Başbakan Yardımcısı Arınç Hatay'da

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Yüzyıllardır Hatay bir barış kentidir."

Başbakan Yardımcısı Arınç Hatay'da
17.06.2012 13:32 | Son Güncelleme: 17.06.2012 13:32

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Yüzyıllardır Hatay bir barış kentidir. Bu barışı bozmak isteyenler var şüphesiz. Ama hiçbir dönmede başarılı olamamışlardır, yüz bulamamışlardır" dedi.

Arınç, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı ziyaretinde çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Daha önceki gelişinde de Hatay ile ilgili, halkın beklentileri ile ilgili Belediye Başkanı Savaş'ın kendisine bilgiler verdiğini ifade eden Arınç, şehri de gezme ve dolaşma imkanı bulduğunu hatırlattı.

Arınç, Belediye Başkanı Savaş'ın halka hizmete yönelik olumlu çalışmaları olduğunu, özellikle alt yapı hizmetlerinde önemli gelişmelerin bulunduğunu kaydetti.

Savaş'ın görevde ikinci yılını bitirdiğini vurgulayan Arınç, şöyle konuştu:

"İnşallah geri kalan zamanda da eserler ortaya çıkacak ve halkımız bu hizmetlerden büyük memnuniyet duyacaktır. Başkanımıza çalışmaları nedeniyle ben de teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Çünkü Hatay sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada özellikleriyle bilinen bir şehrimiz. Özellikleri nedir- Medeniyetlerin beşiğidir. Türkiye'de ve dünyada, böyle birkaç yer var. Geçmiş yüzyıllara bin yıllara baktığımızda Hatay'ın taşıdığı değerler itibariyle büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir büyük belde bir büyük kent olduğu zaten biliniyor."

"Bir taraftan da da yine medeniyetlerin olmazsa olmazı sayabileceğimiz, inanç, hoşgörü ve barışın da bu şehirden yine bütün dünyaya örnek olarak yayıldığını söyleyebiliriz" diyen Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Farklı dinler, farklı inançlar, farklı etnik kökenler, farklı dillerin konuşulması, adeta çatıları birbirine değecek düzeyde dini merkezlerin bulunması, herkesin huzur içerisinde, birbirlerini zenginlik olarak görerek birbirine saygı duyması, bu şehirden bütün dünyaya örnek olarak gösterilmiş. Yüzyıllardır Hatay bir barış kentidir. Bu barışı bozmak isteyenler var şüphesiz. Ama hiçbir dönmede başarılı olamamışlardır, yüz bulamamışlardır."

Hatay'ın ticari anlamda da güçlü olduğunu belirten Arınç, "Yaş meyve ve sebze ihracatında İskenderun, Dörtyol bölgelerinin zenginlikleri, demir çelik ve diğer konular da ulaşım imkanlarıyla Suriye ile sınır olmasının sağladığı avantajlar ve buna bağlı gelişmeler dolayısıyla Hatay'ımızın çok geliştiğini, gelişmeye müsait olduğunu biliyorum" diye konuştu.

Arınç, bir gazetecinin çadır kentte kalan Türkmen bir generalle ilgili bir gazetede çıkan haberde, "Türkmenlerin yalnız bırakıldığıyla" ilgili ifadelerin yer aldığına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

"Konudan hiçbir haberim bilgim yok. Bu haberle ilişkili olarak söylemeyeyim, biz Türkiye'de sığınmacı olarak bulunan herkese insani amaçla kucağımızı açtık. Türkiye hükümeti bu konuda, 170 milyon civarında şuana kadar masraf yaptı. Sadece bu insanlar mağdur olmasınlar, can ve mal güvenlikleri ve hayat güvenlikleri sağlanabilsin ve bütün amacımız Suriye'de şiddetin durması, kan akmasının durması ve önlenmesidir. Orada da demokratik bir ilerleme ümit ediyoruz. Son gelişmeler biliyorsunuz Suriye'de o kadar kritik bir noktaya geldi ki. Birleşmiş Milletler gözlemcilerinin faaliyetlerini bile askıya aldılar. Daha önceleri yine bir Kandil Gecesinde 300'den fazla Suriye yurttaşının hayatını kaybettiğini biliyorduk. Dün akşam da Miraç Kandili'nde belli bölgelerde hayatını kaybeden insanlar var. Bu bizi fevkalade üzüyor. Suriye'de olan şiddet olayları fevkalade üzüyor."

Arınç, şiddetin ve akan kanın durmasını acilen istediklerini belirterek,

"Suriye'nin kendi iç meselesini kendi iç dinamikleriyle çözecektir. Silahların patladığı, bombaların yayıldığı, şehirlerin muhasara altına alınıp hedef gözetilmeksizin her tarafın bombalandığı bir yerde ilk yapılacak şey, şiddetin ve silahların durması ve susmasıdır. Bahsettiğiniz kişiyle ilgili bilgi sahibi olanlar konuşabilirler. Ama ben şunu çok yakinen biliyorum ki Türkiye'de biz sığınmacılar noktasında da herkesi mutlaka kucaklama ve bütün ihtiyaçlarını karşılama noktasındayız. Diğer konularda konuşanlar belki şahsi görüşlerini ifade etmiş olabilirler" diye konuştu.

Muhabir: İsmihan Özgüven/Ali Güreli

Yayıncı: J.Jale Müminoğlu - HATAY

Kaynak: AA