06.03.2014 16:44

Başkentgaz'dan Esnafa Ek Süre

Başkentgaz

Başkentgaz, gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin, periyodik kontrollerinde tespit edilen usulsüz ve proje dışı kullanımların giderilmesi için verdiği 15 günlük süreyi, 30 Haziran 2014'e uzattı Konuya ilişkin işletme sahiplerinin, 31 Mart 2014'e kadar Başkentgaz'a başvuru yapmaları gerekiyor.

Başkentgaz, gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin, periyodik kontrollerinde tespit edilen usulsüz ve proje dışı kullanımların giderilmesi için verdiği 15 günlük süreyi, 30 Haziran 2014'e uzattı. Konuya ilişkin işletme sahiplerinin, 31 Mart 2014'e kadar Başkentgaz'a başvuru yapmaları gerekiyor.

Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkentgaz Genel Müdürlüğü yetkilileri ile Fırıncılar Federasyonu, Lokantacı, Kebapçı, Köfteci, Pastacı, Tatlıcı Federasyonu ve bağlı odaların başkanları ile Ankara Ticaret Odası Meslek Komitesi başkanları, yaşanan sıkıntıları ele almak için bir araya geldi.

Toplantıda, oda ve komite başkanları, tesisatların kurallara uygun hale getirilmesi için piyasadaki proje-iç tesisat firmalarına hazırlatılması gereken projelerin çok pahalı, verilen sürenin ise çık kısa olduğunu söyledi. Oda temsilcileri, projeler için firmalardan istenen bedelleri ödemenin mümkün olmadığını belirterek, üyelerinin, işyerlerini kapatma riskiyle karşı karşıya kaldığını belirttiler.

Başkentgaz Genel Müdürü Mustafa Kurnaz da geçen yıl haziran ayında şirketin özelleşmesinden sonra göreve geldiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Bu uygulamayı, doğalgazın güvenli ve usule uygun kullanımını sağlamak amacıyla, tüm dağıtım şirketlerinin düzenleyici kurumu olan EPDK'nın geçen yıl nisan ayında gönderdiği yazısı doğrultusunda başlattık. Ankara'da ticari işletmelerde usulsüz kullanım oranı oldukça yüksek. Buna göz yumamayız. Karşılıklı olarak hassasiyet ve saygı göstermemiz gerekiyor. Biz, namusuyla, emeğiyle iş yapan esnafımızın yanındayız. Problemlerimizi hep birlikte çözeceğiz. Gereken kolaylığı sağlıyoruz."

-"Yüzde 85 usulsüz kullanım tespit edildi"

Toplantıda bir sunum yapan İç Tesisat Müdürlüğü Proje Kontrol Şefi Mühendis Mustafa Coşkun da işletmelerdeki kontroller sırasında en çok rastladıkları uygunsuzlukların, Başkentgaz'dan habersiz olarak tesisatlara yapılan cihaz ilavesi, izinsiz tadilat ve proje dışı kullanım olduğuna dikkat çekerek, işletmelerde yüzde 85 oranında usulsüz kullanım tespit edildiğini bildirdi.

Başkentgaz İç Tesisat Müdürü Adem Aydoğan da yapılan denetimlerde en önemli hedefin, halkın can ve mal güvenliğini korumak, karbonmonoksit zehirlenmelerini önlemek olduğunu belirterek, "Yaptığımız denetimlerde, can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak çok sayıda usulsüz kullanımla karşı karşıya kalıyoruz. Gıda sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin de vatandaşların toplu olarak bulunduğu mekanlar olması nedeniyle denetimler daha büyük önem arz ediyor" ifadesini kullandı.

-"12 taksit imkanı sunduk"

Başkentgaz Ticari Direktörü Ahmet Yetik de 60 kişilik bir ekiple periyodik kontrolleri yaptıklarını belirterek, oda ve komite başkanlarına hitaben, "Sizlerin bu süreçte yaşadığı sıkıntıları hafifletmek için birtakım kolaylaştırıcı önlemler aldık. Güvence bedelini, olması gerekenin dörtte birine indirdik ve 12 taksit imkanı sunduk. Projelerinizin mevzuata uygun hale getirilmesi için verdiğimiz süreyi de 30 Haziran 2014'e kadar uzattık. Ancak 31 Mart 2014'e kadar işletmelerin Başkentgaz'a başvurması gerekiyor" dedi.

Can ve mal güvenliği riski bulunan işletmelerin proje işlemlerinde 30 Haziran 2014 tarihinin geçerli olmayacağı belirtildi. - Ankara
Kaynak: AA
Ankara Ticaret Odası, Başkentgaz, Yerel