'Balık pulu' hastalığı vatandaşların kabusu oldu

'Balık pulu' hastalığı vatandaşların kabusu oldu Sağlık Bakanlığı Turgutlu'da 7 mahallede bulunan 150 'Balık pulu' hastasına ücretsiz yerli ilaç dağıtımı yaptı Hastalığını anlatırken gözyaşlarına boğuldu Balık pulu hastası Hatice Dindar: "Çocukken bile benimle dalga geçiyorlardı"MANİSA -...

02.10.2019 18:25 | Son Güncelleme: 02.10.2019 18:34
'Balık pulu' hastalığı vatandaşların kabusu oldu
Sağlık Bakanlığı Turgutlu'da 7 mahallede bulunan 150 'Balık pulu' hastasına ücretsiz yerli ilaç dağıtımı yaptı
Hastalığını anlatırken gözyaşlarına boğuldu
Balık pulu hastası Hatice Dindar: "Çocukken bile benimle dalga geçiyorlardı"
MANİSA - Manisa'nın Turgutlu ilçesine bağlı 7 mahallede yaklaşık 150 vatandaşın hayatı balık pulu hastalığı nedeniyle kabusa döndü. Duruma el atan Sağlık Bakanlığı, hastalık ile ilgili geliştirilen yerli ilacı vatandaşlara ücretsiz dağıttı. Balık pulu hastası Hatice Dindar, küçükken kendisiyle dalga geçildiğini anlatırken gözyaşlarına boğuldu.
Manisa'nın Turgutlu ilçesine bağlı Çatalköprü, Gökgedik, Kayrak, Yukarı Bozkır, Osmancık, Dalbahçe ile Güney mahallelerinde yaşayan 150 kişi 'balık pulu' olarak bilinen iktiyozis hastalığı ile mücadele ediyor. Hastalığa yakalanan vatandaşlar ciltlerinin pul pul olması nedeniyle güneşe çıkamıyor. Soğuk ve tozlu ortamlardan uzak durmak durumunda kalan hastaların yaşamları da kabusa döndü. Duruma el atan Sağlık Bakanlığı hastalığın etkisini azaltan yerli ilacı vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttı. İlaç hastalığın etkisini azaltarak bütün vücuda yayılmasının önüne geçiyor.
Yemek yerken dışlandı, otobüse bile alınmadı
1951 yılında doğduğunu ve doğuştan beri hastalıkla boğuştuğunu belirten iktiyozis hastası Ahmet Gökçe, "Doğuştan beri çekiyorum. Cilt hastalığı nedeniyle askere bile almadılar. Hastalığımın bana bir zararı yok. Sadece soğukta cildimdeki çatlamalar artıyor. Çalışırken bana bir zorluğu olmuyor. Sıcakta ve soğukta biraz acıma yapıyoruz. Devletimizden Allah razı olsun ilaçlarımızı verdi. Dosyamızla gidip rapor aldık. Ardından da eczanelerden ilaçlarımızı temin ediyoruz" dedi.
Lokantalarda yemek yerken dışlandığını söyleyen Gökçe, bir keresinde İzmir'de otobüse alınmadığını belirtti.
Hastalığını anlatırken gözyaşlarına boğuldu
Hastalığı nedeniyle çocukken kendisiyle dalga geçildiğini belirten Hatice Dindar, "44 yaşındayım. Bende de doğuştan beri var. Doğduğumda rahatsızlık çok çektim. Çocukken bile benimle dalga geçenler oldu. Çok rahatsızlık çekiyordu. Cildimde, kolumda çatlaklıklar oluyor. Çok zorluk oluyor. Güneşte fazla etkilenmiyorum ama soğukta cildimde çatlamalar oluyor. Tedavimizin bulunmasını istiyoruz. İlaçlarımızı gönderdiler. Yetkililerden teşekkür ediyoruz. İlaçlarımız rahatlattı bizi. Allah'a çok dua ediyordum. Allah razı olsun. Bu kadarlık rahatsızlığımızı dindirdiler. Çok şükürler olsun" dedi.
İktiyozis hastası Dindar hastalığını anlatırken gözyaşlarına boğuldu.
Hastalıkla mücadele eden vatandaşlar tedavinin bulunması için çağrıda bulundu.
'Balık pulu' hastalığı vatandaşların kabusu oldu

Sağlık Bakanlığı, Genel

Kaynak: İHA


21.01.2020 10:59:41