Bayrak İçin Bakü'ye Asker Sitemi

Türkiye ile Ermenistan Arasında Bursa'da Oynanan Maçta Azerbaycan Bayrağı Açılmasının Yasaklanmasına Karşılık Olarak, Bakü'deki Türk Şehitliği'nde Türkiye Bayrakları Kaldırıldı ve Bayrak Direkleri Söküldü.

Bayrak İçin Bakü'ye Asker Sitemi
18.10.2009 05:20 | Son Güncelleme: 18.10.2009 05:20

TÜRKİYE ile Ermenistan arasında Bursa’da oynanan maçta Azerbaycan bayrağı açılmasının yasaklanmasına karşılık olarak, Bakü’deki Türk Şehitliği’nde Türkiye bayrakları kaldırıldı ve bayrak direkleri söküldü. Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Tuğgeneral Özhan Ayaş, 1130 Türk şehidinin mezarının bulunduğu şehitlikteki Türk bayrağının kaldırılmasından duyulan rahatsızlığı önceki gün ilgili Azeri makamlarına sözlü olarak iletti. Tuğgeneral Ayaş, Türkiye’ye yönelik bu tepkinin, Azerbaycan’ın eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in “Tek millet iki devlet” anlayışı ile iki ülke ve halkları arasındaki dostluk ve kardeşlik ilkeleriyle bağdaşmadığını dile getirdi.

Ciddi hata

Şehitlikteki Türk bayrağının kaldırılmasına, Bakü Üniversitesi öğrencileri ile Müsavat Partisi yetkilileri tepki göstermişti. Müsavat Partisi, “Bu tutum, Türk Devleti ve halkına yönelik hakarettir” açıklaması yapmıştı. “İkili ilişkilerdeki gerginlik bu denli ciddi siyasi hataların yapılması için neden olamaz” denilirken, ANS televizyonu da, mozolenin bayraksız görüntülerini yayımladı.

Azerbaycan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşmaya tepki olarak 6 ay önce de Şehitlik Meydanı’nın hemen yanındaki Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait camiyi restorasyon gerekçesiyle kapatmıştı.

Kaynak: DHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Dünya››Bayrak İçin Bakü'ye Asker Sitemi - Haberler