Bakırcılıkta El İşlemeciliği Tarihe Karışıyor

Bakır madeninin çıkarıldığı ve el işi bakır ürünlerinin uzun yıllar yoğun bir şekilde kullanıldığı Elazığ'da, bakırcılık mesleği tarihe karışıyor.

02.09.2013 13:34Bakırcılıkta El İşlemeciliği Tarihe Karışıyor
Bakır madeninin çıkarıldığı ve el işi bakır ürünlerinin uzun yıllar boyunca yoğun bir şekilde kullanıldığı Elazığ'da, bakırcılık mesleği tarihe karışıyor.

Elazığlı bakırcılar, mesleklerinin yok olmaya yüz tuttuğunu söylüyor. Bakırcılar Çarşısı esnafı Mehmet Durak, "12 yıldır bu meslek ile uğraşıyorum. Bakırcılık iki türlüdür. Bunlardan birincisi makine işlemeciliği sanatı, diğeri ise el sanatı işlemeciliğidir." dedi. Durak, "El sanatı yavaş yavaş yok olmaya yüz tutmuş durumda. Çırak ve eleman yetişmediği için millet makineye yönelmeye başladı. Bir de makine işlemeciliğinin fiyatı cazip geliyor." diye konuştu.

Ellerindeki ürünlerin Elazığ'da imalatının olmadığını ifade eden Durak, mallarını Gaziantep, Erzincan ve Kahramanmaraş gibi yörelerden alıp sattıklarını kaydetti. Bakır işlemeciliğinin çok kalmadığını ve satışının da azaldığını kaydeden Durak, "Çelik ve aliminyumun çıkması ile bakır geri doğru itildi. Halkın rağbeti çok küçük hediyelik eşyalara var. Bunda da makine işlemeciliği olan ucuz mallara yöneliyorlar. Üç veya beş yıl sonra bakır el işlemeciliği sanatı sona erer gibi görünüyor." dedi.

Elazığ, Yerel

Kaynak: CHA

18.10.2019 12:26:47