 13:59 | Son Güncelleme: 13.07.2010 13:59
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, işletme kayıt sisteminin hem AB uyum kriterleri açısından hem de tarım sektörünün gelişmesi açısından önem taşıdığını söyleyerek, protokol hayata geçtikten sonra Türkiye'deki tarım istatistiklerinin daha sağlıklı derlenerek daha sağlıklı işleneceğini ve güvenilirlik oranının yükseleceğini belirtti.

Tarım ve Köyşileri Bakanlığı'nda bir araya gelen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, TÜİK, Tapu Kadastro gibi ilgili kuruşların da katılımıyla "Tarımsal İşletme Kayıt Sistemi Öncelğinde Tarım Bilgi Sisteminin Kurulması ve Güncelliğinin sağlanmasına İlişkin Protokol" imzalandı. Törende Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz birer konuşma yaptı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, tarım sektörünün sağlıklı gelişimi, planlaması, uygulaması müzakere süreci yürütülen AB'ye uyum açısından verilerin sağlıklı kontrolü, işletme kayıtlarının tutulması buradan muhasebe çiftlik veri ağı sistemine daha kolay erişim için işletme kayıt sisteminin tesis edilmesinin ve sağlıklı şekilde yürütülmesi gerekli olduğunu söyledi.

-"BU PROTOKOL AYNI ZAMANDA AB İLE MÜZEKERE SÜRECİNİN 11. FASLI"-

Eker, bu faaliyetlerin AB ile müzakere sürecindeki konu başlıklarından biri olan 11'inci faslın da açılış kriterlerinden bir tanesi olduğunu ifade ederek, bu uygulamanın hem AB'ye entegrasyon açısından hem de Türkiye'nin tarımın sektörel gelişi için önemli bir ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bakan Eker sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar yapılandan daha ileri bir aşama olarak mevcut durumda karşı karşıya kaldığımız sorunları da giderecek mahiyette sistemin açıklarını kapatıp, ortaya çıkabilecek aksakları giderip, hem kurumlar arasında irtibatı daha iyi sağlamak hem verileri kontrol etmek, ilçe tarım müdürlükleri hatta köylerden başlayan ve tarım bakanlığının ilglii birimlerine kadar gelen zincirde hem de paralel diğer ilişkili bakanlıklarımızın ilgili kurum ve kuruluşlarının koordinasyonuyla müşterek çalışma yapılıyor."

Eker, bu protokol hayata geçtikten sonra Türkiye'deki tarım istatistiklerinin daha sağlıklı derlenerek daha sağlıklı işleneceğini ve güvenilirlik oranının yükseleceğini belirtti. Bakan Eker,bu protokol çerçevesinde Devlet Bakanlığı, TÜİK, DPT, AB Genel Sekreterliği, Dışişleri Bakanlığı ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde olduklarını açıkladı.

-"SİSTEM 2010 YILINDA TAMAMLANIYOR"-

Sistemin 2010 yılı içinde tamamlanmasını öngördüklerini ifade eden Bakan Eker, 2011 yılı başından itibaren de Türkiye genelinde veri girişlerine başlanmasını hedeflediklerini kaydetti. Sistemle ilgili örnek bir çalışma yapıldığını söyleyen Bakan Eker, "İlk deneme çalışmaları Ankara Ayaş, Gölbaşı ve Çubuk ilçelerinden seçilen ikişer köyde uygulandı. Eker, bu protokolle de çok daha yaygın hale getirerek Türkiye genelinde çok daha uygulanabilir hale getireceklerini belirtti.

-"BU SİSTEMLE UZAKTAN ALGILAMA, REKOLTE TAHMİNİ YAPILACAK"-

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu'nun yaptığı işbirliği ile Tarımsal İşletme Kayıt Sistemi önceliğinde Tarım Bilgi Sistemi'nin kurularak güncelliğinin sağlanacağını, kayıtlardaki kapsam ve tanım farklılıklarının ortadan kaldırılacağını açıkladı. Bakan Yılmaz, hazırlanan protokol çerçevesinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesinde değişik birimler tarafından oluşturulan ve tutulan bilgi sistemlerinin Türkiye İstatistik Kurumu'nun teknik desteği ile Tarım Bilgi Sistemi çatısı altında birleştirileceğini bildirdi. Yılmaz, sistemin hayata geçirilmesiyle birlikte tarımsal işletmelerin faaliyet yaptığı alanlara ait kadastral ve tapu bilgilerinin Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nden, kimlik doğrulama bilgilerinin ise, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınarak kaynak ve zaman tasarrufu sağlanacağını ve bürokratik süreçlerin azaltılacağını söyledi. Bakan Yılmaz,sözlerine şöyle devam etti:

"Fiskobirlik, Marmara Birlik, Tariş, Kozabirlik gibi birlikler ve ÇAYKUR, Şeker Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Ziraat Bankası gibi kurum ve kuruluşlara ait tarımsal faaliyet kapsamındaki kayıtlar da sisteme dahil edilerek bütüncül bir yapı kurulacaktır. Bu sayede uzaktan algılama ile rekolte tahmini, kontrollü sulama ve gübreleme, erozyon kontrolü, olay sonrası hasar tespiti, erken uyarı ve sigorta, destekleme, hava, su ve toprak kalitesi raporlamaları, arazi toplulaştırması, hastalık ve zararlı kontrolü, aşılama ve ilaçlama gibi yüksek performans ve maliyet gerektiren süreçler, çok daha rasyonel biçimde ve düşük maliyetlerle gerçekleştirilebilecektir."(ANKA)

(ME/ÖMR)

Kaynak: ANKA

Etiketler: , Haber