Başbakan Erdoğan Giresun'da

Erdoğan, Görele ilçesinde toplu açılış töreninde konuştu: (2) "Devlet içine sirayet eden çetelere hem de onların efendilerine bu millet cevabını çok sert bir şekilde verecek.

22.12.2013 17:14Başbakan Erdoğan Giresun'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Devlet içine sirayet eden çetelere hem de onların efendilerine bu millet cevabını çok sert bir şekilde verecek. Bugüne kadar bize oyun kuranların hepsi de kendi oyunlarında boğuldular. Biz hala dimdik ayaktayız ama onların hiçbiri yoklar" dedi.

Başbakan Erdoğan, Giresun'un Görele ilçesindeki toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap etti.

Halktan aldıkları yetkiyle 11 yıldır kutlu bir yolda büyüttüklerini ve  büyütmeye devam ettikleri belirten Erdoğan, 3 Kasım 2002'de kendilerine yetki veren halkın Türkiye'yi büyütmelerini, yolsuzlukları, yasakları ve yoksullukları bitirmelerini istediğini söyledi.

İktidarları boyunca halkın gösterdiği istikamette kararlılıkla ilerlediklerini, milletin verdiği yetkinin dışına çıkmadıklarını, verilen vazifeyi asla kötüye kullanmadıklarını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bizim partimiz milletin partisidir dedik. Siz ne talimat verdiyseniz onu yaptık. Son 11 yılda sandık yoluyla 7 kez huzurunuza çıktık. Oylarımızı artırarak bizlere destek verdiniz. Allah'a hamdolsun yüzümüzün akıyla sandıklardan çıktık. Vazifesini yerine getiren, makamının hakkını veren, milletin partisi olduğunu ispat eden bir kadro olarak sizlerle gururlandık, sizlerle gurur duyduk. Siz bu kadroyu, bu partiyi, bu hükümeti desteklerken birileri bundan çok rahatsız oldu, olmaya da devam ediyor. Sandıktan rahatsız oldular, milli iradeden rahatsız oldular, milletten rahatsız oldular. Türkiye büyüdükçe bunların rantları kayboldu, bunların çıkarları zedelendi. İşte onun için düşük faizden rahatsız oldular. Ah kardeşlerim, huzurdan, istikrardan, güvenden rahatsız oldular. Bunlar çözüm sürecinden rahatsız oldular. İnanın şehitler gelmiyor ya ondan rahatsız oldular, anneler babalar ağlamıyor ya, ocaklar sönmüyor ya işte bundan rahatsız oluyorlar. Biz onlara rağmen bu yolda yürüyoruz. Çünkü Türkiye büyüyor."

-"Vatan topraklarında ameliyata müsaade etmeyiz"

Erdoğan, Türkiye'nin üçüncü çeyrekte yüzde 4,4 büyüdüğünü anımsatarak, bu durumun birilerini rahatsız ettiğini söyledi.

Göreve geldiklerinde Türkiye'nin milli gelirinin 230 milyar dolar seviyesinde olduğunu, bu rakamı 800 milyar dolara yükselttiklerini bildiren Erdoğan, ihracatı 36 milyar dolardan 152,5 milyar dolara yükseldiklerini kaydetti.

AK Parti'den önce yüzde 63 olan devletin borçlanma faizinin şimdilerde yüzde 6'lara kadar düştüğüne dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hatta Gezi eylemlerinde bu rakam 4,5'taydı. Bundan rahatsız oldular. Uluslararası güçler karıştırdıkları Türkiye'deki taşeronları vasıtasıyla. Şimdi aynı oyunu oynamak istiyorlar. Hiç kimsenin endişesi olmasın, bu oyunu bozacak. Hiç kimse moralini bozmasın biz dimdik ayaktayız, siz de ayakta duracaksınız. Kardeşlerim, biz bu ülkeyi sokakta bulmadık. Biz bu ülkeyi şehitlerimizin kanıyla, şehitlerimizin, gazilerimizin kahramanlıklarıyla hamdolsun bu şekilde emanet aldık. 780 bin metrekare vatan topraklarında ameliyata müsaade etmeyiz. Biz Afyonkarahisar'dan, Kocatepe'den yola çıkarken bir şey söyledik. Türkü, Kürtü, Lazı, Çerkesi, Gürcüsü, Abhazası, Boşnakı, Romanı velhasıl 76 milyonu hep birlikte 'tek millet' dedik. Bir şey daha söyledik 'tek bayrak' dedik. Çünkü bayrağımızın rengi şehidimizin kanıdır, hilal bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldız şehidimizi sembolüdür. Bu bayrağın dışında bir bayrak asla olmaz. Kardeşlerim, bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. İşte onun için bir şey daha söyledik. 'Tek vatan' dedik. Bizim için Ege neyse, Doğu da o, Marmara neyse Güney Doğu da o, Akdeniz neyse Karadeniz de o, Orta Anadolu da o. Bizden öncekiler ey CHP, ey MHP siz neredeydiniz ya, siz buralara neden ulaşmadınız ya, hangi eseriniz var ya? Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Akif, diyor ya 'eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri'."

