Başkentgaz ile Mmo İşbirliği

Başkentgaz Doğalgaz Dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğü ile Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

26.08.2014 12:12Başkentgaz ile Mmo İşbirliği
Başkentgaz Doğalgaz Dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğü ile Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bu alanda Türkiye'de ilk olan protokol, eğitim, teknik hizmetler, periyodik kontrol, bilirkişilik, eksperlik ve hakemlik konularını kapsıyor.

Başkentgaz Doğalgaz Dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğü ile Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bu alanda Türkiye'de ilk olan protokol, eğitim, teknik hizmetler, periyodik kontrol, bilirkişilik, eksperlik ve hakemlik konularını kapsıyor. Başkentgaz'da düzenlenen imza töreninde konuşan Başkentgaz Genel Müdürü Mustafa Kurnaz, işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Ankara'ya ve Ankaralılara böyle önemli bir konuda yapılacak katkının önemine dikkati çekti. MMO Ankara Şubesi'ne işbirliği için teşekkür eden Kurnaz, "Ankara, Türkiye'de doğal gazı ilk kullanan il olması ve 25 yılı aşkın süredir doğal gaz kullanılması nedeniyle, çözülmesi gereken problemleri bulunuyor. Torunlar Enerji olarak, geçen yıl Başkentgaz'ı devraldığımız ilk günden itibaren güvenli doğal gaz kullanımı için ticari işletmelerde periyodik kontroller başlattık. Kısa süre önce aynı kontrolleri meskenlerde de yapmaya başladık. Kontrollerimiz sürüyor. Bu işbirliğini de problemlerin çözümüne katkı sağlaması için yaptık. Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube yönetimine, bize verdikleri bu destek için teşekkür ediyoruz. Umarız bu işbirliği, tüm Türkiye'ye ve gaz dağıtım şirketlerine örnek olur, aynı zamanda doğal gazın ne kadar doğru ve çevreci bir yakıt olduğunun anlaşılmasına katkı sağlar. Abonelerimiz de doğal gazlı cihaz seçerken doğru adımlar atarlar" dedi.

"BAŞKENTGAZ, BÜYÜK ÇABA SARF ETMEKTEDİR"

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şube Başkanı Sadettin Özkalender de işbirliğinin önemine dikkat çekerek, "Başkentgaz ile doğal gaz konusunda Türkiye'de ilk kez yapılan çok önemli bir işbirliği protokolüne imza atmış bulunuyoruz" dedi.

Özkalender, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Yanlış uygulamalar sonucu yaşananlar, doğal gazın ne kadar çevreci ve güvenli bir yakıt olduğunu insanlarımıza unutturuyor. Başkent Doğalgaz, bu algıyı yok ederek, insanların güven ve huzur içinde doğal gazı kullanmaları için büyük çabalar sarf etmektedir. Eğitim, teknik hizmetler, kontrol, bilirkişilik, eksperlik ve hakemlik konularını kapsayan işbirliği protokolümüzün, bu çabaya büyük katkı sunacağı inancındayız. Meslek alanlarıyla ilgili tüm konularda kamusal denetimin güvencesi olan Makine Mühendisleri Odası, doğal gaz uygulamaları konusunda yıllardır yaptığı çalışmalarda oluşturduğu bilgi birikimi ve deneyimini, büyük mühendis ordusuyla birlikte tüm Türkiye'de de paylaşmaya hazırdır. Umarız Başkent Doğalgaz A.Ş ile yapmış olduğumuz işbirliği protokolü, Odamızın tüm ülkeye yayılan şubeleri ile diğer gaz şirketleri arasında da gerçekleştirilir. Başkent Doğalgaz A.Ş'ye duyarlılıkları için çok teşekkür ediyor, işbirliğimizin Başkentlilere hayırlı olmasını diliyoruz."

Törende daha sonra Kurnaz ve Özkalender protokolü imzaladılar. İmza törenine, MMO Ankara Şube Başkan Vekili Ahmet Eniş ve Başkentgaz Ticari Direktörü Ahmet Yetik ile diğer yetkililer de katıldı.

EĞİTİM, KONTROL, BİLİRKİŞİLİK VE BELGELENDİRMEDE İŞBİRLİĞİ

İmzalanan protokol, endüstriyel ve ticari amaçlı tesislerde, doğal gazlı cihazların doğal gaza uygunluk değerlendirmeleri, bina iç tesisat periyodik kontrolleri kapsamındaki teknik kontrol ve bilirkişilik/eksperlik/hakemlik hizmetleri; iş hijyeni ölçüm, test ve analizleri, Başkentgaz'ın ihtiyaç duyacağı kalibrasyon, bilirkişilik, hakemlik ve eksperlik hizmetleri; Başkentgaz personeline yönelik eğitim ve belgelendirme, doğal gazın temini, arzı ve güvenli kullanımı kapsamındaki ulusal mevzuat ve standart hazırlıkları konularında işbirliğini kapsıyor. - ANKARA

Makine Mühendisleri Odası, Başkentgaz, Türkiye, Ekonomi

Kaynak: İHA

18.10.2019 11:24:09