Barroso ve Brown Brüksel'de Bir Araya Geldi

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown, AB Anayasası'nın Yerini Alan 'Reform Antlaşması' ile Avrupa Ekonomisi ve Küreselleşme Konuları Üzerinde Fikir Teatisinde Bulunmak Üzere Biraraya Geldi.

11.10.2007 20:17 | Son Güncelleme: 11.10.2007 20:17Barroso ve Brown Brüksel'de Bir Araya Geldi
Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown, AB Anayasası'nın yerini alan 'Reform Antlaşması' ile Avrupa ekonomisi ve küreselleşme konuları üzerinde fikir teatisinde bulunmak üzere biraraya geldi.

Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenecek gayri resmi AB zirvesi öncesinde gerçekleştirilen buluşmada Barroso, Reform Antlaşması ve muhtemel bir anayasanın geleceği hakkında pozitif düşüncelerini dile getirdi. Jose Manuel Barosso, "İngiltere'nin çabalarına saygı duyuyorum. Ancak uzlaşı olamayacak konuları kapatıp uzlaşı olabilecek olanlara odaklanmalıyız ki 27 ülkeli Avrupa Birliği, global bir aktör olarak yeterli güce ulaşsın. Bence Avrupa, küreselleşmenin en başarılı örneğidir. Bunu sürdürmeliyiz"

dedi.

Brown ise, Tony Blair'in belirttiği kırmızı çizgilerin adaptasyonu sağlanmadan hiç bir ilerlemenin söz konusu olmayacağını açıkça ifade etti. Brown görüşme ile ilgili şunları söyledi:

"Adalet ve içişlerinde gerekli düzenlemeleri yapmadan, acil fren mekanizmalarını ve çeşitli veto haklarını edinmeden yeni bir antlaşma ya da anayasanın gündeme gelmesi söz konusu olamaz."

(SA-İB-İB-OK-D)


Kaynak: İHA

14.11.2019 10:12:13