Baykal'dan Fransa'ya Sert Tepki : "Bunu Dünyaya Anlatamazsınız"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Partisinin Grup Toplantısında Yaptığı Konuşmada Gündeme İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu.

10.10.2006 16:09 | Son Güncelleme: 10.10.2006 16:09Baykal'dan Fransa'ya Sert Tepki :
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

-FRANSA-

Konuşmasında Fransa Ulusal Meclisinde 12 Ekimde görüşülecek, sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza öngören yasa teklifini değerlendiren Baykal,¨Bir düşünceyi söylemeyi, iddia etmeyi suç haline getiren bir anlayış. Bu anlayışın, hiçbir mantık, akıl, özgürlük, insan hakları ve medeniyetle bağdaşır bir tarafı yoktur.Bunu kimseye anlatamazlar.Bunu dünyaya anlatamazlar. Voltaire, Rousseau, Montesque`nun çocuklarının bu hale düştüğünü görmek, bizim yüreğimizi dağlıyor. Bunların altında, `gerçek ortaya çıkmasın, konuşulmasın` telaşı var¨ diye konuştu.

-SARKOZY-

Baykal, Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy`nin,Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile konuşmasında, Ermeni sorununa ilişkin 3 öneri sunduğunu anımsattarak,¨Sarkozy diyor ki; desteğimi çekerim buna karşılık şu 3 noktayı kabul edeceksiniz.Bu teklifler Türkiye`ye yapılamamalıydı.Eğer yapılmışsa yapanda yaptığına pişman olmalıydı.Bu tekliflerin hiç bir şekilde ciddiye alınır tarafı yoktur.

-301-

¨301. maddenin ne olduğunu şimdi anlıyor musunuz, neden kaldırmamızı istediklerini? Fikir özgürlüğüne saygı varsa bizim 301`i bıraksın, desteklediği kanunu kaldırsın önce meclisinde.¨ifadesini kullandı.

İtalya, İspanya ve birçok Avrupa ülkesinde 301. madde benzeri uygulamalar olduğunu Baykal,¨Birileri, Türkiye`de sosyal demokrat bir partinin 301`in kaldırılmasına niçin karşı çıktığını anlayamıyorum diyor. Bunu diyenler Fransa`daki Ermeni soykırımı iddiasını reddedenleri cezalandıran bu son yasayı Fransız sosyalistlerinin verdiğini gitsinlerde bir değerlendirsinler.Orada sosyalistler bunu yapacak, başka yerlerde herkes kendi ulusun haklarını takip edecek.Onlara şikayet söylemek söz konusu değil ama Türkiye`de Türkiye`nin Sosyal Demokratları, CHP Ermeni soykırımına karşı çıktı, 301`in kaldırılmasına karşı çıktı diye birileri oturup şaşacaklar.Biz milletin temsilcisiyiz.Bize yön veren Türk milletinin yararlarıdır.¨dedi.

-PKK-

¨PKK silahı bıraksın¨ şeklinde, uluslararası bir senaryonun sahneye konulmak istendiğini, senaryonun içinde pek çok uluslararası aktör bulunduğunu, senaryonun merkezinde ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın olduğunu iddia eden Baykal, silahın değil, sadece ateş edilmenin bırakıldığına dikkati çekti.

-EKONOMİ-

Ekonomiye ilişkin görüşlerini dile getiren Baykal, dış ticaret açığının kontrolsüz bir şekilde devam ettiğini, bunun sonunda cari açığın cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak Türkiye`nin geleceğini karartan bir tablo çizdiğini savundu.Geride kalan 12 aylık dönemde cari açığın 30 milyar dolar olduğunu vurgulayan Baykal, 2002 yılında bu rakamın 1.5 milyar dolar düzeyinde olduğuna dikkati çekti.

-KUZEY KORE`NİN NÜKLEER DENEMESİ-

Konuşmasında Kuzey Kore`nin nükleer denemesine de değinen Baykal, bunun dünyanın huzurunu, barışını, güvenliğini yakından ilgilendiren bir gelişme olduğunu söyledi.Baykal, bu olayın, dünyanın konulan kuralları işletemediğinin, kuralları ihlal etmeyi aklına koyan ülkelerin bunu başardıklarının somut ve yeni bir örneği olduğunu kaydettiKaynak: DHA

20.02.2020 23:59:38