19 Mart 2017, 09:11

Trump, Merkel'in Ardından Twitter'a Koştu: Almanya Borçlarını Ödemeli

ABD Başkanı Trump, Merkel'in ziyaretinin ardından attığı tweette Almanya'nın NATO ve ABD'nin kendisine sağladığı savunma için borçlarını ödemesi gerektiğini söyledi.

Gazetecilerin tokalaşırken fotoğraf istemesi üzerine  Trump'a "El sıkışalım mı" teklifi havada kalan  Merkel, iki ülkenin iş dünyası temsilcilerinin katıldığı toplantıda ise resmi bir sıfatı olmasa da  Trump'ın danışmanlığını yapan kızı Ivanka'nın yanına oturmak zorunda kaldı.

Toplantıyı bizzat kendisi de iş kadını olan Ivanka  Trump'ın (35) organize ettiği belirtildi.


MERKEL'İ KIZININ YANINA OTURTTU

Toplantının konusu özel sektörün çalışanlara nasıl daha iyi eğitim verebileceğiydi. Ivanka, masada Alman şirket yöneticilerinin yer aldığı tarafta  Merkel'in yanına oturdu.  Merkel'in Ivanka  Trump'ın yanına oturduğunu görünce önce sorgulayan bakışlar attığı, sonra da buzların eridiği, sohbete başladıkları görüldü.

TWEET ATTI...

ABD Başkanı  Donald Trump, dün  Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Yalan haberlerden duymuş olduklarınıza rağmen,  Almanya Şansölyesi  Angela Merkel ile harika bir toplantı yaptım. Bununla birlikte  Almanya, kendisine sağlanan güçlü ve oldukça pahalı savunma için NATO ve  ABD'ye büyük meblağlarda para ödemek zorunda" dedi.

BAŞKAN'A 'YALAN HABER'İ SORDU

Almanya Başbakanı  Merkel ile  Trump'ın basın toplantısında söz alan Alman DPA ajansı muhabiri Kristina Dunz,  Trump'a yönelttiği soruyla  Merkel'i gülümsetirken sosyal medyanın da kahramanı oldu. Dunz, "Basında çoğulculuktan niye çekiniyorsunuz? Niye doğru olmadığını bilerek 'yalan haber' yayıyorsunuz" diye sordu. Bunun üzerine söz alan  Trump, "Hoş, kibar bir muhabir" dedikten sonra basın mensubunun sorularıyla 'yalan haber' yaydığını söyledi.

19 Mart 2017 Pazar 09:11