25.12.2013 15:04

Başbakan Erdoğan: En Küçük Bir Çamur Parçası Sicilimizde Hemen Dikkat Çeker, Çektiğinde de...

Başbakan Erdoğan: En Küçük Bir Çamur Parçası Sicilimizde Hemen Dikkat Çeker, Çektiğinde de...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "AK Parti'nin ak kadroları olarak bembeyaz, süt kadar ak bir sicille yürüyoruz.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "AK Parti'nin ak kadroları olarak bembeyaz, süt kadar ak bir sicille yürüyoruz. En küçük bir çamur parçası, en küçük bir siyahlık bizim sicilimizde hemen dikkat çeker. Çektiğinde de gereği neyse onu yaparız" dedi.

Başbakan Erdoğan, "yolsuzluk ve rüşvet" operasyonunda adı geçen 3 bakanın istifa etmesinin ardından parti genel merkezinde gerçekleştirilen İl Başkanları Toplantısında konuştu.

Erdoğan konuşmasının başında, önceki gün İzmir'de meydana gelen elim kazada şehit olan tüm personel Allah'tan rahmet dilerken, "Alaybey tershanesinde Değirmendere römorkörünün yan yatması sonucu bir başçavuşumuz, yedi denizci erimiz ve iki sivil personelimiz şehit oldu. Kaza ile ilgili, ilgili birimlerimiz gerekli incelemeleri başlattılar. 10 şehidimize tekrar Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

22 Aralık tarihi 1914 yılında, Sarıkamış harekâtının başlatılmasının 92'nci yıl dönümü olduğuna değinen Erdoğan, "Kars da dahil olmak üzere, Kafkasya'daki işgali sona erdirmek için başlatılan hareket, maalesef arkasında çok hazin bir tablo bırakmıştır. Çok sayıda Mehmetçik cepheye ulaşamadan, şehitlik mertebesine ulaştı. Benim büyük dedem de bu harekâtta şehit oldu. Önümüzdeki yıl inşallah Sarıkamış harekâtını da şehitlerimizin hatıralarına yaraşır şekilde, birçok etkinlikle yad edeceğiz. Yine bu hafta içinde çok önemli bir ismi, 27 Aralık 1936'da hakka uğurladığımız, Mehmet Akif Ersoy'u da vefatının 77'nci sene-i devriyesinde rahmetle yad ediyoruz. Merhum Akif'e de bize İstiklal Marşı gibi bir manifesto bıraktığı için, safahat gibi muhteşem bir eser bıraktığı için, millet kavramının çerçevesini çizdiği için dualarımızı gönderiyor, kendisinden Allah razı olsun diyoruz" dedi.

Meclis'te bütçe görüşmelerinin tamamlandığını anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bütçe kabul edildi. Tabi burası çok manidar. Muhalefetin ne kadar ciddi olduğunu, yaklaşım koyduğunu izleme bakımından, oylamaya ben önem veriyorum. Zira iktidar bütçesine bazı arkadaşlarımızın görevleri sebebiyle katılamamasına rağmen 318 oyla desteğini verirken, muhalefet 220'nin 117'siyle ancak orada bulunabildi. Yani bağırmaları çağırmaları hiçbir şeyleri oradaki oya yansımıyor. Bunların bu ülkede yasama organını ne kadar ciddi tuttuklarını ortaya koyması bakımından büyük önem arz ediyor. Yapılan tüm çirkin girişimlere, sözlü fiili saldırılara rağmen AK Parti grubu bütçe görüşmelerini sürdürdü ve sonuçlandırdı. Bir kez daha AK Parti grubumuza şükranlarımızı ifade ediyor, 2014 bütçesinin hayırlara vesile olmasını Allah'tan niyaz ediyorum."

-"11 YILDIR YANIMIZDA DURAN HER BİR KARDEŞİME SONSUZ ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM"-

Dün tamamladığı Pakistan ziyaretini de değerlendiren Erdoğan daha sonra Ankara'da kendisini karşılamaya gelenlere teşekkür etti. Erdoğan, "Ankaralı kardeşlerime teşekkür ediyorum. Eksi altı derece soğuğa rağmen bizi bekleyen kardeşlerimize, buradan özellikle teşekkür ediyorum. Bize itimat eden, güvenen, 11 yıldır yanımızda arkamızda duran her bir kardeşime sonsuz şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

