Başkan Polat ve Elçi'den Kandil Mesajı

Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat ve AK Parti İl Başkanı Yusuf Elçi, Regaip Kandili dolayısıyla kutlama mesajı yayınladılar.

Başkan Polat ve Elçi'den Kandil Mesajı
24.05.2012 11:39 | Son Güncelleme: 24.05.2012 11:39

Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat ve AK Parti İl Başkanı Yusuf Elçi, Regaip Kandili dolayısıyla kutlama mesajı yayınladılar.

Başkan Polat mesajında şunları kaydetti; "Regaip kelimesi bolluk, bereket, fazilet anlamına gelir. Bu gece Allah'ın lütuflarının bol bol verildiği zaman dilimidir ve üç ayların ilk kandil gecesidir. Bir ilki yaşadığımız bu gecede Rabbimiz müminlere, ihsanlar, ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere ise sayısız sevaplar verilir.

Rahmet musluklarının oluk oluk, aktığı 1.5 milyarlık İslam aleminin ellerini semaya açtığı, oluşan manevi ortamın tüm nefsaniyeti ve kötülükleri perdelediği Regaip Kandili'nin bu anlamda, toplum hayatımızda da çok özel bir önemi ve vazgeçilmez bir yeri vardır. Çünkü milletimiz Kandil gecelerine ve dini açıdan önemi olan tüm gün ve gecelere ayrı bir önem verir. Toplumsal huzurumuz, barışımız, anlayışımız bu gecelerde daha da artar ve aksaklıklarımız da düzelme rayına daha sağlam oturur.

Bunun içindir ki, peygamber efendimizin de bir hadis-i şeriflerinde "Recep Allah'ın, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır". Buyurduğu üzere Allahın ayı olarak belirttiği, mübarek üç ayların ilki olan Recep ayının içinde bulunan bu müstesna geceyi hakkını vererek geçirmeliyiz.

Bu vesile ile tüm İslam aleminin ve vatandaşlarımızın Regaip kandilini tebrik ediyor; bu anlamlı gecenin birliğimize, beraberliğimize ve hayra vesile olmasını yüce rabbimizden niyaz ediyorum"

Ak Parti Bayburt İl Başkanı Yusuf Elçi ise yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; "Kandil geceleri, manevi duygularımızı canlandıran, kendimizi sorgulamamıza ve yenilememize vesile olan, duygu birliğinin, kardeşliğin, hoşgörünün, paylaşmanın, dayanışmanın ve dua bilincinin hat safhaya çıktığı eşsiz zamanlardır.

Peygamber Efendimiz de bir hadisi şerifinde "Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaip gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi." Buyurmuşlardır.

İçinde rahmet ve bereketin en yüksek olduğu zaman dilimlerini barındıran mübarek

üç aylara girmemizin bir müjdecisi, Regaip Kandili'ne erişmenin mutluluğunu milletçe yaşamaktayız.

Kandiller herkesin birbirini aradığı, iletişime geçtiği, kucaklaştığı toplum ve ümmet olma bilincinin sağlamlaştığı, maneviyatın yükseldiği ve nefsaniyetin dizginlendiği anlar olması

açısından bu denli önemlidir. Çünkü özellikle günümüzde insanların manevi açıdan birbirlerine çok ihtiyaçları vardır. Çağlar değişse de temel duygular değişmez ve bir araya gelmek için sebep aranır.işte kandiller,dini öneme sahip günler ve aylar bir araya gelmek, hatırlamak için en kutsal sebeplerdir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam aleminin ve vatandaşlarımızın regaip kandilini tebrik ediyor, bu gecenin manevi hazla, en huşulu ibadetler ve en yürekten dualarla geçirilmesini yüce rabbimden niyaz ediyorum." - BAYBURT

Kaynak: İHA