Baykal'dan Süpriz Başkanlık Çıkışını Düzeltti, Mitterand'ı Hatırlattı

Baykal, başkanlık sistemine ilişkin sözleriyle ilgili, "Ben, başkanlık bize rağmen gelirse CHP'nin ne yapabileceği sorusuna yanıt verdim. Elbette CHP, tüm gücüyle direnmelidir" dedi.

21.10.2016 14:29
Baykal'dan Süpriz Başkanlık Çıkışını Düzeltti, Mitterand'ı Hatırlattı

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, başkanlık sistemine ilişkin sözleriyle ilgili, "Ben, başkanlık rejimi gelsin mi gelmesin mi sorusuna değil, bize rağmen gelirse CHP'nin ne yapabileceği sorusuna yanıt verdim. Elbette CHP, bu başkanlık projesine sonuna kadar ve tüm gücüyle direnmelidir ve direnecektir." değerlendirmesinde bulundu.

YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Baykal, başkanlık sistemiyle ilgili sözlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında Gazeteci Avni Özgürel'in kendisini arayarak, "Ben hayret ediyorum, Başkanlık rejimi gelirse her yerde CHP seçimi alamaz gibi bir kanaat var. Siz ne dersiniz?" şeklinde bir soru yönelttiğini belirten Baykal, soruya, "Makamın özelliklerine uygun iyi bir aday oylarımızı artıracaktır. Ama asıl mesele CHP'nin gerçek kimliğine uygun, özündeki temel projeye sahip çıkan bir anlayışı parti olarak kamuoyunun önünde iddialı bir şekilde ortaya koyabilmektir. Çünkü Türkiye'nin CHP'nin temel siyasetine bugün her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır." karşılığını verdiğini aktardı.

"ELBETTE CHP DİRENECEKTİR"

Baykal, açıklamasında şunları kaydetti:

"Dolayısıyla ben, başkanlık rejimi gelsin mi gelmesin mi sorusuna değil, bize rağmen gelirse CHP'nin ne yapabileceği sorusuna yanıt verdim. Elbette CHP, bu başkanlık projesine sonuna kadar ve tüm gücüyle direnmelidir ve direnecektir.

Şunu unutmamak lazım ki bu ortamda başkanlık rejimi Türkiye'nin maruz kaldığı tehlikeleri büyük ölçüde artırır. Türkiye'nin bugün her zamankinden daha çok ortak akla, kurumsal düşünme ve davranmaya ihtiyacı vardır. Halbuki başkanlık rejimi, mevcut siyasi tabloya bakacak olursak çok daha keyfi ve şahsi uygulamaların önünü açacaktır. Bu da Türkiye'nin iç ve dış politika sorunlarının daha da karmaşık hale gelmesine neden olacaktır.

MITTERAND'I HATIRLATTI

Ama şunu da hatırlatmak isterim ki Fransa'da Sosyalist Parti anayasadaki başkanlık düzenlemesine tüm gücüyle karşı çıkmıştı. Ancak başkanlık rejimi onlara rağmen geldikten sonra Mitterand sosyalistlerin adayı olarak sonraki bir seçimde başkan seçilmiştir. Bu da kulaklara küpe olsun."

Baykal'dan Süpriz Başkanlık Çıkışını Düzeltti, Mitterand'ı Hatırlattı

Deniz Baykal, Türkiye, Antalya, Politika, Güncel

Kaynak: AA