-"MAHŞER HESABA ÇEKİLECEĞİMİZİ DE BİLİRİZ"-

Bu yola çıkarken, millete söz vererek, "Mahcup olmayacağız dedik, etmeyeceğiz" dediklerinin altını çizen Erdoğan, "Milletimize, ülkemize hayal kırıklığı yaşatmayacağız dedik. 11 yıldır hükümet görevimizde bu sözümüzü tuttuk. Mahcup olmadık, etmedik. Buradan aziz milletime bizi ekranları başında izleyen tüm kardeşlerime bir kez daha bunun sözünü veriyorum; milletim gönlünü ferah tutsun. Biz her zaman hakkı söylemeye, doğruya doğru eğriye eğri demeye devam edeceğiz. Halkın önünde hesaba çekileceğimizi biliriz. Mahşer de hesaba çekileceğimizi de biliriz. Her adımı bu anlayışla bu korkuyla atarız. Bizi bu makamlara getiren, on bir yıl bizi burada tutan en başta dürüstlüğümüzdür. Yolsuzluklar karşısındaki sert tavizsiz duruşumuzdur. AK Parti yolsuzluklara göz yummaz. Zira bunu yaparsa varoluş zeminini ortadan kaldırmış olur.

-"EN KÜÇÜK BİR SİYAHLIK BİZİM SİCİLİMİZDE DİKKAT ÇEKER"-

"Bizi bu günlere dik duruşumuz ulaştırdı" ifadesini kullanan Erdoğan, "Biz cesur olduğumuz için, Türkiye'ye aşkla bağlı olduğumuz için, eser ürettiğimiz için bugünlere geldik. Bize okul yılarımızda hocalarımız şu öğüdü verirlerdi; "sizin hayat şeridiniz bembeyaz. Tek bir kusurunuz olursa, o şerit üzerinde o yanlış leke olarak dikkat çeker derlerdi. Hayat şeridi simsiyah olanların üzerindeki lekeler ise dikkat çekmez derlerdi" dedi.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizler AK Parti'nin ak kadroları olarak bembeyaz olarak yürüyoruz. En küçük bir siyahlık bizim sicilimizde dikkat çeker. Çektiğinde de biz gereği neyse onu yaparız. Bizim başkalarını örnek almamıza gerek yok. İyiler bize örnek olabilir ama bizim için sicili siyah olanlar bize örnek teşkil edemez. Biz kendi sicilimize bakarız ve en küçük bir leke olmaması için azami dikkat ederiz.

11 yıl içinde ithamlar iftiralar çamur atma girişimleri oldu. Biz kötüleri aramızda ayıkladık. Hakkında iddia olanların aklanıp gelmesini sabırla bekledik. Bizim hassasiyetimiz sırf çamur atıldı diye de kimse kusura bakmasın o tür operasyonlara da aramızda girmeyiz. Çünkü biz bir şeyi, müdellel hale gelmediği sürece kabul etmemiz de mümkün değildir.

Bir gerçeğin üzerinde durmam lazım. Hukuk hakkın, adaletin, tecelli etmesi iyinin kötüden ayrılması için vardır. Siyasi partiler başkanlar hakimlerin yerine geçemez. Medya gazeteler televizyonlar yazarlar hakimin savcının yerine geçemez.

9 gündür bir operasyon yürütülüyor. Aman Allah'ım. Daha ilk gün adı konuldu büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu. Tarihin en büyük yolsuzluğu. Daha ikinci günden itibaren gözaltı sorgu savunma, mahkeme aşamaları geçildi, medya tarafından doğrudan infaz yapılmaya başlandı. İçerden dışarıya sürekli bilgi sızıyor. Güya gizlilik kaydı olan bir süreç. O zaman kusura bakmasınlar. Yürütmenin uzantısı, yargının belli bir yapı içerisindeki safhası demek ki bunlar servis yapıyorlar. Bize düşen nedir? Burayı da temizlemektir. Bir taraftan beraatı zimmet asıldır diyeceksin, öbür taraftan da servis yapmaya devam edeceksin. Bu insanları kirletmeye kimsenin hakkı yok."

-"EĞER KARARI MUHALEFET VERECEKSE, MAHKEMEYE NE İHTİYAÇ VAR?"-

Erdoğan bugüne kadar birçok olay yaşadıklarının altını çizerken, "Bu olayları yaşayanlar, belli bir müddet sonra beraat ettiler. Bu beraat eden insanların o süreç içindeki kirletilmelerinin bedelini kim ödeyecek? Fotoğraflar, belgeler, iddialar her gün manşetlerde, ekranlarda. Ve garip garip montajlar. Yani bunlar bunu bundan sonra da yapabilecek karakterdedir. Bunun üzerine yetiştiler. Bu mudur hukuk? Yürütmenin içinde olanlara da söylüyorum. Bu mudur yürütme? Eğer kararı muhalefet verecekse, mahkemeye ne ihtiyaç var? Kararı medya verecekse uzun hukuk süreçlerine ne gerek var" şeklinde konuştu.
Kaynak: ANKA
Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti, Ak Parti, İzmir, Politika, Güncel