07.05.2015 15:51

Bakan Işık, Muhalefetin Seçim Vaatlerini Değerlendirdi

Bakan Işık, Muhalefetin Seçim Vaatlerini Değerlendirdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, muhalefet partilerinin seçim vaatlerini değerlendirerek, “Türkiye, Gezi tuzağına çok şükür düşmedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, muhalefet partilerinin seçim vaatlerini değerlendirerek, " Türkiye, Gezi tuzağına çok şükür düşmedi. Türkiye, paralel tuzağa da düşmedi. Şimdi muhalefet özellikle Türkiye'yi popülizm tuzağına düşürmeye çalışıyor" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bir dizi ziyaret ve temel atma törenine katılmak üzere Çorum'a geldi. Çorum Valiliği'ni ziyaret eden Bakan Işık, burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Muhalefet partilerinin seçim dönemine kadar hiç üretim, teknoloji ile asgari ücretle ilgilenmeyen siyasilerin sırf kendi oylarını korumak için 2002 yılında Cem Uzan'ın vaatleriyle toplumun önüne çıkmaya başladıklarını belirten Işık, 2002 yılında Cem Uzan'ın yüzde 10 barajını aşmak için ölçüsüz vaatlerde bulunduğunu hatırlattı.

Muhalefetin 2011 seçimlerinde aldıkları oyun gerisinde kalmamak için Kaf dağının arkasını vaat etmeye çalıştığını dile getiren Bakan Işık, "Burada her bir partinin vaadini tek tek değerlendirme durumunda değiliz. Ama biz Türkiye'nin gerçekleri ile realitesi ile hareket etmek durumundayız. Türkiye'de ekmeğimizi büyütmeden dağılımı büyütemeyiz. Ekmeğimizi büyütmek zorundayız. Onun için Türkiye'nin istikrarı önemli.

Son dönemde koalisyonlarla güç kaybeden İtalya bile kanun değişikliğine gitti. Koalisyonları adeta bertaraf eden bir düzenleme yaptı. Türkiye'de koalisyonları özleyenler var. Ben size isterseniz rakamları açıklayayım. Asgari ücreti yükseltmenin yolu teknoloji düzeyini yükseltmekten geçer. Son seçim atmosferine girene kadar ne sayın Kılıçdaroğu'ndan ne sayın Bahçeli'den zaten Demirtaş'tan teknolojiye yönelik hiçbir şey duymadık. Seçimler gelince bunların aklı başına geliyor. Türkiye'de düşük teknoloji düzeylerinde ortalama ücret brüt bin 370 liradır. Orta düşük teknoloji düzeyinde ortalama ücret bin 727 lira. Orta yüksek teknolojide ortala ücret 2 bin 65 lira. İleri teknoloji sektörlerde ortalama ücret 2 bin 963 lira. Teknoloji düzeyi yükseldikçe ücretler yükseliyor. Türkiye'nin asgari ücretini yükseltmesinin yolu katma değerini artırması ve teknolojini düzeyini artırmasından geçiyor. Buları yapmadan idari kararlarla asgari ücreti yükselteceğim demenin ekonomide hiçbir karşılığı yok" ifadelerini kullandı.

AK Parti olarak hedeflerinin güçlü olunan geleneksel sektörlerde katma değeri yükseltmek ve diğer taraftan da teknoloji düzeyini yükseltmek olduğunu açıklayan Bakan Işık, "Onun için Türkiye'nin her yerine teknolojide 5. Bölge desteği veriyoruz. Çünkü gelir düzeyimiz yükselsin diye. Teknoloji düzeyi yükseldikçe gelir düzeyi yükseliyor. Ücret yükseliyor, refah artıyor, tasarruf artıyor. Yatırım artıyor. Yatırım arttıkça tekrar bu döngü devam ediyor. Dolaysıyla burada asgari ücretle ilgili kim kaynağını göstermeden üretmeden vaat yapıyorsa o ülkenin geleceğini ipotek altına alıyor. Türkiye, Gezi tuzağına çok şükür düşmedi. Türkiye, paralel tuzağa da düşmedi. Şimdi muhalefet özellikle Türkiye'yi popülizm tuzağına düşürmeye çalışıyor. Biz burada ayağı yere sağlam basan bir politikayı bugüne kadar sürdürdük. Bugüne kadarda sürdüreceğiz. AK Parti iktidarı devraldığı gün asgari ücret 184 TL idi. Bugün asgari ücret 1 Temmuz itibariyle bin lira oluyor. Elbette yeterli görmüyoruz. Daha da yükseltilmesi için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Ama bunu kesinlikle ayağı yere basmayan politikalarla değil ekmeğimizi ve ülkemizi büyüterek yapmak durumundayız. Bu konudaki adımlarımız kararlılıkla sürecek" diye konuştu.

TÜBİTAK'TA PARALEL YAPI İLE MÜCADELE

Bir gazetecinin paralel yapıyla mücadele kapsamında TÜBİTAK'ta yapılan son durumun sorulması üzerine Bakın Işık, "Göreve geldiğimiz günden itibaren bakanlığımızın kendi bünyesinde tüm kuruluşlarla paralel yapıyla ilgili mücadeleye öncelik verdik. Bu yapıyla ilişkisini tespit ettiğimiz bütün örgüt mensuplarını TÜBİTAK'tan ayırdık. İncelemeler ve soruşturmalar yapıldı. Yargıya intikal etti. Bundan sonra yapılacak her çalışma yargının çalışmasıdır. Biz bu mücadeleyi bundan sonra da kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

MGK'YA TESLİM EDİLEN KRİPTOLU TELEFONLAR

Milli Güvenlik Genel Kurulu Sekreterliğine teslim edilen yeni kriptolu telefonlar hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Işık, "Kriptolu telefonlarla ilgili daha önce başlattığımız çalışmaları bitirdik. Kripto noktasında yepyeni bir yazılım devreye soktuk. Güvenlik mekanizmalarını artırdık. Milli Güvenlik Genel Sekreterliğine 20 Nisan itibariyle 100'ün üzerinde telefonu teslim ettik. Bundan sonra MGK organizasyonuyla kullanıma başlanacak" şeklinde konuştu. - ÇORUM
Kaynak: İHA
Fikri Işık, Türkiye, Çorum, Politika, Güncel