Battalgazi Sakinleri Tapularına Kavuştu

Altındağ'ın En Eski Yerleşim Yerlerinden Olan Battalgazi Mahallesi Sakinleri Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın da Katıldığı Törenle Tapularına Kavuştu. 11 Bin Nüfuslu Mahallede Yaşayan Yaklaşık 2 Bin 500 Aileyi Temsilen 60 Aileye Tapuları Battalgazi İlköğretim Okulu Bahçesinde Gerçekleştirilen Törenle Teslim Edildi.

Battalgazi Sakinleri Tapularına Kavuştu
11.07.2007 13:43 | Son Güncelleme: 11.07.2007 13:43

Altındağ'ın en eski yerleşim yerlerinden olan Battalgazi Mahallesi sakinleri Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın da katıldığı törenle tapularına kavuştu. 11 bin nüfuslu mahallede yaşayan yaklaşık 2 bin 500 aileyi temsilen 60 aileye tapuları Battalgazi İlköğretim Okulu bahçesinde gerçekleştirilen törenle teslim edildi.

Devlet Bakanı Beşir Atalay, AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Sait Yazıcıoğlu, AK Parti 2. bölge milletvekili adayı Nihat Özçelik, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Belediye Başkan yardımcıları Gökalp Yılmaz ve Yunus Keleş'in de katıldığı törende ayrıca Belediye Meclis üyeleri, muhtarlar ve mahalle sakinleri de hazır bulundu. Tapu dağıtım töreninde bir konuşma yapan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, bölgedeki imar sorunun uzun yıllar çözümsüz kalması nedeniyle tapu

dağıtımının geciktiğini söyleyerek, "Bölgenin imarını bitirerek yatırım yapılmasının önündeki en büyük engeli kaldırmış olduk" dedi.

Altındağ'ın Ankara için önemine değinen Tiryaki, "Bundan yıllar önce daha güzel bir yaşam için köylerini bırakıp büyük şehre gelen sizler bu tozlu sokakların, gecekonduların sıkıntısını yaşadınız. İmar çalışmaları yapılmadığı ve bölge kaderine terk edildiği için aslında çok değerli olan bu arazilere hiç kimse bugüne dek yatırım yapmadı. Bu makus talih artık değişiyor" şeklinde konuştu.

Battalgazi'nin Altındağ'ın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu vurgulayan Tiryaki, "Ancak 40-50 yıldır atılan yanlış adımlar ve ihmal bu çok değerli arazilerin, Altındağ'ın neredeyse yüzde 70'ini kaplayan gecekondu alanlarından birine dönüşmesine yol açtı. Avrupa Birliği'ne aday bir başkentin merkezinde bu tür görüntüler olmamalı. Gecekondular ve gecekondu benzeri iki üç katlı binalardan kurtulmamız, buralara geniş yollar, bulvarlar, sosyal donatı alanları, spor merkezleri yapmamız gerek" dedi.

Geçmiş dönem Altındağ'ın sadece imar planlarının yapılmış olması durumunda bile ilçenin çok daha hızlı bir gelişme göstereceğini söyleyen Tiryaki, "Göreve geldiğimiz ilk yıl ilçeye çivi bile çakamadık, çünkü imar sorunu vardı. Sadece Battalgazi Mahallesi'nin imarını bitirmek 1.5 yılımızı aldı. Hedefimiz tapularınızı Mart ayında dağıtmaktı, ancak elde olmayan gecikmeler bizi Temmuz'a getirdi. Yine de memnunuz çünkü artık bölgede yatırıma başlayabileceğiz" diye konuştu.

İmar planı olmayan bir bölgeye yatırım yapmanın mümkün olmadığını kaydeden Tiryaki, "Planlanmamış bir alanda neresi okul alanı, nereye hastane yapılacak bilemiyorsunuz. Bu da bölgeye yatırım yapmayı zorlaştırıyor. Bu nedenle ivedilikle planlama çalışmalarımızı sona erdiriyoruz. İmar planları biten yerlerde öncelikle yolları açıyoruz. Çünkü yolları açılmamış bir yere ne altyapı hizmetleri geliyor ne de müteahhitler buralarda ev yapmak istiyor" dedi. Geçtiğimiz mart ayında Gültepe Mahallesi'nde yapılan

tapu dağıtım töreninden sonra mahallede hızlı bir yapılaşma hareketi olduğunu belirten Tiryaki, "Bu mahalledeki öncelikli hedefimiz de yolları açmak ve müteahhitlerin ilgisini buraya çekmek. Burada yol açmak için imar planında yola denk gelen gecekonduları, yatırım yapmak için yeşil alana, ya da okul, hastane alanına denk gelen gecekonduları yıkacağız. Belediye olarak 3 yıl içinde 7 bin gecekonduyu kavgasız gürültüsüz, sahiplerinin onayıyla yıktık. Bunun en önemli sebebi kimseyi kayırmıyor oluşumuzdur,

herkese hakkınca davranıyoruz, enkaz bedellerini ivedilikle ödüyoruz. Belediyenin yaptığı işlerde kafanızı kurcalayan noktalar varsa bizimle görüşün, bizi uyarın. Biz sizden oy aldık, sizin için çalışıyoruz, kapımız da size her zaman açık. Ama lütfen itiraz ederken iki kere düşünün ve haklılığınızdan emin olun, aksi takdirde Altındağ geçmiş 50 yılda olduğu gibi gelecek 50 yılda da bu sevimsiz görüntülerle anılır" diye konuştu.

Törene katılan vatandaşlara güvenilir müteahhitlerle çalışmalarını öneren Tiryaki, "Daha önce bazı bölgelerde bu tür sıkıntılar yaşandı. Lütfen size ait yerlerden 10-20 metrekarelik alanları satmayın. Çünkü bu yapılaşmanın önüne geçiyor. Arsanızı müteahhide verirken güvenilir olduğundan emin olun. Birçok kez paraları toplayıp kaçan, vatandaşı mağdur eden kişilerle karşılaştık, dikkatli olun" dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Devlet Bakanı Beşir Atalay da, Altındağ'da başlatılan değişim hareketini yakından takip ettiğini söyledi. "Altındağ, böyle çalışkan, azimli ve kararlı bir belediye başkanı olduğu için çok şanslı" diyen Atalay, "Ankara'da yaşadığım için yakından takip ediyorum, ilk defa bu dönemde Altındağ'a ciddi bir neşter vuruldu. Sorunları bu kadar büyük olan bir ilçede, bu sorunları öncelikle saptayan ve kararlılıkla çalışarak çözüm üreten Veysel Tiryaki'ye ben bir Ankaralı olarak teşekkür

ediyorum" şeklinde konuştu. 11 bin nüfuslu Battalgazi Mahallesi'nin bitirilen imar planına göre 4 bin tapu belgesi dağıtılacak. Törende yapılan sembolik dağıtımda tapularını almayan mahalle sakinleri, kimlik belgeleri ve tapu tahsis evraklarıyla birlikte Altındağ Belediye binasının 4. katında bulunan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nden tapularını alabilecek.

(DUY-NÇ-Y)

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Yerel››Battalgazi Sakinleri Tapularına Kavuştu - Haberler