Balıkesir: Anavatan Partisi'nden Nato Değerlendirmesi

Anavatan Partisi, NATO'nun Kuzey Irak'taki PKK varlığıyla alakalı harekete geçmesinin Türkiye'nin bölünüp, parçalanması anlamı taşıyacağını ileri sürdü.

Balıkesir: Anavatan Partisi'nden Nato Değerlendirmesi
28.07.2006 16:52 | Son Güncelleme: 28.07.2006 16:52
Anavatan Partisi, NATO'nun Kuzey Irak'taki PKK varlığıyla alakalı harekete geçmesinin Türkiye'nin bölünüp, parçalanması anlamı taşıyacağını ileri sürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO'ya çağrısıyla ilgili bir değerlendirme yapan Anavatan Partisi MKYK Üyesi Cenk Tunçsiper, parti adına yaptığı basın açıklamasında, Türkiye'nin Lübnan'a asker gönderme fikrinden önce kendi topraklarındaki terörü bitirmesi gerektiğinin belirtti.

Anavatan Partisi MKYK Üyesi Cenk Tunçsiper, "Bugün vatan topraklarında her gün şehit veriyoruz. Analarımız, bacılarımız ağlıyor, çocuklar yetim kalıyor ve devlet olarak bu terörün önünü kesemiyoruz. Her gün yurdun bir köşesinde şehit cenazeleri kaldırılıyor. Buradan hükümete sesleniyorum, siz önce vatan topraklarında yaşanan terörü önleyin, sonra başka ülkelerdeki düzeni sağlamak için asker gönderin" dedi.

Hükümetin PKK terörü için NATO'dan yardım istemesinin çok şaşırtıcı olduğunu kaydeden Tunçsiper, "Bir Türk vatandaşı olarak, bu açıklamayı kınıyorum. Türk milleti, kendi işini kendi görme gücüne sahiptir. Köklü devlet geleneğine sahip Türkiye Cumhuriyeti, her platformda gücünü tüm dünyaya hissettirmek zorundadır. Hükümet bunu yapacak erki kendinde göremiyorsa, hemen seçime gitmeli veya istifa etmelidir. Bu açıklama yeni bir tuzaktır. NATO'yu göreve çağırmak, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne 'Sen görevini yapamıyorsun' demek anlamına gelir. Başbakan, diplomatik dilden yoksun, neyin ne olduğunu bilmeden, görmeden sürekli yanlış cümleler kuruyor, ortalığı karıştırıyor. Amerika, Türkiye'nin sınır ötesi bir harekata kalkışmasına karşı çıkıyor. Başbakan tam bu noktada NATO'yu göreve çağırıyor. Ortadoğu'da kan gövdeyi götürürken, NATO'yu göreve çağırmak, Amerikan politikalarına hizmet etmek anlamına gelir. Amerika'nın istediği de zaten NATO'nun orada konuşlanması" diye konuştu.

ORTADOĞU'DA TÜRK YOK, İSTİKRAR VE BARIŞ DA YOK

Anavatan MKYK Üyesi Cenk Tunçsiper, İsrail'in Lübnan'daki zulmüne uluslararası kuruluşların seyirci kaldığını hatırlatarak, "Çünkü Birinci Dünya Savaşı'yla belirledikleri Ortadoğu haritası, onlara göre artık değişmeli. Yeni dünya düzenine uygun olarak yeniden şekillendirmeye çalıştıkları haritada, İsrail'e daha fazla alan oluşturmayı hedefliyorlar. İsrail, Hizbullah'ı çökertme hedefiyle girdiği Lübnan'da masum insanları katlediyor. Her fırsatta önümüze hümanizm, insan hakları, barış gibi kavramları koyan Batı, Ortadoğu'daki yeni paylaşım politikası ekseninde, barışın, insan haklarının, hümanizmin ayaklar altına alınmasına seyirci kalıyor. Birinci Dünya Savaşı'na kadar Ortadoğu'daki Türk egemenliği, bölgede barışın, istikrarın, kardeşliğin teminatıydı. Türk'ün bölgedeki varlığı, emperyalistlerin işine gelmiyordu. Doksan yıllık sürece bakın. Türk varlığı olmayan Ortadoğu, doksan yıldır karmakarışık durumda. Aynı hedefle, Ortadoğu'ya yeniden şekil vermeye çalışanların, Kuzey Irak'a sınır ötesi yapmak isteyen Türkiye'ye onay vermeleri beklenebilir mi?Terörden canı yanan, sosyal, ekonomik ve en önemlisi insani anlamda büyük kayıplar veren istikrarsızlaşan bir Türkiye, onların her zaman işine gelir" diye konuştu

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Balıkesir: Anavatan Partisi'nden Nato Değerlendirmesi - Haberler