Başbakan Erdoğan'dan Mamak'ta Toplu Açılış

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gecekondulaşmanın Gecekonduyu İnşa Edenlerin Değil, Buna Zemin Hazırlayan ve Buna Göz Yuman Geçmiş Hükümetlerin ve Geçmiş Belediye Yönetimlerinin Hatası Olduğunu Söyledi. Erdoğan, "Yandaşlarına Hazine Arazilerini Peşkeş Çektiler. Çarpık ve Kaçak Yapılaşmaya Göz Yumdular. Bunlar Bu Gelişmenin, Şehirlerimizdeki Katletmenin Baş Sorumlularıdır" Dedi.

Başbakan Erdoğan'dan Mamak'ta Toplu Açılış
27.03.2007 18:41 | Son Güncelleme: 27.03.2007 18:41

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gecekondulaşmanın gecekonduyu inşa edenlerin değil, buna zemin hazırlayan ve buna göz yuman geçmiş hükümetlerin ve geçmiş belediye yönetimlerinin hatası olduğunu söyledi. Erdoğan, "Yandaşlarına hazine arazilerini peşkeş çektiler. Çarpık ve kaçak yapılaşmaya göz yumdular. Bunlar bu gelişmenin, şehirlerimizdeki katletmenin baş sorumlularıdır" dedi.

Erdoğan, Mamak Belediyesi'nce yaptırılan sosyal tesis, hastane ve bilgi evlerinin toplu açılış törenine katıldı. Mamak'taki Lale İş Merkezi'nde gerçekleşen törene Devlet Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, Mamak'ın gün geçtikçe çehresinin değiştiğini belirterek, emeğe geçenlere teşekkür etti. Mamak'ta geçmişte, gecekonduların, yoksulluğun ve çaresizliğin hep akla geldiğini ancak bugün bu manzaraların hızla değiştiğini vurgulayan Erdoğan, AK Parti iktidarı ve belediyecilik anlayışıyla Mamaklılar'ın şehrin bir parçası olduklarını hissettiklerini ve her türlü hizmete layık olduklarını anladıklarını kaydetti.

Gecekondulaşmanın, gecekonduyu inşa edenlerin değil, buna zemin hazırlayan ve buna göz yuman geçmiş hükümetlerin ve geçmiş belediye yönetimlerinin hatası olduğunu ifade eden Erdoğan, "Büyükşehirlere göçü önleyemeyenler, enflasyonu 35 yıl boyunca bu ülkenin başına bela edenler işte bu gecekonduların, bu çarpık kentleşmenin sorumlularıdır. Yandaşlarına hazine arazilerini peşkeş çektiler. Çarpık ve kaçak yapılaşmaya göz yumdular. Bunlar bu gelişmenin, şehirlerimizdeki katletmenin baş sorumlularıdır" diye konuştu. "Sorunların üzerini örterseniz, bunu ötelersiniz. Görmezseniz, görmek istemezseniz o zaman bu çığ gibi büyür ve bir kangrene dönüşür" ifadesini kullanan Erdoğan, Mamak gibi birçok bölgede bu konunun kangrene dönüşmeden önlendiğini belirtti.

Belediyelerin normal görevlerinin yanında, şehri estetik bir yapıya kavuşturmak, sokağa çıktığında insanların rahat bir nefes alabilmelerini sağlamak ve insanın aynı zamanda dünyaya bakışını değiştirmek gibi görevlerinin de bulunduğunu dile getiren Erdoğan, belediyelerin ayrıca şehrin tarihi dokusunu da korumaları gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:"

"Canım tarihi eserlerin yanına o ucube, garabet binaları yaptırırlardı, gecekonduları yaptırırlardı. Onunla da kalkıp 'bakın nasıl belediyecilik yapıyoruz' diye afra, tafra yaparlardı. Peki biz ne yapıyoruz şimdi? O binaları yıkıyoruz. Niye? Tarih şöyle bir meydana çıksın diye. Eğer bunu yaparsanız dünyayı buraya çekersiniz. Yapmazsanız, çekemezsiniz. Uzağa gitmeyelim, bakın Ankara Kalesi. Ne zaman yapıldı oraya o gecekondular? Gidin Ulus'a. Ulus'ta tarihi eserleri görmek mümkün mü? Değil. Niye? Yanlarında binalar var. Bazıları kaçak. Bazıları ucube. Bunlarla orada bir tarih, esaret yatıyor. Biz Bakanlar Kurulumuzdan bunu geçirdik. Baktım bu yerlerde bu işi bilen yazarlar çizerler yazıp çiziyor, aleyhte. Halbuki ne yapıyoruz biz? Bundan bizim sağlayacağımız bir menfaat mi var? Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sağlayacağı bir menfaat mi var? Biz Türkiye kazansın istiyoruz. Ankara kazansın istiyoruz. Burası başkent. Belediyelerin görevi aynı zamanda şehre bir kimlik kazandırmak."

Açılışı yapılan tesislerden 'Bilgi Evi Projesi'nin önemine dikkat çeken Erdoğan, "Zorda kalıyorum ama söyleyeceğim, hani internet kafeler var ya işte bu Bilgi Evleri, bu internet kafelerin karşısında yavrularımızı o yanlış yollara düşmekten kurtaracak olan, onları yetiştirecek olan bir merkez durumundadır" ifadesini kullandı. Erdoğan, Bilgi Evleri'nin yöneticilerinin de iyi seçilmesi gerektiğini, aksi halde buraların da internet kafeler gibi olma tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında da bulundu. Erdoğan, kişi başına düşen kahvehane açısından Türkiye'nin birinci olduğunu ifade ederek, "Eskiden kahvehanelerin adı kıraathaneydi. Yani okuma yeri, okuma evi. Daha sonra buralar kahvehane oldu. Adeta şimdi demlenme yeri. Sigaranın en çok içildiği yer orası. Bir yere bak, bir tavana bak. Renklerin aynı olduğunu görürsün" değerlendirmesinde bulundu. Kahvehaneye giden insanların üzerine sigara dumanı sindiğini anlatan Erdoğan, "O kokunun üzerine başka bir koku yok. Onun için yerel yönetimler çok önemli. Türkiye ancak bu girişimler sayesinde farklı bir kulvara doğru yol alabilecektir. Bu şekilde inşallah kahvehane köşelerinde, internet kafelerde vakitlerini heba eden gençlerimiz daha yararlı hizmetlere yöneleceklerdir ve kendilerini yetiştireceklerdir" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından canlı bağlantılarla, Mamak Belediyesi'nce yaptırılan Abidinpaşa İş Merkezi, Mamak Kültür Merkezi, Yaşlı Dayanışma ve Toplum Merkezi, Özel Ada Hastanesi ve 5 semtte bulunan Bilgi Evleri'nin ortak açılışını yaptı.

(TAN-MAY-OK-Y)

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Başbakan Erdoğan'dan Mamak'ta Toplu Açılış - Haberler