-"Hiçbir kural, hiçbir kaide, hiçbir ölçü tanımıyorlar"

Erdoğan, 17 Aralık'taki operasyona da değinerek, operasyonun yurt dışında yazılmış bir senaryo, yolsuzluk kisvesine saklanmış ve taşeronlar tarafından uygulamaya konulmuş kirli bir tuzak olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Minareyi çalmak istediler, ona yolsuzluk kılıfı takmaya çalışıyorlar. Milletim bu numaraları evelallah yutmayacak, yutmuyor. Milletim bunlara gereken cevabı fazla kalmadı 30 Mart'ta verecek evelallah, hiç endişem yok. Devlet içine sirayet eden çetelere hem de onların efendilerine bu millet cevabını çok sert bir şekilde verecek. Bugüne kadar bize oyun kuranların hepsi de kendi oyunlarında boğuldular. Biz hala dimdik ayaktayız ama onların hiç biri yoklar. Bugün de başka bir takım oyunlarla, başka yollarla başka vasıtalarla yine bize çelme takmaya, bizi yıkmaya çalışıyorlar. Karşımızdakiler hiçbir kural, hiçbir kaide, hiçbir ölçü tanımıyorlar. Amaçlarına ulaşmak için her yolu mubah görüyorlar. Ama biz onlar gibi olamayız. Biz yalanla toplumu yönlendirmeye çalışamayız. Biz iftirayla ahlaki olmayan yollarla insanların şereflerini haysiyetlerini ayaklar altına alamayız. Amacımıza ulaşmak için kendi can düşmanlarımızla kol kola giremeyiz, onların dümen suyunda yol alamayız."

-"Akıl verenler akıllarını kendilerine saklasın"

Mahşer gününün sahibi olan Allah'a hesap vereceklerini bildiklerini ve attıkları her adım, yaptıkları her iş için millete hesap vermekle mükellef olduklarını belirten Erdoğan, "Hesaba çekilmeden kendinizi hesaba çekiniz. Biz bunun idraki içerisindeyiz. Bu konuda kimse bize akıl vermesin. Bize akıl verenler akıllarını kendilerine saklasınlar. Bugüne kadar her belayı nasıl def bugün karşılaştığımız musibetleri de aynı şekilde inşallah başımızda sizlerle birlikte savuşturacağız. Bu süreçten inanıyorum ki herkes, yargı aklanarak, güçlenerek çıkacaktır. Büyük Türkiye'den rahatsız olanlara inat, bölgesinde ve dünyada etkin bir güç olan büyük Türkiye'yi inşa edeceğiz. Bu ülkeyi tefecilere, çetelere, mafyaya, kirli örgütlenmelere kurban etmeyeceğiz. Bu ülkeyi faiz lobilerine, sermaye çevrelerine, baronlara emanet etmeyeceğiz. Kirli ittifakların bu ülkenin üzerine karabasan gibi çökmesine izin vermeyeceğiz. Uluslararası çetelerden ihale alan kiralık örgütlerinin bu ülkenin üzerine çöreklenmesine izin vermeyeceğiz. İstedikleri kadar tehditler savursunlar, istedikleri kadar şantaja, provokasyona başvursunlar asla bu tehditlere, bu şantajlara boyun eğmeyeceğiz" dedi.

- Ankara

Recep Tayyip Erdoğan, Giresun, Türkiye, Görele, Politika, Güncel

Kaynak: AA

22.10.2019 19:47:00