Balıkesir: Edremit Belediye Başkanı Yunus Bozbey:

- Balıkesir'in Edremit Belediye Başkanı Yunus Bozbey, Edremit Belediyeler Birliği (Ekbb) Başkanı Şadan Aytaç'ın Güvenirliliğini Yitirdiğini Söyledi.

15.10.2006 15:27 | Son Güncelleme: 15.10.2006 15:27Balıkesir: Edremit Belediye Başkanı Yunus Bozbey:
- Balıkesir'in Edremit Belediye Başkanı Yunus Bozbey, Edremit Belediyeler Birliği (EKBB) Başkanı Şadan Aytaç'ın güvenirliliğini yitirdiğini söyledi.

Edremit Belediye Başkanı Yunus Bozbey, "Birlik başkanlığından acilen istifa edip, bu görevi tam anlamıyla yerine getirebilecek başka bir başkan arkadaşımızın seçilmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

TEDAŞ'a 2001 yılından bu yana kadar ne kadar para ödediğini soran Bozbey," 2001 yılından bu zamana kadar birlik başkanısınız. Her açıklamanızda Zeytinli'nin, Akçay'ın, Kadıköy'ün borcu olmadığını onların düzenli olarak birliğe para aktardığından bahsediyorsunuz. Peki bu paralar aktarılıyorken, siz birlik başkanı olarak 2001 yılından bu güne kadar TEDAŞ'a ne kadar para ödediniz. Bu paralarla sigorta borcunumuzu mu, yoksa vergi borcunumuzu mu ödediniz . Birlikte çalışmakta olan kişilere ödenen miktar ne kadar dır" diye konuştu.

Bozbey, göreve geldiğinden beri uzlaşmacı olduğunu, geçmişe sünger çektiğini ifade ederek, "Birliğin ve arıtmanın sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli kararlar alınmış ve bu konu ile ilgili de 240 bin YTL birlik hesabına aktarılmıştır. Yine arıtmanın bakım ve onarımları için Edremit Belediyesi gerekli girişimleri yaparak Turizm Bakanlığı'ndan arıtmaya 500 bin YTL ödenek çıkması konusunda ise yardımcı olmuştur. Gelen bu ödenek nasıl, nerede kullanılmıştır? Kamuoyunun şunu iyice bilmesi gerekmektedir ki, Sayın Birlik Başkanı Aytaç, birliğin asli görevi olan arıtmanın çalışabilmesi için TEDAŞ'a 2001 yılından seçildiği dönem ile 2004 yılı arasında hiç ödeme yapmamış, bizim ödeme yapmaya başladığımızdan bugüne kadar da 6 yılda toplam 29 bin YTL gibi komik bir rakam ödemiştir" şeklinde konuştu.

Borcu olmadığı söylenen belediyelerden tahsil edilen atık su bedelleri ile Edremit Belediyesi'nin ödediği 240 bin YTL'nin nerede olduğunu soran Bozbey," Sayın Aytaç TEDAŞ'la da mahkemeye düşerek, mahkemeyi kaybetmek neticesinde birliği 134 bin YTL zarar uğratmıştır. Edremit Belediyesi'nin atık su bedelleri su abonesi olduğu için her şeyi resmidir. Fakat ne Akçay, ne Zeytinli, şebeke suyu olmadığı için ne kadar abonesi vardır? O abonelerden ne kadar para tahsil etmektedirler. Hiçbir şey belli değildir. Öncelikle ne kadar aboneleri var? Bu abonelerden kendi birlik başkanlığı döneminde ne kadar para tahsil edilmiştir? Bu paralar nerede nasıl ve ne amaçla kullanılmıştır. Bizler Edremit Belediyesi'nin ve Edremit halkının çıkarlarını korumak üzere bu göreve geldik. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı olduğuna inandığımız her kuruşun hesabını sorar ve verilen hesap sonucuna görede hareket ederiz . Körfez hepimizdir. Sayın Aytaç, birlik başkanlığından istifa ederek, hiç değilse denizimizin ve çevre katliamına son verilmesinde yardımcı olmasını bekliyorum" dedi.

(KT-MŞ)


Kaynak: İHA

19.02.2020 09:19:50