Bartın hayalini gerçekleştirdi, kuklalarla oyunlar sergiliyor

Hayalini gerçekleştirdi, kuklalarla oyunlar sergiliyorBartın'da, Aykan Sağ (45) hayalini gerçekleştirerek kukla atölyesi kurdu.

12.10.2019 10:43 | Son Güncelleme: 12.10.2019 10:50
Hayalini gerçekleştirdi, kuklalarla oyunlar sergiliyor
'da, Aykan Sağ (45) hayalini gerçekleştirerek kukla atölyesi kurdu. Aykan Sağ, 3 yıldır kendi yaptığı kuklaları oynatarak, kaybolmaya yüz tutan sanatı çocuklara sevdirmeye çalışıyor.
Bartın'da yaşayan 2 çocuk babası Aykan Sağ, yerel bir gazetede çalışırken, 29 yıldan bu yana da tiyatroyla bağını hiç koparmadı. Aykan Sağ, unutulmaya yüz tutan kukla sanatına yöneldi. Sevdiği işi yapmak isteyen Aykan Sağ, 2016 yılında işinden istifa ederek kukla atölyesi açtı. 3 yıldır kukla üretimi yapan Sağ, atölyede çocukları eğlendirmek ve gelişimlerini sağlamak için kukla üretiyor. Sağ, 50 metrekarelik atölyesinde şimdi Barış Manço'nun kuklasını yapmaya koyuldu. Masal kahramanları, film karakterlerinin de kuklasını yapan Sağ, şehir şehir gezerek, oyunlar oynuyor. Hacivat ile Karagöz oyununu da Ramazan aylarında ve festivallerde gösterime sunan Sağ, 'Cancan' ismini verdiği kukla ve 5 adet ipli kukla ile de müzikal gösteri yapıyor.
Çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini belirten Aykan Sağ, '29 yıldır tiyatro oyuncusu ve yönetmenliğini yaptım. Çocukluktan bu yana hep kuklalara karşı ilgim vardı. Bir gün karar verdim. İşimden istifa ettim. Sonra gece gündüz çalışarak, hayalimdeki kuklaları tek tek yaparak işimi oturtmaya başladım. Kuklalarının bütün tasarımlarını kostüm ve diğer gereksinimlerini hepsini ben hazırlayıp, son şeklini veriyorum. Sonra kuklalarımı festivallerde özel günlerde oynatıyorum. ve çocuklarda olmaktan çok mutlu oluyorum dedi.
Unutulmaya yüz tutan sanatı yaşattığını ifade eden Sağ, 'Hiç olmazsa unutulmaya yüz tutmuş bu sanatı bir nebzede olsa da yaşatırken, çocukların da zihninde yer etmiş oluyorum. Bu da beni sevindiriyor. Evimin geçimini tamamen bundan karşılıyorum. En çok mutlu olduğum işi yapıyorum. Bütün herkese de tavsiyem sevdiği işi yapsınlar.ö diye konuştu.
Bartın hayalini gerçekleştirdi, kuklalarla oyunlar sergiliyor

Bartın, Güncel

Kaynak: DHA


14.12.2019 18:11:04