Haber, Son Dakika, Haberler

Bask Hatay İl Temsilcisi Yılmaz'ın Basın Toplantısı

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (Bask) Hatay İl Temsilcisi Metin Yılmaz, Siyasi ve İdeolojik Sendikacılığın Panzehiri Olduklarını Belirterek, Sendika Olarak Hedeflerinin Tüm Kamu Çalışanlarını Bask Çatısı Altında Birleştirmek Olduğunu Söyledi.

27.03.2007 15:50 | Son Güncelleme: 27.03.2007 15:50
Bask Hatay İl Temsilcisi Yılmaz'ın Basın Toplantısı
Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Hatay İl Temsilcisi Metin Yılmaz, siyasi ve ideolojik sendikacılığın panzehiri olduklarını belirterek, sendika olarak hedeflerinin tüm kamu çalışanlarını BASK çatısı altında birleştirmek olduğunu söyledi.

Sendika üyeleriyle birlikte Antakya Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenleyen Yılmaz, "Yetkili sendikalar, küresel sermayenin saldırılarına karşı mücadele ortaya koyamamaktadır. Bunun nedeni ise yetkili sendikaların emek mücadelesi yerine, siyasi ve ideolojik mücadele yapmalarıdır. Yetkili sendikaların kimi yöneticileri, siyasi ve ideolojik odaklara hizmet etmeyi şeref ve itibar vesilesi saymaktadırlar. Bu durumda siyasi ve ideolojik odaklara hizmet eden sendikaları tasfiye görevi kamu çalışanlarına düşmektedir. Küresel sermayenin hizmet eri haline gelmiş hükümete karşı mücadele etmenin ilk yolu, emek mücadelesi yerine siyasal mücadele yapan sendikaları tasfiye etmektir. Siyasetçi yanlış yaptığı zaman bağırıyoruz. Sendika yanlış yapınca susuyoruz" dedi.

Emek örgütlerinin susturulduğunu, tutsak edildiğini savunan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Özellikle son 4 yıldır toplu pazarlık görüşmelerinde masaya birlikte oturan 3 konfederasyon da ayrı telden çalmaktadır. Hükümet ise bu sendikal rekabetten sonuna kadar faydalanmaktadır. Kamu görevlileri elbette bu konfederasyonlara öfkelenmekte sonuna kadar haklıdır. Ancak, kızmak doğru çözüm değildir. Gerçek ve doğru çözüm yolu, bu sendikalara verilen yetkiyi geri almak ve toplu pazarlık masasına kamu görevlilerinin hak ve çıkarlarını koruyacak ve geliştirecek sendikalara, BASK'a ve bağlı sendikalara yetki vermektir. Çünkü yetki tam 5 kez kötüye kullanılmıştır. Hiç kimse, yapılan bunca hatayı affetmemelidir. Bıkmadan, yılmadan, gerekirse defalarca kez bu gerçeği kamu görevlilerine anlatacağız. Bizler, siyasi ve ideolojik sendikacılığın panzehiriyiz. Tüm kamu çalışanlarını BASK çatısı altında toplayarak, emek ve hak mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bugüne kadar BASK ile tanışmamış tüm kamu çalışanlarına ulaşarak, 2007 yılında toplu pazarlık masasına BASK'ın oturmasını sağlayacağız. Masaya oturduğumuzda, 'Kazanılmış haklar nasıl korunur, yeni haklar nasıl elde edilir' herkese göstereceğiz."

(OK-MT-SN-SN-Y)

Kaynak: İHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››Bask Hatay İl Temsilcisi Yılmaz'ın Basın Toplantısı - Haberler